Вести

Перишић: У марту крећу лоу-кост летови са аеродрома „Константин Велики“

Ниш - Највећи проблем у Нишу је веома тешка финансијска ситуација у којој се град налази и смањење могућности инвестирања, пре свега због наших обавеза да плаћамо наслеђена дуговања. Наравно, ту су и велика незапосленост и још недовољан долазак привредних инвестиција. Али, оно што је добро то је наше настојање да се престане са свим облицима „арчења“ градске имовине и буџетских средстава, оцењује градоначелник Ниша Зоран Перишић.

 

Да ли „тешка ситуација“ значи да је Ниш, заправо, банкротирао?

- Ниш није и неће банкротирати, али економска ситуација је веома тешка. Попуњеност буџета је од 70 до 75 одсто, идентично као претходне две године, с тим што је овогодишњи буџет мањи него 2013. У досадашњем мандату нисмо направили ни динар задужења, осим кредита за текућу ликвидност, а вратили смо 13 милиона евра кредита из ранијих година. Тренутно задужење према банкама је око 80 милиона евра. Пренете обавезе града из претходног периода су 4,2 милијарде динара, а највише се дугује за фактичку експропријацију, јавну расвету, као и градским превозницима, па школама... Један од првих рачуна који нас је сачекао био је дуг града за субвенције „Монтенегро ерлајнсу“ од 712.000 евра. Принуђени смо на озбиљну штедњу. Ја, рецимо, возим службени ауто који је прешао 600.000 километара, јер нема новца да се купи нови.

 

Да ли се иза таквих проблема крију и злоупотребе у вези са буџетом?

- Нашли смо на десетине злоупотреба градске имовине и новца. Градска стамбена агенција је продавала станове без узимања уговором предвиђених гаранција и сада имамо ненаплатив дуг од више од 70 милиона динара. Није било никаквих гаранција за извођење скупих радова на Спортској хали „Чаир“. Било је дивљих прикључења на струју, воду, па и топловод, које је град плаћао. Грешка једног службеника у вези са плаћењем градских превозника коштала је град 41 милион динара...

 

Сигурни сте да се и садашња власт не понаша слично?

- У овом граду нико неће моћи да уради нешто незаконито, а да ја о томе имам сазнања.

 

Ко је од већих инвеститора дошао или би ускоро могао да дође у Ниш?

- Ових дана смо отворили нову фабрику компаније „Џонсон електрик“, а имали смо и пар нешто мањих инвестиција.

 

Да ли централна власт препознаје тешку ситуацију у Нишу?

- Премијер и Влада су апсолутно свесни ситуације у којој се налази Ниш. Имамо њихову подршку, а посебно је важна њихова помоћ око доласка инвеститора и оживљавања Аеродрома.

 

На терену се баш и не виде ефекти такве подршке.

- Инвеститори долазе, распитују се, али је много тога потребно да дође до конкретног улагања. Од 50 фирми које покажу интересовање, ако се једна конкретно одлучи за инвестирање - то је успех.

 

Колике су шансе да у ближој будућности оживи нишки аеродром?

- Имамо контакте са неколико лоу-кост компанија. Већ смо закључили предуговор са једном од њих која ће од 31. марта кренути са летовима из Ниша ка неким европским дестинацијама. Нећемо субвенционисати те летове и тај аранжман неће коштати град ни динар. Пошто је нишком аеродрому потребан велики карго центар, наставићемо већ започете преговоре са компанијом „Ајмакс“, али и свим другим заинтересованима. Влада Србије разрађује могућност да се нишком аеродрому повери и одржавање и поправка авиона.

 

Има ли шансе да и Ер Србија полети из Ниша?

- Они сада не налазе економски интерес за такве летове.

 

Шта је са рационализацијом јавних и комуналних предузећа?

- Сва јавна предузећа у граду заслужују рационализацију. Претходна власт је и увећавала број радника, и запошљавала несхватљиви профил кадрова. Тако је рецимо у Заводу за урбанизам запослен посластичар, а у Дирекцији за изградњу града 14 правника. У Водоводу „Наиссус“ је најмање водоинсталатера, али постоји читав филмски студио, из којег су радници водили кампању ДС на изборима 2012.

 

Да ли ће бити смањења броја радника а не само њиховог премештања?

- Имамо такву идеју. Али, то је тешко изводљиво јер они имају уговоре о раду, а ми немамо довољно средстава у буџету за њихове отпремнине.

 

Хоћете ли бар зауставити страначко запошљавање по тим предузећима, које је евидентно?

- Такво запошљавање мора да се заустави, јер њиме сечемо грану на којој седимо.

 

Колико имате функција, послова и плата? Да ли су до 15. септембра сви функционери из реда ваше странке, СНС-а, стигли да функције сведу само на једну плаћену?

- Ја сам градоначелник Ниша, на Медицинском факултету имам уговор о извођењу наставе, али од новембра прошле године не примам зараду, а радим као кардиолог у КЦ-у јер лекар који не ради губи лиценцу. Недавно сам поднео оставку на чланство у Савету Медицинског факултета, које је било неплаћено, а нисам члан ни у једном Управном или Надзорном одбору. Обављам функцију председника Сталне конференције градова и општина, која је везана за позицију градоначелника, а неплаћена је. Такође сам председник Удружења кардиолога Србије, по редовној процедури, јер сам годинама био потпредседник и будући председник.

У нишком СНС-у, иначе, имамо евиденцију функционера са две и више функција, а задати рок је испоштован, јер је то одлука Главног одбора странке око које нема погађања.