Вести

Момировић: Акција "Боља цена" значајно допринела обарању цена

Министар унутрашње и спољне трговине у Влади Републике Србије Томислав Момировић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да право потрошача није неко апстрактно право, већ је то право сваког грађанина да његов тешко зарађени новац буде адекватно вреднован, а обавеза је државе да то право штити.

"Прошли смо дуг период од незапослености од скоро 30 одсто, од минималне плате од 120 евра, до тога да је у децембру просечна плата била већа од 90.000 динара. Ми смо тамо где су западне земље биле пре 40 година. Али то не значи да тако тешко зарађен новац може олако да се третира. Овде причамо о правним пословима мале вредности. Овде причамо о људима који купују патике за своју децу. Овде причамо о људима који купују веш машине. И наравно да судска заштита није ефикасна када причамо о овим пословима. Али зато је ту влада, зато је ту Министарство трговине, сектор за заштиту потрошача којима можете да се обратите", истакао је министар Момировић.

 

У претходних годину и по дана око 5.000 надзора

Министар Момировић је додао да је у претходних годину и по дана, било 5.000 надзора тржишне инспекције, када је реч о заштити потрошача - то је десет надзора сваки дан, и суботом и недељом.

Позвао је људе да се обрате Министарству трговине.

"Не може неко да купи патике и да за три дана оне пропадну. Ја позивам људе да се обрате Министарству трговине, уколико су у оваквој ситуацији. Држава има своје тело, влада има своје тело“, рекао је министар Момировић.

То могу да учине преко сајта, као и писаним путем. Подсећа да је у претходних годину и по дана формирано посебно тело које вансудски решава те спорове.

Министар Момировић каже да су имали око 5.000 таквих поступака и да су 40 одсто тих поступака решили споразумно са трговцима.

"То тело је установљено пре мало више од годину дана, тако да то није ни постојало као ефикасан метод заштите потрошача пре неколико година. Да ли је 5.000 довољно - требало би да буде још више. Позивам људе још једном да се обрате Министарству трговине. Урадили смо велику ствар, као и регистар Не зови ме", додаје министар Момировић.

Према његовим речима, трговци немају права да узнемиравају грађане који не желе да буду узнемиравани са рекламом својих производа.

 

Регистар Не зови ме - више од 10.000 људи се пријавило

Министар Момировић је рекао да свако може данас да се пријави, да каже да не жели да буде више узнемираван.

"Нешто више од 10.000 људи се пријавило. Није тако мало. Трговци имају обавезу да то поштују. Уколико не поштују, биће санкционисани. Морају да се информишу ко је у том регистру пре тога. Још увек се то не спроводи доследно од стране трговаца. Зашто? Још увек је ново. Али смо ми имали већи број интервенција. Санкционисали смо неке трговце. Још ћемо ефикасније то радити у будућности. Трговци морају то да прате. Не смемо да дозволимо да се манипулише грађанима, нарочито старијим људима. Зато смо и увели овај регистар. И он полако све више добија свој пуни смисао", рекао је министар Момировић.

 

Ефекти акције "Боља цена", ускоро и нове мере

Министар Момировић је рекао да је једна од основних обавеза државе да штити наше грађане од високих цена које постоје на тржишту.

"Ми смо прошле године имали инфлацију од скоро 16,5 одсто. Та инфлација је директна последица рата на истоку Европе. Спровели смо ову акцију, коју су могу слободно данас да кажем копирале практично све земље у региону. Оборили смо инфлацију на 5,5 одсто", рекао је министар Момировић.

Додаје да Републички завод за статистику каже да је акција "Боља цена учествовала" у обарању инфлације са 16,5 одсто.

"Акција је значајно допринела обарању цена и ми морамо у новим околностима да донесемо једну нову адекватну меру. Пратимо ситуацију на тржишту, уочавамо неке добре трендове и неке не тако добре и изаћи ћемо са новом акцијом", објашњава министар Момировић.

Одговарајући која ће то бити акција, министар Момировић каже да ће изаћи са акцијом која ће се надовезати на акцију Боља цена - још више производа, још атрактивније цене. Да изађемо у сусрет потребама људи, као и код права потрошача, бавимо се конкретним стварима, бавимо се човеком, додаје министар Момировић.

 

Које би намирнице могле да појефтине

Када је реч о акцији "Боља цена", ту је било 36 група производа и то нису били било какви производи.

"То су производи које купује сваки грађанин наше земље, од млека, јогурта, пелена, средстава за хигијену. Очекујемо да ћемо убацити још неке врло важне производе, преговарамо са трговцима, произвођачима, добављачима. То је један комплексан низ", рекао је министар Момировић и додао да ће се то догодити врло ускоро.

"Патимо све време ситуацију на тржишту, направили смо велики резултат. Оборили смо инфлацију заједничким активностима Владе Србије и Народне банке. Нећемо се зауставити док инфлација не падне испод 3 одсто", закључио је министар Момировић.

 

О забрани српске робе на КиМ

Девет месеци је прошло од забране за српску робу на Косову и Метохији.

Министар Момировић је рекао да је то, благо речено, политичка одлука.

"Ми смо уложили велики напор да спроведемо иницијативу Отворени Балкан. Ми смо у ЦЕФТА споразуму више од 15 година. Основни смисао ЕУ је слободан промет људи и роба. А Приштина је кренула неким потпуно другим путем. Ја сам писао свим министрима трговине ЕУ, свим министрима у региону, САД-у. Сви то осуђују. Нажалост, ми видимо на терену један покушај паралелне албанске владе да протера наше грађане. Ово је само један од сегмената те политике", рекао је министар Момировић.

"Наш основни циљ је заштите интереса наших грађана, како на Косову и Метохији, тако и у региону. Ја мислим да ћемо ми с нашим људима на Косову и Метохији успети да добијемо ову битку. Вратиће се српски производи, вратиће се економија, вратиће се наша предузећа на то тржиште", рекао је министар Момировић, додајући да су Срби и Албанци принуђени да купују скупљу робу.

 

 

Извор: РТС 1