
Михајловић: Тендер за изградњу гасовода Ниш-Димитровград у наредних 10 дана
Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је да очекује да ће за седам до 10 дана бити расписан тендер за извођача радова на гасоводу Ниш-Димитровград, чијом изградњом ће се обезбедити диверзификација снабдевача гасом.
"Изградња гасне интерконекције са Бугарском, гасовода Ниш-Димитровград, јесте пут и први корак ка диверзификацији, не само гасних рута, већ и диверзификацији снабдевача гасом и могућност да добијемо гас из других извора, укључујући не само Азербејџан, него и ЛНГ терминал у Грчкој, али и будући Источномедитерански гасовод", рекла је Михајловић.
Михајловић је нагласила да је новац за изградњу гасне интерконекције обезбеђен из европских фондова и зајмова европских банака и да је планирано да у 2023. години гасовод буде оперативан. То ће омогућити и гасну стабилност, али и веће могућности за повезивање унутар региона, пре свега са Црном Гором, Босном и Херцеговином, као и за снабдевање гасом Kосова и Метохије, навела је Михајловић.
"Србијагас" предложио план пословања у коме Влада као да не постоји
Михајловић је рекла да ће Министарство рударства и енергетике дати сагласност на програм пословања "Србијагаса" за 2021. годину кад он буде предвидео одвајање делатности, поштовање закона и јасне приоритете за инвестиције, што све сада није случај.
"Kад то буде у плану, Министарство ће тај план прихватити. План који су послали нема ни почетак ни крај, подаци у њему нетачни, а ни Министарство ни Влада неће усвајати лаж. У плану "Србијагаса" као да не постоји држава, као да не постоје одлуке Владе у вези са раздвајањем делатности. Тражимо да се то исправи, и нећемо одустати од инсистирања да "Србијагас" буде компанија која послује прегледно, ефикасно и успешно, јер је то питање будућности гасног сектора Србије", рекла је Михајловић.
Михајловић је рекла да постоје 52 тачке примедби на план пословања "Србијагаса", а као један од примера навела је биланс токова готовине, у коме је прилив новца од инвестирања око 460 милиона динара, а да је одлив 7,5 милијарди динара, што значи да су 15 пута већи расходи.
"То је та гасификација код које се не зна где је новац, да је новац потрошен, а да нисмо добили гасификоване градове или делове градова", навела је Михајловић.
Извор: Танјуг