Вести

Михајловић: Еколошке теме многи користе за самопромоцију

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је да ће зелена агенда донети Србији привредни раст, нова радна места, смањити потрошњу енергије и смањити лош утицај на животну средину.

"Зелена агенда не постоји од јуче, него већ неколико деценија, а Србија иде ка остварењу те визије. Ми смо и у процесу енергетске транзиције. То не значи да ћемо затварати термоелектране, али треба да имамо план како да за 20 или 30 година пређемо на капацитете који производе довољно енергије, а користе обновљиве изворе. Зелена агенда не значи губитак посла, нико никада није рекао да до 2030. године морамо да затворимо термоелектране, али морамо да размишљамо о алтернативама, посебно када имамо у виду карбонске таксе које ће бити уведене", рекла је Михајловић.

Михајловић је истакла да Влада има план и да се ради на изградњи постројења за пречишћавање отпадних вода, чишћења дивљих депонија, а уједно на изградњи нових капацитета у области енергетике и рударства.

"Морамо да водимо рачуна да имамо довољно енергије, а да истовремено очувамо здравље животне средине. У свим земљама се граде мале хидроелектране, а код нас је народ, с правом изгубио поверење и зато смо поднели пријаве против бившег министра и директора Завода за заштиту природе. За шест година нису донели важан правилник о биолошком минимуму, било је пропуста у реализацији пројеката, мењали су се услови све време. Али, с друге стране многи користе екологију да би себе промовисали и тиме дошли на политичку сцену, а после сваког њиховог протеста у Београду остане ђубре на улицама. То је њихова политика, да зауставе развој. Понављам да зелена агенда доноси нова радна места и привредни раст", истиче Михајловић.

Михајловић је, говорећи о рудним богатствима истакла да ће отварањем рудника Чукару Пеки у септембру Србија учествовати са 18 одсто производње злата и бакра у Европи.

"Раније су говорили како нам РТБ Бор није потребан, да треба уништити рудник, као што су уништавали фабрике. То није питање само града Бора, него целог округа. Председник Вучић и Влада су направили план и сада заједно са кинеским партнерима идемо ка производњи која расте за 13 одсто", рекла је Михајловић.

 

Није грех пријавити насиље, грех је бити насилник

Михајловић је рекла да насиље над женама и девојчицама постоји свуда у свету, па и у Србији, а да борба против насиља треба да буде заједнички циљ сваког појединца.

Михајловић је рекла да постоје добри законски оквири, да постоји сарадња центара социјалне заштите, полиције, правосуђа, али да је неопходно да у ту борбу будемо укључени сви.

"Представљала сам Србију у Паризу на највећем догађају у свету, на међународном форуму "Генерација за равноправност". Наша земља је препозната јер смо донели и Закон о родно сензитивном језику, имамо родно одговоран буџет, али треба да мењамо стереотипе који постоје код нас, да учимо децу у вртићима да насиље није прихватљиво. Данас имамо причу о Петници и бившег директора који гостује на телевизијама и брани се и ми то гледамо уместо да размишљамо о жртвама. За мене је бивши директор Петнице такође одговоран. Петница је важна научна институција, млади људи долазе тамо и представљају Србију свуда у свету. Мислим да не треба и не може да буде невладина организација, држава треба да буде део. Као што је школа Мике Алексића регистрована као предузетничка радња за производњу филмова, а бавили су се едукацијом младих. То не сме бити могуће", рекла је Михајловић.

Михајловић је рекла да је према истраживањима свака трећа жена у Србији претрпела неки вид насиља и да се таква ситуација сматрала нормалном појавом.

"Сви заједно морамо да се боримо против свих врста насиља, јер то оставља последице на живот тих жена. Имамо претходних десет година пораст броја пријава, али и даље треба да оснажујемо све да пријављују насиље. За десет година 350 жена је убијено, а 470 деце остало без мајки. Није грех пријавити насиље, грех је бити насилник", поручила је Михајловић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи