Николић: Увешћемо српски брод нетакнут у мирне воде
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да је српско руководсто дужно да Србима на Косову докаже да је бриселски споразум данас једино могуће решење и додао да је Русија спремна да подржи свако решење за које се Србија определи.
"Споразумом из Брисела само ћемо легализовати статус српске заједнице, тако да Срби контролишу не само север Косова, већ имају ингеренције и у четири општине на југу".
"Сматрам да то можемо да постигнемо и да Срби на Косову то схватају", рекао је председник Србије у интервјуу за тв станицу "Раша тудеј" који је дао током прошлонедељне посете Русији.
Николић је додао да је одувек сматрао да косовско питање треба што пре решавати:
"Данас не можемо да добијемо оно што смо могли пре пет година. То што можемо да добијемо данас, следеће године не бисмо могли. И још док сам био у опозицији било је јасно да је моја жеља да се то реши што пре и увек сам говорио да ћу преговоре подићи на највиши могући ниво и што пре их завршити, јер у даљој перспективи ништа неће ићи у прилог Срба на Косову, већ само косовских Албанаца", истакао је Николић.
Он је подсетио да је Србија принуђена да сарађује са НАТО на осигуравању безбедности Срба и неалбанаца на Косову, као и да у бриселском споразуму постоји тачка која каже да у наредних 10 година НАТО неће дозволити да војска Косова крочи на територију на којој живе Срби.
"Тако Србија живи - подељена. Знамо ко су нам најбољи пријатељи, али такође знамо са ким морамо да сарађујемо да бисмо добили помоћ. Али, ми добро кормиларимо нашим српским бродом и он ће нетакнут ући у мирне воде ", поручио је председник Николић.
Упитан да ли може да каже да је Србија заувек изгубила територију Косова каква је била пре бомбардовања 1999. године, Николић истиче да је то веома сложено питање.
"Србија никада неће изгубити Косово, али ја нисам председник у Приштини. То је оно што боли и што је, нажалост, већ тешко променити ", рекао је он.
Николић је, такође, одлучно одбацио могућност да Србија призна независност Косова, под било којим условима. На констатацију да га је председник Русије Владимир Путин позвао телефоном за време преговора у Бриселу и на питање шта му је рекао, Николић одговара:
"Дуго смо разговарали о томе у каквој се ситуацији налази Србија, шта може да се догоди и како Србија треба да поступи."
Како је истакао, Путин се никада није мешао у унутрашње ствари Србије.
"Он и читава руска администрација су спремни да помогну Србији, али Србија је у тој борби сама. Нажалост, када су почели преговори Србија је одлучила да их води са представницима Приштине под окриљем ЕУ и није тражила заштитнике који би се бринули о њеним интересима. Као последица тога данас се често догађа да у току преговора у Бриселу Србија седи насупрот много јачих", рекао је Николић.
Према његовим речима, ЕУ и приштинске институције имају апсолутно идентичне позиције и дешава се да "доносе исте предлоге и да је очигледно да су их разрађивали заједно и да смо ми у томе сами".
"Неко је, изгледа, мислио да ћемо ми, због жеље да уђемо у ЕУ, прихватити било какве услове и да је то само питање времена - да ће ново русководство земље убрзо схватити да треба да ради исто што је радило и старо", рекао је Николић.
Русија ће подржати све за шта се одлучи сама Србија, истакао је Николић.
"Русија има јасан став да никада неће признати независност Косова и нама то много значи. Није исто бити једина земља која није признала независност Косова и земља коју подржавју друге моћне државе, стратешки партнери, који такође нису признали Косово. На првом месту међу тим државама је Русија и она је наш најважнији партнер", истакао је Николић.
Поводом потписивања Декларације о стратешком партнерству са Русијом, Николић истиче да наша земља не очекује од Русије само помоћ, већ је види као партнера са којим може "много да ради, произведе и прода, са којим на неком вишем нивоу може да решава проблеме".
"Ради се о споразуму које обухвата све аспекте сарадње, укључујући науку, културу и односе са другим државама. Тај документ је база на основу које ће две земље градити своје односе", рекао је Николић.
Он је додао да му није сасвим јасно зашто толико година није било споразума о стратешком партнерству, наводећи да би разлог могла да буде својврсна аутоцензура бившег председника Србије.
"Можда је он мислио да не треба то радити да се не би кварили односи са Западом. Ја сматрам да Србија треба да сарађује и са Истоком и Западом. Желим да будемо у ЕУ и да је Русија наш стратешки партнер. Мислим да је то могуће. Србија и Русија само учвршћују оно што их је увек везивало - а то је жеља да једна другој помогну", рекао је Николић.
Спреман сам да Србију отворим свету и да свет доведем у Србију
На питање како Русија реагује на зближавање Србије са Западом и на тешке компромисе које је принуђена да чини, Николић каже да Србија никада неће моћи да се приближи Западу нити са њим може да има толико добре односе колико има Русија.
"Њен стратешки трговински партнер је Немачка, али и цела ЕУ. Сарадњом са Русијом ми се не изолујемо од ЕУ. Сарадњом са ЕУ се не изолујемо од Русије. Са руске стране никад није било ни наговештаја да не треба да сарађујемо са ЕУ и Русија сматра да треба да учинимо све да би наш народ живео боље", истакао је он.
Николић је објаснио да је зближавање Србије са Западом оправдано нашим географским положајем.
"Ми смо Европа, окружени смо земљама које су у ЕУ и не видим који би нам други стандарди пристајали ако не европски. Ако можемо да изградимо Србију тако како су изграђене напредне еврпске земље, без обзира да ли ћемо постати члан ЕУ или не, ми ћемо помоћи нашем народу. Наше зближавање са Западом траје већ 14-15 година, нисам ја започео тај процес. Ја сам почео тешњу сарадњу са Русијом", рекао је Николић.
Он је, међутим, оценио да су се раније односи са Западом сводили на испуњавање услова.
"Ја сам одбио да Србија испуњава било чије директиве. Направио сам платформу на основу које је била написана Резолуција о статусу Срба на Косову, влада ју је усвојила и сада се наши преговори о Косову под окриљем ЕУ воде на основу тог документа. Србији су стално постављали нове и нове услове, а сада ми имамо своје услове. И сами сте видели како су текли преговори у Бриселу и да Србију сада није тако једноставно терати на нешто, с њом је лако разговарати само ако се уважавају норме међународног права ", указао је Николић.
Говорећи о чланству Србије у ЕУ Николић каже да Србија у Унији тражи пројекте, партнере, са којима може да наступа на трећим тржиштима и који би били спремни да инвестирају у српску привреду.
"Србија има седам милиона становника и лако може да изађе из кризе јер су грађани навикнути да раде. ЕУ није крива што се последњих 14 година нисмо развијали - за то смо сами криви. Ми смо бирали власт која није мислила на грађане, на развој Србије, већ о томе како да некоме угоди, да задовољи нечије партикуларне интересе ."
Упитан да ли постоји алтернативни план чланству у ЕУ, Николић каже да је за последњих годину дана оживео пријатељске везе са многим државама.
"Имамо алтернативу, имамо дубоку сарадњу са Русијом, добијамо велике инвестиције из Русије, имамо одличну сарадњу са Кином, Латинском Америком, Уједињеним Арапским Емиратима, Израелом. ЕУ за нас није питање 'живота и смрти' већ значи - 'живети боље' ", рекао је он.
"Наравно, ми знамо кога волимо, ко су нам пријатељи, са ким нас повезују историја, језик и вера, али такође знамо да Србији неће бити добро ако буде гледала само на једну страну. На жалост, Србија дуго није имала искрене односе са Русијом, јер је увек неко мислио да ће јој то нанети штету. Ја мислим да нам добро не жели онај ко нам не дозовољава да сарађујемо с пријатељима", оценио је Николић.
Сумирајући претходних годину дана откако је постао председник, Николић је оценио да је то била година успешног рада и њега као председника и владе Србије, у првом реду због тога што су извршили промене, које су одмах по његовом ступању на дужност биле уочљиве, и зато што су грађанима дали наду да све може да буде боље.
"Спреман сам да Србију отворим свету и да свет доведем у Србију", рекао је Николић.
Он је, међутим, додао да је економија област у којој влада још није показала резултате.
"Наш буџет се не попуњава из прозводње већ из потрошње. . . Надам се да ће Србији бити одређен датум почетка приступних преговора са ЕУ што ће бити позитиван сигнал за стране инвеститоре - сигнал стабилности земље, и тада ћемо моћи да поправимо стање у српској привреди", додао је он.
Николић се осврнуо и на нагли раст популарности СНС, као и њега самог, истакавши да са тиме расту и очекивања грађана.
"Остало је пуно тога још урадити да бих могао да изађем пред грађане Србије и кажем - ја сам своје испунио. . . Чини ми се да је потребно још неколико година да бих схватио да се Србија више не може зауставити и да ништа не може да је врати уназад. ", закључио је Николић.