Михајловић: Струја и гас неће поскупети
То у разговору, за “Новости”, поручује Зорана Михајловић, министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, напомињући да држава мора да има у виду да чак 70 одсто грађана Србије није у стању да редовно плаћа рачуне за струју. Она открива и да Влада разматра могућност отписа дела камате неплатишама, међу којима су и бројна предузећа.
* Откуд оптимизам да неће бити рестрикција, кад је због суше драстично смањена производња струје?
- Учинићемо све да ремонти буду завршени на време и да обезбедимо довољне количине енергије. Без обзира на сушу, ми смо земља која већ 27 година није изградила ниједан електро-енергетски објекат. Трошили смо струју много више по јединици друштвеног производа него што то раде све друге земље у окружењу. Потрошња струје годишње расте за 1,5 одсто.
* Је ли неопходан интервентни увоз струје већ у септембру и октобру?
- У том периоду неће бити увоза. Али, вероватно ће бити неопходно у децембру и јануару, и на Влади ћемо да се договоримо о тачним количинама. Опет се показује да су планови увоза које прави ЕПС невероватно лоши, због чега струја мора да се интервентно увози зими, што је неколико пута скупље. Рецимо, у фебруару ове године потрошили су више од 120 милиона евра на увоз.
КИЛОВАТИ ЗА СИРОМАШНЕ * КАДА ће бити завршене социјалне карте по којима ће сиромашни имати погодности приликом плаћања струје?
- То су земље у окружењу већ урадиле, а да не говоримо о државама ЕУ. Упутили смо иницијативу Министарству рада и социјалне политике и очекујемо да се ускоро оформи радна група која ће имати задатак да заврши тај посао.
Не може да буде готово за месец или два, али може да се заврши до половине следеће године.
Не можемо да идемо са високим ценама струје, ако не постоје социјалне карте.
* Како мислите да спроведете идеју о куповини струје директном погодбом, када закон налаже да се иде на тендер? То значи да су посредници практично незаобилазни...
- Нисам против трговине електричном енергијом, али сам против тога да се неко богати на интервентном увозу. Трговина мора да постоји, али је озбиљно питање како се она спроводи и које количине су Србији стварно потребне. Нормално је, рецимо, да са Електропривредом РС разговарамо о откупу на директан начин, а не преко посредника. Иначе, ускоро ће бити донет Закон о јавним набавкама, који је припремила моја странка, и који ће врло ефикасно сузбити корупцију и у енергетици.
* Спеклулише се да је следећа на удару “струјна мафија”. Имате ли податке о размери злоупотреба код увоза струје преко посредника?
- У енергетски сектор протеклих година стигле су милијарде евра, а резултата готово да и нема. Дакле, новац није завршио где је требало и било је злоупотреба. Ми можемо само да укажемо на то и да позовемо државне органе који се тиме баве да све детаљно испитају.
* Да ли ће до краја месеца бити уведена јефтинија тарифа и по дану?
- Чекамо да ЕПС направи јасан распоред у вези са техничким стањем система и да видимо како је то могуће извести. Наш циљ је да то уведемо што пре. Не могу рећи прецизан рок, али гарантујем да ће постојати два сата јефтине струје и током дана.
* Али, у ЕПС не дочекују са одушевљем ту идеју, јер мисле да ће још више да им угрози пословање...
- Највеће оптерећење за пословање ЕПС је лоше управљање, ниска ефикасност и профитабилност, али и постојање корупције. То мора да се промени. Јавна предузећа су државна и држава мора да води рачуна како се њима управља. То предузеће могло је да буде покретач Србије, али, нажалост, није.
У ПЛАНУ “КОЛУБАРА” И “ЂЕРДАП 3” * МОЖЕ ли за време вашег мандата да се изгради неки капитални енергетски објекат, пошто тврдите да то ником није пошло за руком чак 27 година?
- Морамо да отворимо нова рудна поља, а корисно би било и подизање мини-хидроелектрана. Ту су и озбиљни планови попут ТЕНТ Б3, “Колубаре”, дугорочног пројекта “Ђердап 3”. Приоритети ће нам бити и отварање рециклажних центара, сређивање депонија и решавање питања фарамацеутског отпада.
* Призивате ли то приватизацију ЕПС?
- Не. Предузеће се неће приватизовати, али ћемо променити начин управљања. Извршиће се корпоративизација ЕПС.
* Хоће ли држава обезбедити довољне количине мазута топланама, како не би било цвокотања и ове зиме?
- Помоћи ћемо топланама максимално и учинићемо све да из робних резерви обезбедимо довољне количине мазута. Потрудићемо се да нико не буде у хладном стану. Али, тако не би требало да се ради у будућности. Морамо да видимо како системски да унапредимо рад топлана. Општине не чине много да их модернизују, а када дођу тешкоће онда се обраћају држави.
* Хоће ли и цена гаса да мирује до краја године?
- Хоће, али мора да се промени начин управљања “Србијагасом”, који је, нажалост, у огромним дуговима и великим кредитима.
* Руси су нам обећали испоруку гаса до 2021, али траже да им се претходно плати стари дуг од 30 милиона долара. Како ћемо да обезбедимо те паре?
- Верујем да ће Србија и убудуће да користи руски гас. Очекујем да ће, истовремено, бити и решено питање дугова са Руском Федерацијом. Отпочели смо разговоре о нацрту гасног споразума. Обавезе које имамо према Русима мораћемо да испоштујемо по динамици која је уговорена.
* Често критикујете руковођење “Србијагасом”. Имате ли проблем у комуникацији са Душаном Бајатовићем?
- Сви они које је држава поставила на директорска места морају да раде у интересу грађана. То је и први циљ Владе. Све док тако функционишемо, то исто очекујем и од својих сарадника, међу којима су и директори јавних предузећа.
* Има ли тињајућег ривалства између Дачића и Вучића?
- Нисам то приметила. Допада ми се што на седницама о свему отворено разговарамо. Није то само пуко гласање о тачкама дневног реда.
* Колико сте задовољни радом Владе у протеклих месец дана?
- Пред Владом је изузетно тежак период, с обзиром на огромне проблеме које имамо у економији и привреди. Али, уверила сам се да до сада наступамо као тим и само тако можемо успешно да се суочимо са свим изазовима. Колико ћемо бити заједно мање је битно од тога да направимо опипљив резултат који ће подићи квалитет живота грађана. Влада треба да траје све док радимо у интересу грађана Србије.
Милан БАБОВИЋ / Фото Зоран ЈОВАНОВИЋ