Месаровић: Држава ће бити уз своје привреднике
Министарка привреде Адријана Месаровић изјавила је данас да ће држава помагати и бити уз све компаније у Србији које покушавају да повећају своју привредну активност.
Месаровић је, током обиласка фабрике Јумис у Нишу, истакла да колико је јака привредна активност у свим градовима, у свим општинама и развијеним и мање развијеним, толико јака је економија државе.
"Апсолутно ћемо бити и уз ову компанију и уз све сличне њој које упошљавају толико запослених, али свакако и оне које упошљавају и мање и више, бити чврсто и учинити све што можемо да се њихова привредна активност, да се њихов укупан обим пословања повећа", нагласила је Месаровић.
Она је изразила задовољство што Јумис послује 33 године.
"То говори о њиховом квалитету, о њиховој посвећености послу, скоро 260 запослених, дивно је истаћи да једна српска компанија, српске производе, извози у скоро 54 земље широм света, а да на територији наше земље има 6.000 купаца и важно је рећи да имају 780 добављача, односно партнера које раде директно за њих", навела је министарка.
Нагласила је да није задовољна што је чула да су већина од тих 780 добављача страна лица и рекла да ће посебно бити посвећена у наредном периоду томе да стимулишу домаће произвођаче сировина које се користе у Јумису да раде што више.
"У оном облику којем је рецимо потребно компанији Јумис да могу да испоруче и да се сировина у што већој мери набавља управо у нашој земљи. Да то у целости буде српски производ који с поносом пласирамо и на домаћем и на страном тржишту", рекла је Месаровић.
Истакла је да је са представницима компаније Јумис разговарала и о пласману робе на кинеско тржиште и подсетила да је 1. јула ступио на снагу, управо споразум у слободној трговини са том земљом.
"То је једно благо у рукама које треба да користимо и то управо и чинимо претходних месеци, а у прилог томе говори чињеница и да је председник владе Милош Вучевић пре неколико недеља посетио Шангај и разговарао и са премијером Народне републике Кине и са низом других званичника, управо развијајући ту привредну активност, односно отварајући врата нашим привредницима како би у пуној мери користили тај споразум о слободној трговини који омогућава Србији, односно нашим произвођачима, да преко 10.000 производа пласира на то тржиште у бесцаринском режиму", рекла је Месаровић.
Додала је да је потписан споразум о слободној трговини са Египтом, а да се ускоро очекује и ратификација споразума са Емиратима.
"Низ споразума који су у претходном периоду закључени, ми као држава, покушаваћемо у што већој мери да стимулишемо привреднике да их користе и да наши привредници који су извозно оријентисани, који су конкурентни апсолутно када је у питању и квалитет и цена, али и обим, пошто су то тржишта која захтевају велики обим производа, да могу тамо да пласирају и да додатно увећавају своју пословну активност и на тај начин", истакла је Месаровић.
Додала је да ће држава покушати у наредном периоду да омогући што већу привредну сарадњу са афричким земљама, путем разних бизнис-форума и разговора са разним трговинским ланцима.
"Покушамо да пласирамо наше прехрамбене производе, али апсолутно да будемо присутни и кад су у питању све друге индустрије на тржиштима где могу да се пласирају те робе", рекла је Месаровић.
На питање да ли ће у Нишу бити нових инвестиција, Месаровић је одговорила да ће у наредном периоду свакако иницирати долазак додатног броја инвеститора што би свакако привредну активност у Нишу додатно повећавало.
Она је констатовала да је Ниш сада потпуно други град, са потпуно другим привредним амбијентом и са потпуно измењеном сликом, када је у питању привредна активност.
"Ми смо последњих 12 година, захваљујући активности, пре свега председника Републике Александра Вучића, а свакако и раду владе Републике Србије, овде довели чак 11 инвеститора. Били смо недавно и на отварању фабрике Аристон, пре тога фабрике Палфингер, ускоро крећу и радови на индустријској зони када је у питању комунално и саобраћајно опремање индустријске зоне Палфингер", навела је Месаровић.
Додала је да су у Министарству сада усмерени на неколико инвестиција које покушају да доведу у нека мање развијена подручја, у нека рурална подручја, да тамо додатно развијају привредну активност.
Извор: Танјуг