Вести

Напредњаци су за ЕУ, а Србија је најважнија

  

   

  

   

  

   

Војислав Коштуница: Господо новинари, ја бих хтео да истакнем важности данашњег разговора и, наравно, да похвалим домаћина. Имали смо прилике да разговарамо о једној веома важној теми. Наш политички живот је оптерећен темама које нису значајне, које нису од судбинског значаја за нашу земљу, међутим питања о којима смо данас разговарали и која подразумевају и укључивање најшире јавности је кључно питање. То питање о коме смо разговарали је питање односа Србије према ЕУ и односа ЕУ према Србији и једном њеном толико важном делу које се зове Косово и Метохија. Познато је, и то ћу поновити, сада и истакао сам у нашим данашњим разговорима да је ДСС до 2008. године до једностраног поглашења независности Косова подржавала европске интеграције Србије и да је дала, могу да кажем без икакве посебне лажне скромности, свој допринос европским интеграцијама Србије. Ситуација се мења 2008. године са једностраним проглашењем независности Косова. Ми се не можемо понашати као да тај проблем не постоји, са доласком ЕУЛЕКС-а на Косово, са резолуцијом која је усвојена у Генералној скупштини. Не може се понашати као да тај проблем не постоји, имамо пред собом једно питање, отворено смо и коректно разговарали о том питању, на то питање ДСС има следећи одговор који је вама добро познат, једноставно Србија има право као и свака друга држава, легитимно право да на демократски начин брани своје интересе и у том погледу се не слаже са политиком ЕУ, политиком условљавања, дикатата од стране Брисела. Истовремено, ДСС треба да, и то је најважније од свега, прекине са погубном и политичком и економском политиком да ЕУ нема алтернативу, јер последица те политике за живот свих њених грађана су више него јасне и ДСС сматра да треба да сарађујемо са свима водећи рачуна о нашим интересима, критика да ЕУ нема алтернативу вас осуђује да једноставно следите интересе других и да не водите рачуна о сопственим интересима. Ми смо врло отворено, коректно разговарали о овој толико важној теми за Србију. Можете уочити наравно да на ове ствари не гледамо на исти начин и да ту постоји разлика између нас да ДСС као и ових година које су за нама и много више година уназад од промена 2000. године којима се ближи сада годишњица, десет година тих промена се залаже за једну политику трећег пута, али истовремено смо закључили да је прилика да се сложимо око тога да су Србији потребни избори и да ми треба да усталимо нашу комуникацију. Наравно, ДСС ће на те изборе пре свега гледати као могућност да оне представљају раскид, дисконтинуитет са политиком да ЕУ нема алтенативу. Дакле, још једанпут бих хтео да истакнем да је ово био веома важан разговор, врло принципијелан по озбиљној теми да смо констатовали у чему су разлике између нас, али истовремено и констатовали потребу да се разговор настави и потребу да за ДСС на превременим изборима Србија се ослободи баласта једне политике која у  последње две године није донела ништа добро, а то је да ЕУ нема алтернативу.

Томислав Николић: Пре него што поставите питања, да не би било нејасноћа као што је рекао господин Коштуница, ми смо се сложили око тога да се треба борити против политике да ЕУ нема алтернативу, дакле око тога није било спорења, само Србија нема алтернативу, само породица, само живот нема алтернативу тако да и СНС и ДСС су закључиле данас да треба одустати од политике да ЕУ нема алтернативу којој је очигледно ДС приступила поново пре неки дан, потпуно чврсто и отворено. Изволите ако имате неко питање?   

 

Новинар: Једно питање за господина Коштуницу, а друго за господина Николића. Прво је за вас не знам да ли примећујете да се ви први пут очигледно појављујете као неко ко долази код неког на преговоре уместо да сада, обично сте раније дочекивали, откуд та промена сада?

Војислав Коштуница: Па господин Николић и ја смо разговарали и пре овога, постоје различити облици комуникација, ми смо их имали досад и ја сам заиста са задовољством примио позив СНС и господина Николића да дођем руковођен управо важношћу теме која је покренута у овом разговору.

 

Новинар: За господина Николића. Да ли сте разговарали о ономе што је раније било између вас, конкретно ваша изјава да ћете красти гласове или нећете красти, да ли је и то била тема разговора?

Томислав Николић: Никада нисам рекао да ћу било шта у животу да украдем. Немојте, молим вас, немојте ту реч, крађа, да употребљавате. Нисмо разговарали о ономе што нас радваја, што је ситно, говорили смо о ономе што је најбитније за Србију, о чему до сада можда нисмо имали заједничке ставове, али очигледно је да живот намеће да се људи састану и договарају и то је основна порука у вези нашег састанка. Ево ја сада да вам кажем да сам више пута разговарао са господином Коштуницом у просторијама ДСС и да то  није ништа необично.

 

Новинар: Али сте разговарали преко  секретарице и остављали му поруку.

Томислав Николић: Не, не, био сам и гост ДСС-у.

 

Новинар: Добро, али у последње време комуникација између вас и господина Коштунице је била...?

Томислав Николић: Да, у последње време је била, а састанак је данас, то је последњи дан.

 

Новинар: Конкретно, шта конкретно подразумева ваш данашњи заједнички договор, да ли сте разговарали о предстојећим изборима, евентуално о заједничком наступу?

Војислав Коштуница: Ми смо се једноставно бавили једним проблемом који је најважнији за Србију, у овом тренутку и за њену будућност, сама чињеница да две странке одговорно и озбиљно о томе расправљају је веома важна. Установили смо  и разлике у нашем гледању на односе ЕУ и Србије, али смо наравно утврдили и сву сложеност проблема и најважније од свега је да још једанпут смо поновили да је веома важно да дође до избора и да ти избори треба, као што је и господин Николић рекао, да означе крај празне пароле погубне за Србију и политике да ЕУ нема алтенативу, јер само Србија нема алтенативу. Уважавајући свет какав јесте, спремни на сарадњу са свима, али водећи рачуна и о нашим интересима.

 

Новинар: Шта то значи да ЕУ нема алтернативу?

Томислав Николић: Ако могу ја, до сада је у последњих годину дана парола људи који воде Србију била и Косово и ЕУ, ми данас чујемо само ЕУ. Дакле потпуно вам је јасно о чему се ради.

 

Новинар: Да ли то значи да сте ви сада ублажили ваш став према ЕУ? У последње две године се залажете исто да Србија иде ка ЕУ, да ли се сад после овог састанка нешто променило?

Томислав Николић: Нема шта да се промени, дакле ЕУ се понаша према Србији онако како се власт у Србији понаша. Оно што власт у Србији уради лоше вероватно да искористе многи да спроведу циљеве које можда не би имали да су озбиљнији и одговорнији људи на власти у Србији.  Последња резолуција Генералне скупштине УН је пример за то. Дакле ја нисам имао шта да ублажујем став према ЕУ нити да га пооштравам. Ми смо само заједнички констатаовали колико је то сложено и колико нема црно-белих позицији, хоћу или нећу. Не треба никада рећи нећу, али хоћу можда под одређеним условима, околностима, пре свега одбранити оно што свака држава на свету жели да одбрани, а то је суверенитет и територијални интегритет. Оно што пише у нашем Уставу, оно што пише у  нашим срцима. То немојте од нас да очекујете, и то нас саставља, очигледно је, у односу на оне који су на власти.

 

Новинар: Господине Николићу ако можете да нам појасните да ли то што сте се сложили са господином Коштуницом да треба одустати од политике да ЕУ нема алтернативу значи да ћете формирати предизборну коалицију, а друго која је друга по вашем мишљењу алтенатива с обзиром да сте рекли у једном разговору, рекли да је више од 90% инвеститора у Србији  из ЕУ?

Томислав Николић: То је потпуно тачно, ми имамо пред собом период у коме можда ДС може још више да погорша тај однос и да нас стави безмало у потпуну зависност, али држава која од некога зависи није добра држава. Алтернативе свуда постоје, нису отваране, стоје потпуно пројекти са другим државама у свету које су нам такође пријатељи као и ЕУ. Неко нас ослања искључиво на један извор који може једног дана да пресахне или да прихватимо све што стоји на том избору. Дакле, држава која нема алтернатива не може да напредује и да смо са неком другом државом склопили споразум у коме живот зависи од односа са том државом ја бих рекао да то није добро. Наша је политика за потпуну отвореност према свима.

А у вези првог питања, не, нисмо разговарали о предизборној коалицији, али уколико буде времена до избора сигурно ћемо и на ту тему говорити, па ако може – може, ако не може, имамо исти циљ, разговараћемо после избора, можда тада пре може. Ја вам сада кажем да СНС неће ићи са ДС у послеизборну коалицију, а мораћемо са неким.

 

Новинар: Да ли сте ви и даље при ставу да Србија треба да уђе у ЕУ?

Томислав Николић: Да, ја сам и даље за то да Србија треба да буде чланица ЕУ и да мора да има своје услове и да мора да има црвену линију коју не сме да пређе.

 

Новинар: Да ли се слажете са ДСС око те црвене линије, око тих услова?

Томислав Николић: Па ја сам већ и раније пре овог састанка износио шта је црвена линија за нас.

 

Новинар: Па да ли се сад слажете око тога?

Томислав Николић: Па можда је мало даље наша црвена линија постављена од ДСС, али очигледно је да је то услов без кога се не живи, дакле та независност Косова  и Метохије  и то кад би све странке у Србији рекле јасно и отворено и кад би председник Србије и председник Владе то рекли ја мислим да бисмо другачије разговарали са ЕУ.

 

Војислав Коштуница: Мало да се вратимо уназад, ДСС ту црвену лицнију је поставила 2008. године, сматрала је да у том тренутку када је дошло до једностраног проглашења независности Косова и када је ЕУ на различите начине инструментално преко ЕУЛЕКС-а, затим и својим закључцима од 18. фебруара дан после проглашења независности Косова препустила чланицама без обзира на међународно право, позивајући се тобоже на специфичност и јединствен случај Косова, признају  независност Косова ми смо ту црвену линију повукли, али смо  истовремено рекли и пре тога и после тога да се мора преговарати. Две године су пропуштене, говорило се за те две године да ће се преговарати после мишљења саветодавног Међународног суда правде и после Генералне скупштине.  Ниједног часа не одустати од преговора. То још више важи данас после 9. септембра и резолуције Генералне скупштине, дакле то је наша црвена линија. Не ратовати него преговарати. Србија има легитимно право да демократским путем штити тај свој интерес, штити свој територијални интегритет и то је требало чинити пре две године и то је просто нека за нас стално црвена линија која је успостављена.

 

Новинар: Могу ли да вас питам да ли би ДСС после ових разговора са СНС могла у предизборну коалицију?

Војислав Коштуница: Господин Николић је већ дао одговор. Ми о томе нисмо разговарали, јасне су разлике у позицијама, према томе успоставиће се и постојаће једна нормална комуникација двеју странака. Ја у овом тренутку говорим у своје име, ја у овом тренутку не видим ту могућност. То је јасно рекао и господин Николић.

 

Новинар: Чему је оволико дуго требало да се појавите и да преговарате? Он вас позива већ 2-3 године?

Војислав Коштуница: Разговарали смо досад и то више пута.

 

Новинар: Али не на овакав начин, да дођете овде?

Војислав Коштуница: Знате шта, ако сте уочили једну ствар, 9. септембра је у Генералној скупштини усвојена резолуција ЕУ са којом се сагласила Србија. Том резолуцијом се каже једноставно да нешто што је свакоме очигледно јасно да је у случају једностраног проглашења независности Косова да је то сецесија и том резолуцијом се каже да сецесија није сецесија и каже се да Србија треба да води дијалог уз посредовање ЕУ који би ишао у правцу сарадње двеју страна, Приштине и Београда и напретка европских интеграција. Ето то су те две чињенице да једноставно једним потезом је избрисано нешто што је несумњиво правно насиље, а то је сецесија иза које је стала ЕУ и да се с друге стране намеће Србији да води преговоре са својим делом, Косовом и Метохијом, и да се успостави добросуседска сарадња, а то је заправо међудржавна сарадња. То је довољан разлог да на овакав начин се састанемо господин Николић и ја и да о томе јавност зна који су наши ставови.

 

Новинар: Да сте се договорили када ћете тражити расписивање ванредних парламентарних избора, значи неке ствари се одгађају и ви то гледате као опозиција мирно, али конкретно још ништа, који су механизми да се ви вратите у неко пређашње стање?

Војислав Коштуница: Мислим да та ствар припада прошлом времену. И СНС и ДСС су једноставно упозоравале и понашале се врло одговорно па су позивале на то да је излаз Србије и олакшање за Србију у превременим изборима. Исто тако, владајућа коалиција сноси одговорност за то што продужава агонију у којој се Србија данас налази.

 

Новинар: Али када и како ћете ви то решити?

Томислав Николић: Ми смо што се нас тиче, ако мислите на неке радикалније мере ми их нећемо предузимати сигурно, ако мислите на отворено изражавање незадовољства на улицама, у градовима, СНС у томе неће бити. Дакле, време је да озбиљни људи разговарају о свему, да по страни оставе оно што их дели а што није битно, а да траже оно што их саставља а што је битно. Нас саставља заједничка брига за Србију, нас не саставља жеља, пука жеља да будемо на власти. Пробали смо то сви ми и да знате да је то велика одговорност, посебно у условима у којима ћемо затећи Србију после следећих избора, али кад се бавите политиком не можете да бирате време када ћете да победите и кад би све ишло изванредно у Србији. Ко зна када би могли да рачунамо на победу! Овако, власт је потпуно подбацила, власт је безмало на ивици да Србија буде жариште на 3-4 локације своје велике, власт је оголила своју жељу да се бави митом, корупијом и криминалом, али не са законске него са оне друге стране, власт је упропастила пољопривреду и индустрију, власт је довела да скупштина усвоји једногласно оно што ми не знамо шта значи и шта ће да буде. Дакле, што се нас тиче, разговори треба да почну одмах и између Београда и Приштине, али први разговор је статус. Ако о томе нема разговора онда не видим разлог нити видим о чему би могли да разговарају.

 

Новинар. Свеједно ми је ко ће од вас да одговори. Значи, да ли је закључак ваших сусрета да Европа има алтернативу и да ли је оно што су се ваше партије разликовале превазиђено?

Томислав Николић: Ја морам да кажем да нисмо расправљали само о томе да ли Европа има алтернативу или не. Дакле о много чему смо причали, много тога смо покренули данас са разговорима, али смо хтели да вам упутимо јасну поруку да нам се чини како срљамо у то да Европа нема алтернативу и да су обе странке за то да траже алтернативе на друге стране и да су спремне да алтернативе понуде. Тако да није то био једини разлог. Имамо доста тога да рашчишћавамо, али ја мислим кад овако људи седну и разговарају, кад елиминишу оно што други желе да кажу да смо ближе него што смо били пре овог састанка, а то ваљда и јесте жеља. Камо среће кад бисмо могли овако отворено да разговарамо пред вама и са онима који су на власти па нека и они кажу отворено шта они мисле о Србији и шта желе даље.

 

Војислав Коштуница: Практично, ми две пуне године осећамо „благодет“ да ЕУ нема алтернативу и последњи чин тога наравно резолуција у Генералној скупштини која Србију тера да започне преговоре о односима са својим делом, са Косовом и Метохијом, који суштински, фактички имају карактер међудржавних разговора. То фактички значи да ниједна друга земља није поступила на тај начин и то је питање које мора да се отвори. Имамо легитимно право да то питање поставимо као и било која друга земља и да бранимо свој интерес.

 

Новинар: Имам питања за крај и за господина Николића и за господина Коштуницу,  да ли то значи да уколико ЕУ настави са тим условљавањем да ћете прекинути комуникацију са ЕУ, шта треба радити?

Томислав Николић: Ако наставе овако треба мењати власт у Србији. Ова власт очигледно неће зауставити тај процес који се одвија у Србији.

 

Новинар: Бираче занима шта ће бити, шта би било када би ви дошли на власт?

Томислав Николић: Па сарађиваћемо, али уцена и притисака зато што смо били лоша власт пре тога неће бити. Дакле, Србија трпи то што има лошу власт која мора да испуни сваку уцену било одакле да дође. Знате, ако изгубе и ту копчу са ЕУ са чиме ће онда пред бираче?! А сад би да изгурају све политичке странке из сарадње са ЕУ да остану сами и онда у јавности да представе да нећемо преживети ако не будемо чланица ЕУ. Политика је компликован процес, није то баш тако једноставно. Дакле, ако ми победимо, ја вам кажем ми ћемо наставити да разговарамо са ЕУ на другачијим принципима, заиста потпуно другачијим имајући увек Србију испред себе.

 

Војислав Коштуница: Имамо за собом једноставно власт која је две године безпоговорно следила да ЕУ нема алтернативу, без икаквог разговора, без икаквог дијалога, покривајући то све паролом и Косово и ЕУ и сад је дошао крај томе и једноставно ми се морамо позабавити оним што је ЕУ у протекле две године урадила Србији, и са тим закашњењем и последицама једне неодговорне власти размишљати шта се може учинити да се тај след ствари, то погубно срљање Србије заустави. Морамо се вратити на нешто што је била политика ДСС пре две године, а то је преговарати са ЕУ, а не послушно прихватати сваки дијалог, рачунајући да вам нема живота без ЕУ. Има нам живота и са ЕУ, али није једини облик сарадње са ЕУ учлањење у ЕУ. Постоје и други облици сарадње и са ЕУ и са другим државама и у томе је ствар.

 

Новинар: Значи, нема прекида комуникација?

Војислав Коштуница: Сигурно нема прекида комуникација, али дијалог уместо диктата, то је разлика.

Новинар: Господине Николићу ви сте рекли да треба да Србија уђе у ЕУ, али да не можете или нећете дозволити да се пређе та црвена линија. Шта је за вашу странку црвена линија, а шта код господина Коштунице?

Томислав Николић: За нас је захтев, односно услов за учлањење да признамо независност Косова и Метохије.

Војислав Коштуница: Говорио сам о томе и то говорим пуне две године, та црвена линија је повучена пре две године, односно оног тренутка када је ЕУ подржала албанске сецесионисте и оног тренутка када је тадашња власт, тадашња Влада чији сам председник био, и зато  сам и поднео оставку, када је направила Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ без икаквих претходних разговора, усаглашавајући се са, у том тренутку 19  а после 22 државе које су признале независност Косова и Метохије. Тај споразум је уговор и сваки уговор је сагласност. Ако се усагласите да неки део територије није ваш онда сте се ви сагласили. Дакле, ми смо ту црвену линију подвукли тада, залажући се упорно као и свих година док смо преговарали формално са ЕУ уз специјалног изасланика уз посредовање тројке, да су преговори неопходни.

 

Новинар. Шта то значи, ако освојите власт на изборима, хоћете ли ви то поништити?

Војислав Коштуница: То је прошло, али постоје и друге фазе које прођу и могу да трају јако дуго као рецимо кандидатура која може да траје бесконачно у случају рецимо Турске. Зато се поставља још једно питање о коме досад нисмо говорили и оно се мора узети у обзир, унутрашњи односи у самој ЕУ, криза кроз коју она пролази која није само везана за финансије него просто и за функционисање једне несумњиво веома сложене и компликоване и гломазне организације у којој је било све једноставно док она није почела да се шири на Исток, а почела је да се шири на Исток и то, да будем потпуно отворен, то ширење на Исток је започела зато што, како рече наш угледни историчар, ЕУ није чоколада већ војни савез и све је то много сложеније него што се приказује у јавности .

Томислав Николић: Ако нема више питања, хвала вам најлепше!