Мировић: Војводини треба техничка влада
Постигли смо сагласност око кључних циљева са СПС, са посланицима ДСС, са неколико независних и са посланицима Треће Србије. Нудимо сарадњу пре свега СВМ, као и ЛСВ и НДС
Истовремено са разговорима о реконструкцији покрајинске владе Бојана Пајтића, Српска напредна странка води неформалне разговоре са могућим партнерима око промене власти у Војводини. Игор Мировић, потпредседник СНС који је кандидат за будућег покрајинског премијера, каже да су до сада разговарали са свим странкама у покрајинском парламенту осим са ДС. „Идеја је да кроз разговоре дођемо да заједничког именитеља о програму који би креирао пут изласка Војводине из економске и политичке кризе“, објашњава Мировић. То, међутим, не значи и реконструкцију постојеће владе: „Ми се залажемо за промену, то је прецизнији термин, и за смену актуелне покрајинске владе. То би значило да постојећи сазив парламента са већином политичких странака и посланика који желе да се окупе око овог програма о којем незванично разговарамо већ неколико недеља и месеци, преузме курс политике АП Војводине из руку садашње покрајинске владе. Избором нове владе и са евентуалном новом већином покушали бисмо да у једном техничком мандату, у наредних годину дана, до нових редовних покрајинских и локалних избора учинимо оно што је за Војводину неопходно и што јој се као могућност нуди постојећим Уставом“.
Јесте ли нашли тај заједнички именитељ?
Засад не, зато што политичке странке које учествују у влади Војводине, а ту пре свега мислим на ЛСВ, СВМ, на индиректан начин ту је и НДС, још увек нису дефинисале своју позицију и одговор на питање да ли желе да подржавају владу Бојана Пајтића и да ли у тој подршци имају било какву политичку визију или се ради о голој трговини местима и мандатима. Када тај свој став дефинишу, надам се наставићемо разговоре у једној озбиљнијој форми и дискусијом о програму.
Зар вам се не чини да је већ на корак до реконструкције Владе јер и Тадић, изгледа, приступа владајућој коалицији?
Већина већ постоји и функционише у механизму голог броја, али и све мањег броја посланика који ту већину подржавају. На последњој седници Скупштине тај број је био негде око 63 посланика и оно што наша главна конкурентска странка ДС нуди кроз програм реконструкције Владе јесте да све остане исто а да се само поједини играчи у тиму промене. Могуће је да ће се кроз реконструкцију постојеће власти и кроз опредељење ових странака о којима сам говорио наставити са политиком агоније. Она је добра за један део учесника у политичком животу јер задржава привилегије али не нуди ништа за опште циљеве.
С ким ви можете да направите већину?
Ми смо унутар опозиционих редова постигли сагласност да су ове промене нужне. Ту мислим на СПС и коалицију око ње. Постоје и неколико посланика који нису формално у посланичким групама, мислим на посланике ДСС са којима смо такође разговарали и неколико посланика који су у независном статусу, затим посланици Треће Србије...
Радикали?
Са њима нисмо јер се на њих озбиљно не може рачунати. Често мењају ставове, у многим сегментима знају да подрже одлуке ДС и воде једну непредвидљиву политику са којом немамо додирних тачака. Нудимо сарадњу и другима, пре свега СВМ са којима сарађујемо на свим нивоима, као и Лиги и НДС.
Судећи према садашњим мандатима, опет не бисте имали већину.
Са СВМ смо већ поставили неку врсту заједничке политичке платформе на националном нивоу. Са другим странкама постоје заиста бројне разлике, али наглашавам да говорим о будућој техничкој покрајинској влади која би имала стриктно одређене циљеве и конкретне пројекте. Дакле или ћемо да прогутамо горку пилулу и учествујемо у лечењу свих болести које је нагомилала ова покрајинска влада или да будемо у нешто лагоднијој позицији, да будемо главна опозициона странка, чекамо изборе, критикујемо постојеће стање и да, верујем са снажним тријумфом, дочекамо 2016.
Када је Пастор предложио концентрациону владу, рекли сте да је то „занимљива идеја“.
Идеја је занимљива само у делу у којем би та концентрациона влада могла да уважи опредељење грађана на свим изборним мерењима у последњих неколико месеци, затим уколико би та влада могла да усвоји програм изласка Војводине из политичке и економске кризе и уколико у њој не би био ДС или би учествовао као неко ко прихвата ова прва два услова.
Да ли је то реално?
Мислим да није.
Вас су најављивали као будућег премијера. Спремате ли се за то место?
Рано је о томе говорити. Подсећам вас да сам ја и на прошлим изборима 2012. био први на листи за скупштину Војводине и одлуком страначких органа одређен као кандидат за председника покрајинске владе. Једноставно, у овом тренутку сам посвећен пре свега изради овог програма, критици актуелног стања, комуникацији са другим политичким странкама. Био бих наравно почаствован и након деценија каријере, већ и спреман да се тиме бавим, али је о томе рано говорити.
Колико сте посвећени противкандидату унутар странке, Горану Кнежевићу, који је такође претендент за исту функцију?
Имамо веома добру сарадњу. У свакодневној смо комуникацији и настојимо да поделимо улоге. За странку би било добро да и Горан Кнежевић буде кандидат за покрајинског премијера. Пре десетак дана о томе смо разговарали и на ГО и ми у овој фази заиста превише не размишљамо о томе.
Када би се сутра променила власт у Војводини, ко би је водио?
ГО СНС је кроз једно излагање председника странке информисан о мојој кандидатури. Али од тога до реализације је дуг пут и знам да ће само спој више фактора омогућити да се заиста изабере нова влада.
Ненаду Чанку, на чију сарадњу у техничкој влади рачунате, ви нисте прихватљиви, али Кнежевић јесте. Да ли сте спремни на такав обрт?
То крајње необично излагање господина Чанка само је учврстило мој положај. Када конкурентска политичка странка назначи да некога не воли, онда ви у својој странци добијате само више поена. Да ли ћу ја добити подршку од других политичких странака зависи од разговора, а пре тога зависи да ли ћемо уопште пронаћи заједнички именитељ. Знате, и ми имамо много примедби на понашање господина Чанка и других актера на политичкој сцени, али сада покушавамо да то склонимо са стране и да нађемо заједнички именитељ за будуће потезе.
Примедбе су и да се нисте одредили према својој радикалској прошлости коју вам у Војводини памте још из деведесетих. Вучић је рекао да се каје, да је грешио, а од вас то нико није чуо.
Примедбе које сам чуо на свој рачун су измишљотине. Почео сам да се бавим политиком крајем 1989. и увек сам се трудио да будем умерен и прецизан. И у овом најновијем политичком сукобу који тиња у Војводини ја не користим ни тешке ни увредљиве речи, нисам то чинио ни раније. Највише ме заболела та Чанкова измишљотина да сам се некада у свом јавном наступу залагао за протеривања Мађара и Словака из Војводине. И то тако измисле, слажу, залепе етикету више као неку врсту поруке својим члановима да ето постоје и даље ти зли људи и то је више питање њихове унутрашње кохезије него што је истина. То ја никада нисам рекао.
Али криминални поступци које је предводила ваша бивша странка у Хртковцима и Срему нису измишљени. Колико вас то сада оптерећује?
Не оптерећује ме зато што смо ми 2008. формирали нову странку са новим програмом и новим идејама. Све оно што је красило политику странака у којима смо били ми, а имамо и људе из других странака, остављамо некој врсти историје, јер заиста не могу нама из СНС да пронађу ништа нечасно и незаконито.
Ово је из периода када сте били Српска радикална странка.
Ја осуђујем што је некоме некада учињено нажао, било где.
Не видите свој део одговорности?
Апсолутно не. Ја сам од 2008 у СНС и водим ту политику.
А колико вас оптерећују афере из доба када сте били директор Завода за изградњу Новог Сада и од када сте, кажу, изузетно богат човек?
Ради се о голој пропаганди ДС. Против мене су 2004. или 2005. водили хајку за један велики посао око уређења центра града. На основу њихове пријаве и у време њихове власти на свим нивоима, тужилаштво је одбацило наводе те кривичне пријаве и утврдило да сам ја радио апсолутно у складу са законом. Око одштете за нову аутобуску станицу још се води спор, али је и тај случај препун измишљотина и грубих неистина од стране ДС-а. Морам да вас подсетим на десетине афера са милионским износима и када је реч о мојим наследницима у Заводу за изградњу града и када је реч и о Фонду за капитална улагања или афери од 150 милиона евра који су нестали из Развојне банке. Они о томе не говоре. Моја имовина је иста 2000. и 2014, то се лако може утврдити и заиста не улазим у ту врсту примитивне расправе.
Вратимо се актуелној политици. Када бисте ви били премијер, шта бисте прво радили?
Окупио бих што већи број посланика око програма изласка Војводине из политичке и економске кризе и тачно према обелодањеним роковима донели бисмо закон о финансирању у сусрет буџету за 2015. и закон о надлежностима, што је уставна обавеза још од 2006. Промовисао бих неколико важних инфраструктурних пројеката, променио намене многих позиција када је реч о покрајинским фондовима, покушао бих, и верујем успео, да остварим сарадњу са својим колегама из покрајинске владе са државним фондовима, са републичком владом и потражио помоћ међународних фондова за развој Војводине. За кратко време бисмо показали да и са овако малим и ограниченим ресурсима може много да се уради.
Да ли бисте се залагали за промену Устава јер неке странке сматрају да проблематичан положај Војводине проистиче из уставне позиције?
За то је потребан веома широк консензус свих политичких странака и прецизно утврђена визија. СНС од тога не бежи, али у овом тренутку у наредних годину, две кључни приоритет је економски развој. Мислим да бисмо скренули са пута очекивања грађана када бисмо сад ушли у један шестомесечни процес усаглашавања и са расправом у стручној јавности. Морамо и да изађемо из континуираних сукоба на релацији покрајинска и републичка власт, који нису донели ништа добро. Мој концепт је окупљање око важних пројеката за Војводину: наводњавање, ауто-пут Боеград - Зрењанин, затим Нови Сад – Ириг - Рума, затим заједничко подстицање и довођење страних инвеститора и стабилан, дугорочан и предвидљив Закон о финансирању Војводине.
Занимљиво је да је садашња републичка влада прва у последњим деценијама у којој нема никог из Војводине а имате три потпредседника странке из покрајине. Како то објашњавате?
То је стицај околности. Свакако би било боље да је више министара из Војводине, или макар један. Мислим да се то може отклонити управо избором нове покрајинске владе и снажнијим активизмом будуће покрајинске владе у комуникацији са републичком.
Ви, дакле, не верујете у могућност скорих превремених покрајинских избора?
Време ради за СНС, али не ради за грађане Војводине. Да ли ће се промене десити на јесен или на пролеће, није толико важно. Важно је да се наш концепт примени у што краћем року. Стално намећемо питање концепта а не питање броја и мандата. Много напретка имамо у том процесу јер је нервоза у покрајинској администрацији све већа, истина је све болнија, а подршка грађана нашем концепту је све јача.
Извор: НИН