Вести

Николић: Очекујем почетак преговора са ЕУ о чланству на јесен

На питање које је Брисел већ најавио, а тиче се његовог односа према Сребреници, Николић каже "да је ту ствар потпуно јасна":
"Мој однос према Сребреници је потпуно јасан. То је место на коме су припадници мог народа починили страшан злочин, и ја то никада нећу да оправдам. Али, нећу ни да идем даље од онога што је о том питању закључила Народна скупштина Републике Србије".

Он је подсетио да је парламент марта 2010. године усвојио Резолуцију о Сребреници, којом осуђује "тежак злочин" почињен над бошњачким становништвом у Сребреници, те да се у том документу не помиње геноцид.
"Нацрт те резолуције имао је у наслову реч ''геноцид'', коју је потом посланичка већина скинула, а претпостављам да је имала у виду и правне последице квалификације тог злочина. Стога ни ја нећу даље од тога да идем", објаснио је Николић.

Николић се осврнуо и на своју изјаву о Вуковару која је изазвала бројна реаговања, укључујући председника Хрватске Иве Јосиповића, рекавши да су његове речи о томе истргнуте из контекста и да је тај неспоразум у великој мери отклоњен у разговору са амбасадором Хрватске у Београду.

Он је подсетио да је у својим кампањама говорио да су Книн и Вуковар били српски градови по структури становништва, а не у неком другом контексту и нагласио да је још пре шест или више година рекао да "Хрватску признајемо у границама у којима је чланица УН"
"Дакле, Вуковар је на територији Хрватске. Ако би у њему била већина грађана српске националности, па шта. Имамо много градова у Војводини у којима су у већини грађани друге националности, па све то може лепо да функционише. Дакле, немам намеру да својатам било чији део територије, било који народ", подвукао је председник Србије.

На питање како види даљи ток преговора Београда и Приштине и да ли очекује да ће ЕУ формулисати захтев да се Србија одрекне Косова И Метохије, Николић је рекао да сматра да такву формулацију никада нећемо чути.

Председник Србије је додао и да је спреман да разговара са представницима Албанаца са Косова и Метохије, са изузетком Хашима Тачија, за кога, како каже, постоји основана сумња да је починио тешке злочине над српским народом.
"Не могу са таквим човеком да разговарам док се судбина те истраге, коју би требало озбиљно да воде УН, не реши. Док коначно неко не утврди да ли је крив, или не".