Михајловић: Цена гаса из Русије мора да буде нижа за 10 одсто
"Оно што смо ми, као Министарство, урадили, склопили смо дугорочни споразум са Руском Федерацијом о испоруци гаса на 10 година, међутим Јавно предузеће "Србијагас" треба да испослује годишњи уговор", рекла је Михајловић, приликом обиласка хидроелектране "Електроморава" у Овчар Бањи.
"Тренутно се воде преговори о томе, али убудуће не сме да се деси да о цени гаса причамо у фебруарау истакавши Уговор за испоруке гаса 2014. године мора бити завршен у децембру 2013. и то ће бити захтев министарства", нагласила је министарка.
Она је најавила да се припрема пакет мера који се односи на отпис камата за струју и плаћања дуга у ратама, уз обавезу да се месечни рачун измирује на време.
"Уколико тога не буде, примениће се крајња варијанта, а то је искључење", рекла је Михајловић.
Министарка је истакла и да за 10 до 15 дана очекује усвајање уредбе о енергетски заштићеном потрошачу, која је на доради.
Социјалне карте, којима су идентификовани социјално угрожени потрошачи, који ће плаћати јефтинију струју и гас, су завршене, подсетила је она и додала да се ради и измена тарифног система за струју, који мора бити праведнији и реалнији, у смислу да они који троше мало, плаћају нижу цену, зато што су сиромашни или енергетски ефикасни, а они који троше много, плаћају вишу цену струје.
Када је реч о поскупљењу струје, она је подсетила да то није у надлежности Министарства ни Електропривреде Србије, већ Агенције за енергетику.
"Имајући у виду све оправдане, а некада и неоправдане трошкове, одређује се висина поскупљења", рекла је Михајловић.
Свако поскупљење је негативно, нарочито у земљи социјално-економске кризе попут Србије, рекла је она и подсетила да струја и гас нису поскупели од краја 2012. године .
Говорећи о Јужном току,нагласила је да се његовом изградњом ствари мењају, јер се диверсификују правци снабдевања гасом, подсетивши да је Србија потписала и меморандум о изградњи још једног гасовода Ниш - Димитровград, којим ће дотицати гас из Азербејџана.
Говорећи о рудној ренти за НИС, истакла је да је закључак Мешовитог комитета Русије и Србије јасан.
"Мора се урадити анализа исплативости инвестиција а након тога ће се одредити висина рудне ренте", рекла је Михајловић.