Мировић: Војводини потребне промене - Покрајинска Влада нема подршку
Потпредседник СНС Игор Мировић изјавио је данас да су Војводини потребне промене и да је јасно да покрајинска влада нема подршку у парламенту, нити политичку снагу и легитимитет, као ни подршку коалиционихи партнера.
Мировић је рекао да је понуда СНС отворена и да су до сада вођени само иницијални контакти о томе са странкама - ЛСВ, СВМ и НДС, али не и преговори.
"Не јуримо безглаво и са неким великим срцем у коалицију са оним странкама са којима не делимо политику, али сматрамо да је то нужност у овом тренутку и уколико они мисле да је стање (у Војводини) добро, они ће вероватно наставити сарадњу са ДС", рекао је Мировић гостујући на ТВ Пинк.
Он је казао да су поменуте странке заправо преговарале са ДС у покушају да се спаси оно што се спасити не може када је реч о покрајинској влади и укупној политичкој и економској ситуацији у Војводини.
"Покрајинска влада је изгубила подршку у парламенту и наш концепт је да се кроз програм изласка Војводине из политичке и економске кризе покрену ствари са мртве тачке и пре свега да се донесе читав низ важних одлука за функционисање Војводине, од Закона о финансирању, Закона о надлежностима, да се покрену велике инвестиције и да се снажном акцијом покрене талас промена", нагласио је Мировић.
Он је коментаришући поједине тврдње да је Војводина угрожена од Београда, одговорио питањем - како неко може да буде угрожен од самог себе?
Мировић је казао да је сасвим јасно да су после 14 година владавине једне групе потребне промене.
Коментаришући усвајање предлога закона о раду и пензијском осигурању, Мировић је нагласио да је крајње време да се у Србији започне са применом оних закона који ће омогућити промене у привредном систему и да је један од тих Закон о раду.
Предлог тог закона ће бити наредне недеље на дневном реду парламента, а идеја је да се омогући "већа пролазаност запослених у предузећима и модернији однос између послодавца и запослених, да се подстакне продуктивност и већа заинтересованост инвеститора и омогући бољи привредни амбијент".
Он је рекао да је Србија због неодговорности у претходном периоду дошла до тога да је спољне задужење земље близу 21 милијарде евра, не рачунајући унутрашње дугове и дугове предузећа код банака.
Укупан дуг привреде и становништва је веома велики, а циљ промена је да Србија избегне банкрот и да консoлидује своје финансије, истакао је Мировић додајући да је кључ у већем запошљавању, које ће омогућити нови Закон о раду.
Према његовим речима, министар финансија Лазар Крстић, који је поднео оставку, предложио је крајње радикалан начин да се крене у економске реформе, који није ван економске логике, али се поставља питање да ли грађани могу то да издрже.
Ипак, процењено је да је боље ићи у реформе "корак по корак" и да нагли концепт не би могао да заживи, јер би био усмерен на осиромашење становништва, додао је Мировић.