Вести

Момировић: Усклађујемо се са европским дигиталним тржиштем

Министар унутрашње и спољне трговине у Влади Србије Томислав Момировић изјавио је данас да ће Србија учинити све да њено дигитално тржиште постане компатибилно са дигиталним тржиштем ЕУ, пошто је пуноправно чланство Србије стратешки циљ наше земље.

На округлом столу под називом "Ка јединственом дигиталном тржишту Европске уније: Србија између регулаторних изазова и могућности", Момировић је рекао да Србија није на раскршћу, већ на путу ка ЕУ и да зато, како је рекао, тај пут траје дуго.

"Ми желимо да буде што краћи. Сведоци смо да на нашем дигиталном тржишту улажемо максималне напоре како би наше дигитално тржиште учинили компатибилним са ЕУ и постали пуноправна чланица", рекао је Момировић.

Момировић је истакао да то није једноставна тема.

"Људи и компаније који су доминантни на дигиталном тржишту нису добили адекватан одговор ЕУ, пошто су и даље најјачи, па није реално очекивати да ће Србија дати одговор на те изазове", истакао је Момировић.

Момировић је рекао да је Србија у протеклих 10 година креирала једну нову индустрију, посебно у смислу запошљавања, шансе за младе, конкурентности и умрежавања наше економије и знања.

"До октобра ове године извоз ИКТ услуга Србије био је 2,6 милијарде евра, а прошле године био је 3,4. То значи да се наш извоз у односу на 2012. увећао девет пута, то су сјајне вести. Као држава можемо да будемо поносни на резултате које смо остварили и зато можемо да се похвалимо много већим платама, пензијама и стандардом", нагласио је министар Момировић.

Министар је додао да је такав раст у дигиталној сфери пратило усвајање одговарајуће регулативе, посебно због све већег капацитета тог сектора као што су усвајање Закона о трговини, Закона о електронској трговини, Закона о заштити потрошача.

"Од јануара до септембра 2024, коришћењем специјализованих софтверских алата, скенирали смо више од 32.000 недозвољених огласних порука, угасили 15.000 налога са којих се оглашавала продаја робе којом се повређује право интелектуалне својине. Истовремено, утврђено је да је те налоге пратило више од 600.000 људи", навео је Момировић.

Момировић је рекао да ће наставити да прати најновије трендове, а да је његово Министарство формирало Радну групу подржану Европским пројектом за подршку домаћем тржишту а која ће анализирати акте о дигиталним услугама који се сада примењују у ЕУ и да ће, у складу са резултатима те примене, деловати.

"Када сагледамо на који начин се добијају ефекти на тржиштима ЕУ, ми ћемо кренути да ту област регулишемо. Мега платформе као што је ''Google'' није лако регулисати. Држава не сме да уђе у замку да регулише нешто што не производи ефекат. Ми смо у процесу придруживања ЕУ, пратићемо како то ЕУ ради и онда ћемо делати", поручио је Момировић.

 

 

Извор: Танјуг