Вести

Момировић: Србија је успела да сачува стабилност

Почео је данас дводневни Београдски економски форум који окупља представнике држава, институција и компанија из региона, а министар унутрашње и спољне трговине Републике Србије Томислав Момировић је изјавио на отварању да се ове године очекује раст БДП-а од 3,8 одсто, а у следеће две године између четири и пет одсто.

Момировић је рекао да је економска политика Републике Србије усмерена на фискалну стабилност, подстицање инвестиција и одржање макроекономске стабилности и да је показала конкретне резултате.

"Упркос вишедимензионалној кризи, Република Србија је успела да сачува стабилност своје економије и поверење потрошача и инвеститора, о чему сведочи кумулативни реални раст БДП у периоду 2020-2023. од око 12 одсто, рекордни приливи страних директних инвестиција, наставак раста запослености и зарада у приватном сектору, као и највиши ниво девизних резерви до сада", рекао је Момировић.

Додао је да је у другом кварталу ове године остварен раст БДП од 4,0 одсто и да пројекција раста БДП за 2024. годину износи 3,8 одсто, док се у наредне две године очекује додатно убрзање раста на четири, пет одсто, у складу са новим инвестиционим циклусом и пројектом "Скок у будућност, Србија "EXPO 2027"".

Момировић је рекао да је Република Србија у првих седам месеци ове године остварила прилив директних страних инвестиција од 2,8 милијарди евра и подсетио је да је током прошле године привукла рекордних 4,5 милијарди директних страних инвестиција.

"То је јасан показатељ да смо успели да у изазовном глобалном окружењу осигурамо стабилност у макроекономским показатељима, а самим тим и велико поверење страних инвеститора", навео је Момировић.

Према његовим речима, инфлација у Републици Србији показује јасан тренд опадања од априла прошле године, а у августу је она износила 4,3 одсто.

Момировић је оценио да опадање инфлације потврђује успешну координацију наших монетарних и фискалних политика.

"Истовремено, јавни дуг износи око 50 одсто у односу на БДП, што је далеко испод европског просека, док се стопа незапослености у другом кварталу ове године смањила на рекордно ниских 8,2 одсто. Ови резултати нису случајност, они су плод дугорочне стратегије Владе Републике Србије да створи повољно окружење за пословање и привлачење инвестиција", навео је Момировић.

Момировић је истакао да је Република Србија данас једна од најбрже растућих економија у Европи, а да је још једна награда нашим залагањима недавно стигла кроз добијање инвестиционог рејтинга, чиме је Република Србија остварила историјски искорак и потврдила своју позицију као лидера у региону.

"Република Србија је прва земља Западног Балкана и једина земља кандидат за чланство у ЕУ која је добила инвестициони рејтинг. Инвестициони рејтинг, поред тога што доноси повољније услове финансирања, омогућава Републици Србији већу присутност на међународним тржиштима капитала, и, што је најважније, потврђује поверење наших инвеститора. Тиме јачамо кредибилитет наше економије и отварамо нове могућности за све компаније које послују у Републици Србији, како домаће тако и стране", рекао је Момировић.

Момировић је нагласио да је један од кључних приоритета Влад Републикее Србије даља подршка малим и средњим предузећима, која чине више од половине бруто додате вредности и запошљавају две трећине радника у Републици Србији.

"Кроз промовисање предузетништва и иновација стварамо економски модел који је отпоран и способан да издржи глобалне притиске. Наш циљ је јасан, желимо да Република Србија остане лидер у региону, да сачувамо макроекономску стабилност и да омогућимо још динамичнији развој приватног сектора", рекао је Момировић.

Момировић је додао да Република Србија у протеклом периоду није упала у замку протекционизма, већ је наставила да шири своје тржиште и повећава број земаља са којима су склопљени споразуми о слободној трговини.

"Верујемо да су флексибилност, отвореност и диверсификација кључни за отпорност економије данас", навео је Момировић.

Момировић је истакао да кроз трговинске споразуме јачамо конкурентност српских компанија и обезбеђујемо инвеститорима приступ кључним тржиштима, новим извозним потенцијалима и глобалним ланцима снабдевања.

Према његовим речима, слободна трговина постала је снажан покретач економског раста и инструмент за јачање конкурентности Републике Србије, посебно у условима глобалне кризе.

Момировић је истакао да је у прошлој години извоз Републике Србије порастао за 227,7 одсто у односу на 2012. годину, оцењујући да ти подаци доказују да слободна трговина, упркос скептицизму и страховима, доноси вишеструке користи и дугорочне позитивне резултате за нашу економију.

"Република Србија сада има мрежу трговинских споразума која омогућава слободан приступ тржиштима са више од 2,7 милијарди људи, укључујући ЕУ, Кину, ЦЕФТА, Евроазијску економску унију, Турску, ЕФТА, Велику Британију, Египат и УАЕ", рекао је Момировић.

Додао је да инвеститори више не гледају Републику Србију само као тржиште од седам милиона становника, већ као на стратешку тачку за приступ огромним тржиштима широм света.

Момировић је нагласио да ће 2027. година бити од посебног значаја за нашу земљу, јер ћемо тада бити домаћини специјализоване Светске изложбе "EXPO 2027" у Београду, за коју је истакао да верује да ће привући значајне стране инвестиције, подстаћи развој туризма и отворити нова радна места, нарочито у сектору услуга, угоститељства и логистике.

"Република Србија и регион имају сјајну шансу да се представе као атрактивне дестинације за пословање и инвестирање. Овај глобални догађај нуди платформу за регионалне компаније, привреднике и институције да прикажу своја достигнућа и иновације пред публиком из читавог света", навео је Момировић.

Момировић је додао и да је Република Србија показала да може не само да се суочи с кризама, већ да из њих изађе јача.

"Као одговорна Влада, остајемо посвећени стварању стабилног, предвидивог и стимулативног пословног окружења као и јачању наше позиције  на инвестиционој мапи света. Данас, на овом форуму, настављамо да дискутујемо о будућности и заједно са лидерима из пословног света разговарамо о следећим корацима", рекао је Момировић.

Момировић је изразио уверење да ћемо наставити путем иновација и стратешких партнерстава отварању економије, која ће нам омогућити да остваримо дугорочни економски раст и допринесемо бољој будућности за све грађане.

"Позивам све учеснике форума да отворено деле идеје, да заједнички стварамо боље пословно окружење и да Републику Србију позиционирамо као још снажнијег економског партнера у Европи и свету",  рекао је Момировић.

Током форума обратиће се и министар грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије Горан Весић и министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије Јелена Беговиц́.

Овај традиционални годишњи скуп окупио је у хотелу Метропол, велики број говорника и најутицајнијих представника Србије, али и важне представнике међународне заједнице, као и госте из области политике, привреде, науке, културе и медија са циљем дељења мишљења која ће покренути  раст, просперитет и иновације како Србије, тако и региона.

 

 

 

Извор: Танјуг