Вести

Михајловић : Објединити ресоре енергетике и рударства

Уредба о енергетски заштићеном купцу биће измењена у августу, како би се, поред електричне енергије и гаса, у олакшице за социјално угрожене уврстила и потрошња топлотне енергије, што практично значи да ће сиромашним грађанима бити омогућене и олакшице за грејање.

Та идеја о измени Уредбе проистекла је из разговора са грађанима и из њихових сугестија, јер једно је документ, а друго је његова примена. За сада 50.000 домаћинстава користи Уредбу о енергетски заштићеном купцу, али верујемо да ће та бројка бити већа, јер има доста несналажења на терену и у локалним дистрибуцијама и социјалним установама - каже у разговору за Данас министарка енергетике, развоја и заштите животне средине др Зорана Михајловић.

* Били сте најжешћи заговорник увођења социјалних карата. Какви су ефекти њихове примене ?

- Социјалне карте у енергетици су завршене, и уредба о томе функционише од 1. априла, а на рачуну за струју данас стоји ко је социјално угрожен. Оне су основ за либерализацију тржишта струје и гаса, и ја сам неколико пута рекла да нема померања цена без израде социјалних карти. Данас, када уредба о томе живи, у реалности и из разговора са грађанима које имам сваке друге суботе, увидела сам да је потребно уврстити и грејање у социјалну карту.

* Питање је да ли ће грађани осетити те олакшице када струја поскупљује?

- Држава је са своје стране учинила све да заштити од поскупљења најугроженије грађане. Донели смо социјалне карте како би најугроженији добили део киловат-сати бесплатно, а од ЕПС-а смо тражили да повећа број рата за грађане који желе да измире старе обавезе за струју, али то нису могли да учине због високог износа рате. Сигурно да је Агенција за енергетику, кад је доносила одлуку да одобри ЕПС-у поскупљење струје, водила рачуна и о реалним трошковима производње те компаније, али и о потреби да имамо довољне количине енергије не само ове зиме већ и наредних година. Коначно, нисмо дозволили да се нерационалности у пословању ЕПС-а преваљују на грађане. ЕПС је на почетку године тражио кредит од око 50 милијарди динара, али су од њега одустали пошто им је држава помогла да репрограмирају део обавеза, да наплате стара ненаплаћена потраживања.

* Гас појефтињује, али се ни ту, како је то постало уобичајено, нисте сложили са Душаном Бајатовићем, директором Србијагаса?

- У послу не сме бити импровизације и маркетинга, а без јасног разлога. Гас је појефтинио јер је Министарство заједно са Агенцијом увидело да Србијагас није предвидео уопште коришћење домаћег гаса. Ми смо указали и наложили смањење.

* Да ли ћете коначно тражити смену Душана Бајатовића?

- Ово је питање за председника СПС, али ћемо и ми из СНС на основу одлука СПС и Дачића процењивати колико озбиљно раде на реконструкцији Владе. Интерес Србије и нас из СНС јесте да Србијагас буде финансијски и организационо консолидован, јер само тако ћемо бити одговоран и искрен са партнерима из Русије.

* Колико истине има у спекулацијама да ће на чело Србијагаса ускоро доћи Срђан Бошњаковић, који је наводно по вољи и Русима?

- Заиста не знам за те кадровске комбинације, а није било ни званичних предлога на ту тему. Ипак, мислим да је неопходно видети како је Србијагас дошао у овакво стање и учинити све да се подигне.

* Да ли је договорено ко ће бити нови директор ЕПС?

- Конкурс траје до 20. јула. Има око 60 пријављених кандидата. Нема више договарања, а директор ће бити онај са најбољом биографијом, са искуством и предлогом плана. Ово је велики изазов за све менаџере, јер је ЕПС велики, тежак и озбиљан систем.

* Постоји ли могућност да током реконструкције Владе дође и до нове прерасподеле јавних предузећа којима ће руководити страначки кадрови?

- Реконструкција, уколико до ње дође, треба да помогне да се подигне ефикасност рада Владе и јавних предузећа, јер ја мислим да Србија заиста више нема времена за чекање.

* Процене су да губиташи који су у Вашем сектору могу своје губитке у наредној години да покривају само тако што ће повећавати цене?

- То је недопустиво. Цена је само један од фактора. Главни фактор је подизање конкурентности јавних предузећа. Тржиште струје и гаса се отвара и ако они који воде јавна предузећа не знају шта то значи, држава и ово министарство зна, и зато инсистирамо да се крене што брже у реформисање тих предузећа. Иначе, ова предузећа неће моћи да одговоре изазовима конкуренције, а онда смо као држава на губитку. На хрватском тржишту, поред Хрватске ЕП, појавили су се на тржишту Словенци са бољом ценом. Ако ЕПС жели да задржи тржиште, мора да се мења.

* Кажете да ће ова година бити година решавања проблема у енергетици. Шта то конкретно значи?

- Енергетика има велике потенцијале, и ми се трудимо да отворимо што више могућности да ти потенцијали постану реалност. Тражимо најбоље могуће моделе за привлачење инвеститора, од приватно јавног партнерства, подстицања предузетништва, посебно у домену самозапошљавања.
 Ове године се морају привести крају реформе ЕПС-а и бар делом завршити реформе Србијагаса, отпочети изградња Јужног тока, краци ка Републици Српској, као и Македонији, електране на гас, пројекти везани за Панчево и Нови Сад, дефинисати стратешке партнере са којима ће се градити ХЕ Бистрица, као и Ђердап, отпочети изградња малих хидроелектрана. Ако се ове године све то почне, за пар година Србија може рачунати на нове мегавате снаге. Законске основе су створене, од измена Закона о енергетици до новог закона о рационалној употреби енергије. Морамо да уводимо културу штедње енергије, али и интензивнијег окретања ка обновљивим изворима.

* Најављујете и отварање чак девет нових рудника?

- У питању су нова рудна поља, а не сами рудници подземне експлоатације. Годинама се не води рачуна о јавном предузећу Ресавица. Ми смо се обавезали да ћемо пре покретања договора са потенцијалним стратешким партнерима усвојити на Влади План консолидације Ресавице. На њему се ради заједно са пословодством, експертима и синдикатом Ресавице. Субвенције не могу да донесу добро, и морају да се смање и укину, а Ресавица треба да профункционише. И то је наш задатак

* Шта тај план за опоравак Ресавице подразумева?

- На томе се још ради, али план предвиђа изградњу ТЕ Штаваљ код Сјенице, ТЕ Деспотовац, које ће користити угаљ из подземне експлоатације. План предвиђа и нову опрему и технологију. Ово су квалитетне врсте угља које готово да не утичу штетно на животну средину.

* Колико би нових људи могло да буде запослено у тим рудницима?

- Тренутно у Ресавици ради преко 4.000 радника, од којих је 2.770 јамских. Пошто тренутно постоји девет рудника, од којих неки немају више угља, мислим да ћемо прво гледати како да постојеће раднике задржимо, а потом да говоримо о новом запошљавању. То су све сиромашни крајеви Србије, у којима и једно изгубљено радно место рађа огромне социјалне, породичне и економске проблеме.

* Најављивано је да ће до краја ове године бити расписан тендер за експлоатацију шкриљаца. Да ли ће до тога доћи и има ли заинтересованих инвеститора?

- Мислим да прво морају да се ураде детаљна истраживања богатства и квалитета уљних шкриљаца, и волела бих да видим тендер за избор оних који ће то радити, а то је у надлежности Министарства рударства.

* Зар је нужно да постоје два тако истоветна министарства и да ли ће и ту можда током реконструкције Владе доћи до неких промена?

- Мој став је познат још из предизборне кампање, не само да треба да је једно министарство енергетике и рударства, већ је озбиљан проблем преплитање надлежности у сектору животне средине, јер је делом и у једном и у другом министарству. Знате, апсурдно је да је управљање на пример националним парковима код министра Милана Бачевића, а одржавање код мене. Има много таквих примера. А ако идемо у сусрет ЕУ, а идемо, онда је поглавље 27 веома значајно, те животна средина треба да је посебно министарство. 

* Да ли сте разматрали могућност активирања старих рудника, попут алексиначких, који су затворени деведесетих, након велике несреће у јами?

- Алексиначки рудници које помињете имају перспективу у делу истраживања и експлоатације уљних шкриљаца. И то је реална могућност за Србију. И они би могли донети не само нове технологије, приходе, већ и стотине радних места. Проблем који мора да се реши јесте питање заштите животне средине код искоришћења уљних шкриљаца.

* Да ли сте на седници председништва СНС разговарали о досадашњем учинку Александра Обрадовића, директора ЕПС-а, за кога опозиција тврди да се углавном бавио запошљавањем нестручних људи?

- Разговарали смо о једном броју директора, али пре свега о њиховом односу према предузећу и послу који обављају. Постоје директори који нису свесни уопште одговорности према запосленима, држави и који се нису снашли. Постоје и они који су више бринули о неким личним интересима него о својим и то није питање странака, то је питање нашег менталитета. Морамо да се мењамо. Зато је реконструкција важна, стална провера рада и резултата једини је начин да имамо квалитет. И што је још важније, све промене морају бити искључиво везане за резултате, а не за политичке процене.

 

Аутор: МИРЈАНА Р. МИЛЕНКОВИЋ