Михајловић: Све док су жене жртве насиља нема говора о људским правима
Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић, честитала је свим грађанкама и грађанима Србије Међународни дан људских права, подсетивши да је једно од основних и загарантованих права сваке особе да буде равноправна и уважена без обзира ком полу, вери или нацији припада.
Михајловићева је истакла да у години у којој се обележава 70. годишњица Универзалне декларације о људским правима не можемо говорити о њиховом пуном остварењу уколико постоји дискриминација појединих група грађана и грађанки и непоштовање принципа родне равноправности, те да су људско достојанство и слобода основ сваког модерног друштва.
„Познато је да је положај жена, посебно оних из сеоских средина, самохраних мајки, жена са инвалидитетом и Ромкиња посебно тежак. Окосница и стуб сваког демократског друштва је поштовање права свих, а посебно оних из рањивих, маргинализованих и вишеструко дискриминисаних група. Ако тежимо модерној и развијеној заједници, онда сви грађани и грађанке морају да буду препознати као равноправни чланови нашег друштва, да равноправно остварују сва своја права и да имају једнаке могућности за рад и развој“, рекла је Михајловић.
Потпредседница Владе подсетила је да се Међународним даном људских права завршава глобална кампања „16 дана активизма против насиља над женама“, и додала да нема говора о поштовању људских права тамо где су жене и девојчице жртве насиља.
„Све док иједна жена буде узнемиравана, претучена или убијена, нема поштовања људских права. Ове године шаљемо поруку да није само физичко насиље – насиље, да смо ту да саслушамо сваку жену, чујемо њену причу, подржимо је и поручимо јој да није сама. Хајде да не окрећемо главу пред насиљем, одговорност је на свима нама“, рекла је Михајловић.
Уз Звезду, свима нам је место у лиги бораца
Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић најавила је да Србија овогодишњу светску кампању против родно заснованог насиља завршава са стадиона Црвене звезде, са утакмице Лиге шампиона, поруком "Стоп насиљу над женама".
Жеља је да се десетине хиљада навијача на Маракани, али и више милиона телевизијских гледалаца у Србији, Европи и Свету "заједно са нама укључи у ту борбу, јер само уједињени можемо да решавамо овај огроман проблем сваког друштва".
"Сјајно је што смо ове године кроз Лигу шампиона из Србије могли да пошаљемо поруку Европи и свету да је насиље над женама недопустиво. Позивам вас све да се укључите у борбу против ове пошасти, јер насиље није приватна ствар - те жене су нечије мајке, баке, сестре, ћерке. И можда не играмо сви у Лиги шампиона, али сви можемо да будемо у тиму одговорних грађана и грађанки, бораца за равноправно и ненасилно друштво", рекла је Михајловић.
Заштитимо нашу децу од сексуалног узнемиравања
Потпредседница Владе Зорана Михајловић каже да је веома узнемирена вешћу о злостављању у Зајечару, те наводи да тај догађај показује колико сви као друштво морамо да више радимо на едукацији младих, да их учимо родној равноправности и поштовању једних других.
"Као жену и мајку дубоко ме је потресла чињеница да су малолетни младићи уцењивали и присиљавали на интимне односе своје вршњакиње", рекла је Михајловић, која је и председница Координационог тела владе за родну равноправност.
Михајловић је, поводом акције полиције због сумње да је неколико малолетника из Зајечара ласцивним фотографијама уцењивало своје вршњакиње, изјавила да овај случај још једном доказује да су девојчице много угроженије, и у реалности и на интернету.
"С једне стране, девојчице и младе жене не умеју да препознају када се сексуално злостављање деси, а потом немају храбрости да се некоме повере и затраже заштиту. Ако желимо да се наше друштво развија правилно, много већу пажњу морамо посветити девојчицама, да буду боље едуковане, сигурније и заштићеније", рекла је министарка.
Михајловићева је поздравила акцију Министарства унутрашњих послова и истакла да сви као друштво треба да покажемо више емпатије и бриге за друге, а да посебну пажњу морамо посветити младима, и подсетила на суморне показатеље истраживања о младима и родној равноправности.
Како примећује, ако сваки четврти младић сматра да један шамар није насиље, да је сексуално узнемиравање прихватљиво као шала и део одрастања, а свака трећа млада особа сматра да је девојка која носи уску сукњу и мајицу сама крива ако буде нападнута, онда значи да имамо велики проблем.
"Зато, једино учећи младе да поштују једни друге и да брину једни о другима можемо створити друштво којем тежимо - друштво ненасиља, у којем су наша деца безбедна да се развијају и одрастају у здраве људе", закључила је Михајловић.
Извор: Танјуг