Михајловић : Смањићемо број агенција, завода и установа
О плану реструктурирања “Србијагаса” и о конкурсу за директора тог предузећа одлучиће Влада, али је сигурно да ћемо до краја месеца расписати конкурс за директора ЕПС-а. Седамдесетак предузећа у реструктурирању ће почети да плаћају струју, док ће грађани добити нову шансу за репрограм дуга, каже за “Блиц” Зорана Михајловић, министарка енергетике.
Министарство је припремило све потребно за реформисање “Србијагаса” и мислим да је јасно да то предузеће мора да се мења. То може бити за месец или за шест месеци, али боље је да буде што пре - каже Михајловићева на питање кад ће бити усвојен план реорганизације тог предузећа.
* Да ли то значи да Душан Бајатовић има већи утицај у Влади него ви?
- Ова влада је коалициона. Највише бих волела да сви предлози министара прођу ако су добро образложени, а ми смо нашу аргументацију предочили члановима Владе.
* Хоће ли одлука о плану реорганизације “Србијагаса” сачекати реконструкцију Владе?
- Надам се да неће, јер нас догађаји терају на реформисање јавних предузећа. Питање “Агрожива”, који је у проблемима, такође је питање реформисања „Србијагаса”. Постоји и забринутост међу банкама које раде са “Србијагасом”, али није истина да се ико повукао, будући да за те кредите гарантује држава.
* Спекулише се да руском партнеру у изградњи Јужног тока одговара “Србијагас”, да они штите Бајатовића?
- “Србијагас” се бави тим пројектом, али је предузеће “Јужни ток Србија” основано у Цугу, у Швајцарској, које важи за неку врсту пореског раја. У америчком сенату се расправља о томе да је „Епл” у претходне четири године зарадио 70 милијарди долара, а платио порез само 40 милиона јер је регистрован у Ирској. Сада праве закон којим ће их обавезати да плате порез у својој држави. Слично је и са „Јужним током Србија“, које је регистровано у Швајцарској и плаћаће порез другој држави, а све одлуке доносиће руски партнер као већински власник. Нормално је да у бизнису свако гледа свој интерес, али и ми морамо да водимо рачуна о свом. И раније сте покушавали да промените одредбе споразума са Русијом. Мој тим је направио неколико исправки, али пошто је споразум већ био договорен, оне нису усвојене.
* Може ли владајућа коалиција да се договори око антикризних мера?
- Очекујем да ћемо се договорити о мерама са којима ћемо изаћи пред јавност. Већ сад знамо да замрзавања пензија неће бити, али ћемо сигурно тражити да се број агенција, завода и установа смањи. Ми смо укинули три агенције, а остале и даље стоје, а у њима су зараде веће него у државној управи и приватном сектору.
* Може ли ЕПС без задуживања да покрије минус од 50 милијарди динара?
- Наравно да може. ЕПС сада има позитиван новчани ток од пет милијарди динара пошто је репрограмирано око 30 милијарди динара кредита према банкама, око 10 милијарди обавеза републике и општина претворено је у јавни дуг, а од репрограма биће наплаћено седам милијарди динара.
* Да ли и ЕПС касни у спровођењу реструктурирања?
- Оцена је да су промене споре, иако је основан јавни снабдевач и финансијски проблеми смањени уз помоћ државе. Има пуно опструкције, од најнижег запосленог до највишег. Кад се обраћају министарству, једино што запослене у јавним предузећима занима јесте да ли ће им плата остати иста.
* Хоће ли бити отпуштања?
- Смањивања броја запослених засад не мора да буде, али људи морају да се упосле. Свако ко нема посао у администрацији бавиће се пословима у дистрибуцији, мерењу струје...
* Да ли ће бити смене директора ЕПС-а?
- Нисмо још у странци разговарали о реконструкцији Владе или сменама директора јавних предузећа. Извештаји су поднети и на главном одбору ћемо разговарати о резултатима.
* Очекује се нови репрограм дуга за струју?
- Ни грађани ни предузећа нису веровали да ће бити искључења и сада кад су почела, многи желе да закључе репрограм и треба им пружити прилику. То се на терену већ дешава, јер кад екипе дођу да искључе струју, грађанима се дозвољава да направе репрограм, иако је рок истекао.
* Која ће предузећа у реструктурирању почети да плаћају струју?
- Министарство финансија је доставило предлог према којем је од 179 предузећа у реструктурирању око 75 у стању да измирује обавезе, док ће они који не могу ићи у стечај. У првој групи су, пре свега, фирме у наменској индустрији као што су “Крушик”, “Милан Благојевић”, “Први партизан”, затим ХИП “Петрохемија”, ИМТ и “Јумко” из Врања... Битно је да код искључења више нема политичке селекције, да се неким фирмама толерише неплаћање.
* Критикују вас да сте купили софтвер да контролишете кад ваши запослени долазе на посао?
- Путем тендера набављамо софтвер који евидентира доласке и одласке запослених у министарству. По Закону о државној управи не можете никога да казните ако не докажете да не поштује радне обавезе. Министарство има више од 400 људи на пет локација, а дешавало ми се да у обиласку од пет људи у канцеларији затекнем једног или ниједног.
Стеван Вељовић