Вести

Пантић Пиља: Надам се да на дневни ред неће ставити тзв. Косово

Председник делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ) Биљана Пантић Пиља рекла је да мисли да је након састанка председника Републике Србије Александра Вучића са његовим колегом Емануелом Макроном дошло до одређених промена у ставовима појединих земаља, пре свега Италије и Француске, и изразила наду да се о пријему такозваног Косова у Савет Европе неће уопште расправљати на предстојећем Комитету министара.

Пантић Пиља у изјави за Танјуг навела је да ово питање може још сутра да буде уврштено на дневни ред министарског састанка који ће бити одржан 16. и 17. маја.

"Постоји још један, ванредни састанак, који ће сутра бити одржан, и по процедури они још тада могу теоретски да ставе ту тачку на дневни ред. Технички они могу и 16. или 17. маја да "потегну" то питање, иако по процедури то не би требало да се деси", објаснила је Пантић Пиља.

Пантић Пиља је оценила и да је по овом питању до сада читава процедура била мимо свих правила и да је не би изненадило да 17. маја неко предложи да се на састанку разматра приступ такозваног Косова у Савет Европе.

"Надам се искрено, да до тога неће доћи. Они не би волели да дође до преглашавања, јер им је потребан 31 глас - две трећине присутних. За сада се види да су другачији ставови неких земаља и мислим да се боје да одлука неће бити онаква каква су желели да буде", рекла је Пантић Пиља.

Пантић Пиља оцењује да је недавни састанак Вучића и Макрона довео до промене става неких земаља, пре свега Француске и Италије, које сада , како је рекла, сматрају да је пожељно да пре пријема такозваног Косова у Савет Европе (СЕ) Приштина прво формира Заједницу српских општина (ЗСО).

"Оно што ми константно говоримо, откако је овај захтев такозваног Косова на столу, да уколико после 11 година ЗСО није заснована неће ни бити уколико их приме у Савет Европе. Нас као парламентарну делегацију нису желели да чују, али након састанка Вучића и Макрона ствари су се промениле. Могу слободно да кажем да је буквално тај састанак довео до промене у ставу, пре свега Француске, потом Италије и још неких земаља на које оне имају очигледно велики утицај", рекла је Пантић Пиља.

Пантић Пиља наглашава да се сада спомиње да је и Немачка променила став и подсећа да је управо та земља била највећи заговорник пријема такозваног Косова у Савет Европе.

"Они су видели да (премијер привремених приштинских институција) Аљбин Курти неће да испуни обавезе. Прво им је рекао да ће до 7. маја да упути нацрт статута ЗСО такозваном Уставном суду и да би то требало да буде довољан разлог да их пусте у Савет Европе", наводи Пантић Пиља.

Пантић Пиља оцењује да упућивање статута ништа не значи нити гарантује да ће ЗСО бити основана и додаје да је на тај начин Курти само желео да купи време.

Пантић Пиља истиче да Курти до данас није ни упутио статут и да је чак давао изјаве да не прихвата уцене и оцењује да је такво Куртијево понашање довело до тога да његови западни партнери, који су подржавали улаз такозваног Косова у Савет Европе, сада увиде да не могу да му верују.

"Ја нисам била велики оптимиста, али сада имам неку наду да су се коначно дозволи памети да виде да се са терористом не треба договарати, да ће поштовати међународно право, пре свега Бриселски споразум и да тог 16. и 17. маја, надам се, неће пустити лажну државу Косово у Савет Европе", рекла је Пантић Пиља.

Пантић Пиља подсећа да Савет Европе до сада никад није примао ентитете већ само државе и да је до сада по питању пријема увек постојао консензус свих чланица.

"Ово је први пут да нешто што није држава треба да постане члан Савета Европе. Статут Савета Европе је јасан - став 3 и став 4 кажу да члан СЕ може да буде само држава и то држава у којој се поштује владавина права. Косово и Метохија није држава, оно је саставни део Србије и ми смо се редовно позивали на статус Косова и Метохије и на резолуцију 1244 Уједињених нација", рекла је Пантић Пиља.

Пантић Пиља додаје да се на територији такозваног Косова не поштују мањинска права и слободе, нити постоји владавина права.

"Слободно могу да кажем да ће, уколико такозвано Косово не буде примљено у Савет Европе, то бити заиста велика дипломатска победа Александра Вучића", закључила је Пантић Пиља.

 

 

Извор: Танјуг