Вести

Михајловић: Влада неће одустати од Закона о раду

Кад одлучујете да ли ћете прихватити неку јавну функцију, морате битисвесни одговорности коју тиме преузимате. Не прихватате функцију да бисте сезвали директор или министар, већ да бисте у тешким тренуцима помогли да земљаизађе из кризе и да се развија. Ова влада није формирана да би реализовалаидеје било ког појединца, већ да заједничким радом и одговорношћу подигнеземљу из проблема у којима се налази, каже за Данас Зорана Михајловић,потпредседница Владе Србије, министарка саобраћаја и потпредседница СНС,одговарајући на питање да ли је изненадила оставка министра финансија ЛазараКрстића.

 

* Упркос неслагању синдиката, Закон о раду ипак иде у парламент. Може ли то запоследицу да има синдикалне немире?

- Ова влада и СНС неће одустати од доношења новог Закона о раду, ма колико намсиндикални лидери претили протестима. Постојећи Закон о раду, који су актуелневође синдиката свесрдно подржавале, довео је до отказа за готово пола милионаљуди. Па шта треба још да нам се деси па да схватимо да закон није добар? Мислим да синдикални лидери више брину о томе како да сачувају своје фотеље ипривилегије него што брину за радничка права. Ако могу да буду најгласнији кадтреба критиковати Владу, можда би требало да кажу и шта су урадили за радникесвих претходних година, а колика су им примања на разним функцијама.

 

* Зар вам неће бити тешко да радите до 65. године?

- Не разумем због чега људи у Србији беже од рада. Мислим да је нормално дачовек тежи да ради што дуже, без обзира на то како су дефинисани услови запензионисање. Лично, надам се да ћу радити докле год будем могла, и прекостаросне границе за пензионисање.

 

* Какви су односи тренутно у владајућој коалицији и да ли су изјаве функционераСПС допринеле неслагању социјалиста и напредњака?

- Не противим се да било ко каже ста мисли, али не можете бити власт аистовремено пред грађанима изигравати опозицију. Бранко Ружић, као високифункционер СПС, има начина да преко своје странке, која је друга позаступљености у Влади и парламенту, утиче на многе одлуке. Осим тога, његовепримедбе су углавном биле усмерене на промене у полицији, сектору којим је СПСуправљао осам година, а видимо у каквој ситуацији је остављен новом министру.

 

* Борис Тадић тражи од Владе да испита одговорност и Ивице Дачића за стање уполицији. Уколико се утврди да је одговоран, хоћете ли раскинути коалицију?

- Тадић и Дачић су четири године били заједно у влади. Мислим да би много бољебило да је ТадићИ већ тада изнео своје примедбе, јер је тешко поверовати да каопредседник није знао какво је стање свуда, па и у полицији. Што се СНС тиче,одлуке о коалицијама ће доносити, као и увек, органи странке.

 

* Иако је било речи и о вашем ресору, ви нисте путовали у посету Русији. Да лисе то руска нетрпељивост према вама наставља?

- Више водим рачуна о чињеницама него о интригама, али сам исто тако потпуносигурна да су те приче дело домаћих кухиња и да Русија са тим нема ништа.Одлично сам сарађивала са представницима руске администрације као министаренергетике, а та сарадња се успешно наставила и у ресору који сада водим.

 

* Па ипак Душан Бајатовић, функционер СПС, уместо смене на којој стеинсистирали ових дана је потписао уговор о Јужном току. Да ли се тиме потврђујуоне предизборне приче да Руси стоје иза њега?

- Потписивање тог уговора је важан догађај за Србију, због њене енергетскебезбедности, али и посла који ће тај гасовод донети нашим грађевинскимкомпанијама. Да ли је потписник Бајатовић или неко други, мање је важно.Бајатовић је један од директора предузећа Јужни ток Србија и уговор је потписаоса тог места, а не као било чији човек.

 

* Губитак Србијагаса је око 50 милиона динара. Шта још треба да се деси даБајатовић буде смењен?

- Иако је можда у прошлости некоме било стало да моје залагање за промене уовом јавном предузећу представи као лични сукоб са Бајатовићем, пословни учинакСрбијагаса у прошлој и свим претходним годинама сам за себе довољно говори.

 

* Влада предлаже страначке људе Горана Кнежевића и Даницу Драшковић за места уодбору директора НИС. Чини се да су јавна предузећа и даље партијски плен?

- Свесна сам да неким променама треба више времена да заживе у пракси, аличињеница је да ће и бирање директора јавних предузећа на конкурсима ускороморати да постане правило а не изузетак. Што се Кнежевића тиче, уверена сам даје он довољно стручан да обавља ту функцију. То што је члан СНС не би смелода му буде отежавајућа околност да се бави неким послом. Кадровске изборе нашихкоалиционих партнера не бих желела да коментаришем.

 

* Најављујући реформе рекли сте да СНС има кадрове за то. Ако је тако, заштосе онда у многе ресоре и на друге јавне функције враћају кадрови УРС и ДС?

- СНС се све време залагала да знање и искуство а не партијска књижица, будупресудни за избор кадрова. То смо и доказали састављајући владу у којој СНС,са 50 одсто подршке бирача, има мање од половине министара. Нажалост, некимаје тешко да прихвате да је такав начин понашања уопште могућ у Србији, затошто је у њихово време то изгледало неоствариво.

 

Антрфиле : Поскупљење струје не решава проблеме

* Најављујете да ћемо морати да увозимо струју због штете које су начињене поплавама. Да ли то значи да ће струја поскупети?

- Проблеми које су поплаве направиле у енергетици Србије су веома озбиљни и немогу се решавати поскупљењем струје. Битно је да се ствари раде много брже,јер је питање када ћемо у току следеће године имати оперативне копове, а одтога зависи до када ћемо морати да увозимо струју.