Михајловић : Најчешће незаконитости су уочене у јавним набавкама
Министарка енергетике, развоја и заштите животне средине Зорана Михајловић уверена је да ће и предмети које је њен антикорупцијски тим предао тужилаштву ускоро показати да нема селективности у борби против криминала и корупције, а у тим материјалима најинтересантнији су ЕПС и “Србијагас”. Потпредседница Српске напредне странке у интервјуу за “Ало!” каже да се ниједан претходни министар није бавио енергетиком због страха да не поремети спрегу бизниса и политике.
- Најчешће незаконитости су уочене у јавним набавкама, али нећемо много урадити док прво не решимо и документујемо почетке свега, док грађани не сазнају шта се то заправо десило с ЕФТ-ом, Војином Лазаревићем, Вуком Хамовићем и свим тим људима који се помињу у обновљеној пријави тужилаштву. Иста документација је постојала и онда и питање је зашто тадашњи државни органи нису до краја хтели да изађу с тим.
* Имате ли проблем с чињеницом да је СПС, ваш садашњи партнер у Влади, практично држао целу енергетику у претходној влади, која томе није стала на пут?
- Пре мислим да се СПС није бавио енергетиком и то је највећи проблем свих министара пре ове владе. И ДСС је држао енергетику у два мандата, СПС у једном и по мандату и нико није хтео да се бави енергетиком. Мислим да је један од разлога то што је много новца у том сектору и што је свако хтео да се склони од тога да не би можда био склоњен. Како год било, ми се бавимо. Сада се стално покушава представити у медијима да се, кад год се пронађе нека корупција, упире прстом у СПС и говори да се СПС због тога свађа с СНС-ом. Тако се говорило и за “Галенику”, па ево истражујемо и то предузеће.
* Чињеница јесте да је веома тешко доћи до праве документације. Сукобили сте се са СПС-ом и директором “Србијагаса” Душаном Бајатовићем и око реорганизације тог предузећа. По чијем ће се плану реформисати - вашем или његовом?
- Нема два, три или пет планова. Грађани морају да имају довољне количине гаса, одрживу цену гаса, запослени у “Србијагасу” морају да остану на својим радним местима и они треба да знају да њихово предузеће иде доле.
* Зашто то не би разумео и СПС, који на ваш план реагује оптужбом да опструирате „Јужни ток“, да без Бајатовића нема тог пројекта с Русима?
- То је баш смешно, јер не може један човек да буде гарант за пројекат вредан 1,7 милијарди евра. Гарант нисмо ни он ни ја, већ држава. Биће озбиљних разговора о нашем предлогу реорганизације и кроз ове економске мере, које припрема Влада.
* Обелоданили сте и разне посредничке фирме које су потпуно нерезонски убачене у ланац трговине гасом. Дакле, тврдите да је пословодство “Србијагаса” зарад личне користи арчило државну имовину?
- За сада имамо основану сумњу и зато је све то прослеђено тужилаштву. Влада је донела одлуку да све уговоре о пословно-техничкој сарадњи “Србијагас” мора да ради директно, а односи се конкретно на РСТ, једну од посредничких компанија која је малтене имала канцеларију унутар “Србијагаса”, користила транспортни систем „Србијагаса“, узела 30 одсто тржишта „Србијагасу“… Неки РСТ са три запослена је растао, а “Србијагас”, који треба да буде јака државна компанија, имао је губитке од 50 милиона евра.
* Када се помињу афере, обично се упире прст у СПС, а кад дође на ред претећи банкрот државе, траже се кривци у УРС-у, ком сте дали све економске ресоре. Како ви функционишете сада као владајућа коалиција?
- То је питање коалиционог споразума који је направљен у једном тренутку, а сад треба да видимо какви су резултати и какве ћемо мере да предузмемо. Нисмо ми за ових претходних осам месеци направили ову тешку економску кризу. СНС стоји иза тога да свако ко није радио по закону треба да одговара. Данас, за месец или шест, чим се скупе докази.
* Чудили сте се да је Бајатовић прошао само с прекршајном пријавом због силних пропуста које је државни ревизор документовао. Против Зорана Дробњака је подигнута чак оптужница. Обојица воде два велика јавна предузећа - “Србијагас” и “Путеве Србије”. Како то?
- И даље се чудим како налаз државног ревизора о неправилностима у јавним набавкама, тешким 27 милијарди, пролазе тек с прекршајном пријавом. Често ме питају за Бајатовића и стварно морам да кажем да је то сад питање за СПС и премијера који мора да почне да доноси одређене одлуке. Могу да одговарам за оне људе који су испред СНС-а делегирани. И за Дробњака кажем исто - ако је кршио закон, увек сам за то да не може да буде на јавној функцији.