Вести

Петковић: Београд снажно подржава Српску листу

Приштина је диверзију на каналу Ибар-Лепенац искористила за појачавање страховладе на северу Косова и Метохије, поручује у интервјуу за Курир директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије др Петар Петковић указујући да је постављање до зуба наоружаних људи, с дугим цевима, на дечја игралишта крајњи ниво демонстрирања силе. Сигурно нису тамо, додаје, да би спречили напад на љуљашке и клацкалице, већ да би родитељима, којима су већ одузели готово сва политичка и људска права, поручили да више ни њихова деца нису слободна.

Како оцењује Петковић, реч је о смишљеној тактици стварања колективне психозе и осећаја неслободе.

"И притом овде није реч само о специјалном психолошком рату, већ и о реалној претњи. Сетите се случаја Азема Куртаја, припадника тзв. КБС, који је без икаквог повода и пардона пуцао у српску децу. Српски народ на Косову и Метохији је чврст и храбар, али нису ни ти људи од камена. Не можете их бесконачно тлачити а да то не остави озбиљне последице. Људи нам се исељавају са Косова и Метохије јер многи не могу да издрже ту атмосферу страха и ванредног стања коју Курти смишљено производи на северу покрајине".

* Јасно је да тај инцидент може да одговара само Приштини, но Куртију није много требало да за њега оптужи Србе, односно званични Београд. Докле се дошло са истрагом утврђивања одговорних?

- Да се разумемо, не оптужујемо унапред никога за недавну диверзију у Зубином Потоку, али евидентно је да Курти чини све да политички профитира у овој ситуацији. Дакле, да се није догодила ова саботажа, он би свеједно морао да измисли неку кризу како би појачао своју позицију пред изборе и ојачао подршку политици агресивног решавања српског питања на Косову и Метохији. Све што бих преко овога рекао било би директно упирање прстом у Приштину, а ми то не желимо да радимо. Ми у складу са својим могућностима, будући да наши правосудни органи нису присутни на терену, спроводимо сопствену истрагу, а отворени смо за сваку врсту сарадње јер не желимо да допустимо Куртију да се извуче са олако изговореним оптужбама на рачун Србије. Морам да приметим да је у најмању руку чудно да је свега девет минута од урушавања канала Курти затражио од КФОР-а да омогући хитан улазак тзв. КБС на север Косова и Метохије, што им је од стране команданта КФОР-а одбијено зато што тзв. КБС по споразуму из 2013. године не може да крочи на север Косова и Метохије. Овај Куртијев подли план разобличио је и председник Александар Вучић, који је јавно предочио пет могућих разлога за напад на канал Ибар-Лепенац, а који се један по један обистињују.

* Да ли је досад утврђена повезаност ухапшених са инцидентом?

- Видели сте да претходних дана масовно и насумично хапсе људе по северу Косова и Метохије, од десеторо приведених двоје је задржано. Ситуација је толико хаотична да је јасно да Приштини тешко иде у прикупљању доказа, јер све што смо до сада видели било је политичка пропаганда. Много политике, а нигде доказа. Од толике халабуке, само неколико сати након напада на канал и лажних оптужби на рачун Србије, Курти је на крају морао да призна да не треба журити са истрагом, посебно јер је "био викенд". Ако им је највиши домет истраге прављење изложби свечаних униформи које су прикупили ко зна где, онда је јасно да ту праве истраге и нема, већ да креирају једну лошу и провидну представу за међународну јавност. На терену постоји снажно међународно присуство, разни војни и цивилни истражни органи, и ми тражимо да се истрага води под будним међународним надзором. Спремни смо и да на сваки начин помогнемо да се дође до наручилаца и починилаца диверзије, јер оно што се догодило с нама нема никакве везе и свакоме рационалном то је јасно.

* Како коментаришете неуспешан Куртијев састанак с представницима Квинте у Приштини, након којег се огласио амерички амбасадор и рекао да "засад не могу рећи ко је одговоран"?

- Тешко је проценити шта је том човеку у глави. Реакција представника Квинте је била једина могућа, јер нико озбиљан не може да каже ко је одговоран а да истрага фактички није ни почела. Ових дана сам имао низ разговора са страним дипломатама и јасно је да никоме не пада на памет да наседа на Куртијеве марифетлуке. Истрага ће, ако буде воље за то на Косову и Метохији, показати ко је одговоран. Тога се, чини ми се, Курти највише и плаши.

* Све су ближи избори на Косову. Српска листа је донела одлуку о учешћу.

- Принципијелан став Београда је да најбољу процену таквих питања имају сами Срби на Косову и Метохији и њихови једини легитимни политички представници, односно Српска листа. Дакле, донету одлуку Српске листе да изађе на изборе Београд снажно подржава, јер сматрамо да је добра и у интересу српског народа. Очигледно је да је Куртијев недвосмислени интерес био да се Српска листа на сваки начин спречи да изађе на предстојеће изборе, да би на њихова места поставио себи подобне послушнике из српских редова, без којих, по свему судећи, тешко може да има парламентарну већину. Чврсто верујем да ће на сав Куртијев терор одговор Српске листе бити убедљива победа и освајање свих десет загарантованих посланичких места! Отуд у последње време и толики притисци на Српску листу и прогањање њених званичника. Очигледно је Куртијев план био да лажним оптужбама и нападима покуша да одстрани Српску листу из изборног процеса. То потврђује и недавно спречавање посланика Српске листе да присуствују седници парламента у Приштини, са образложењем Куртијевих посланика да се они боре против Косова и да се нису оградили од некаквог "тероризма". Ово је јако опасна тврдња, која показује да је заправо права намера да се дискредитује Српска листа пред изборе 9. фебруара, о чему је подробно говорио и председник Вучић. Замислите само када би у Београду критеријум за улазак у парламент био то ко признаје самопроглашену државу Косово. Ако бисмо тако гледали, више од пола опозиције не би могло да пређе праг Народне скупштине. Нама не пада на памет да се тако односимо према посланицима, као Курти и Коњуфца према Српској листи.

* Имајући све у виду, може ли се уопште говорити о евентуалном наставку дијалога Београда и Приштине?

- Дијалог је једино место за решавање косовскометохијског проблема и зато на њему Београд упорно инсистира. Уколико бисмо ми којим случајем рекли да више нема смисла учествовати у исцрпљујућем фингирању дијалога који већ дуже време као позоришну представу у Бриселу приређују представници Приштине, то би било искоришћено за политичке нападе на Београд са више страна, а Курти би имао аргумент да своју политику једностраних мера легитимизује пред међународном јавношћу. Чињеница је да преговарачи Приштине не долазе у Брисел да би се било шта договорили, али док год постоји формат за разговор, постоји и шанса да у једном тренутку дође до суштинског оживљавања дијалога. Ситуација какву имамо на Косову и Метохији не може се решити другачије него дијалогом, односно не може бити трајног и одрживог решења без сагласности свих заинтересованих страна. Ми ћемо, као и до сада, наставити да доследно позивамо на повратак суштинском дијалогу. Безброј пута сте могли да чујете мисао да је боље стотину дана преговарати него ратовати један дан, и то је сушта истина.

 

О протестима опозиције: Покушај малобројне, али агресивне политичке мањине да уличним методама борбе преузме власт

* Већ недељама трају протести опозиције и перформанси у државним и градским институцијама. Како на то гледате?

- Као грађанин сам разумљиво забринут због организованих настојања да се наше друштво политички дестабилизује, а Србија успори или скрене с курса економског напретка. Као директор Канцеларије за Косово и Метохију добро знам колико је нашем народу у покрајини важан редован прилив средстава из буџета. Опстанак нашег народа на Косову и Метохији и наших институција на терену директно је условљен наставком економског јачања Србије, али и задржавањем садашњег политичког курса, који подразумева чврсту и одлучну борбу за заштиту српских државних и националних интереса у нашој јужној покрајини. Јасно је да пред собом имамо покушај малобројне, али агресивне политичке мањине да уличним методама борбе преузме власт. И они и њихови спонзори то раде из немоћи, свесни да на демократски начин та група неодговорних и вишеструко компромитованих људи не може да дође на власт, као и да се процес развоја Србије не може зауставити ни на један регуларан начин. Политика се у Србији у последњој деценији води на квалитативно много вишем нивоу него у претходном времену. Грађани од политичара данас очекују стратешку визију, развојне планове, опипљиве резултате, пре свега раст квалитета живота. То је утакмица у којој људи чија се политика своди на физичке насртаје на политичке неистомишљенике и покушаје злоупотребе трагичних догађаја не умеју и не могу да учествују. Остаје им, дакле, само да праве буку, вређају и ломе. Уверен сам да су грађани Србије одавно превазишли тај стадијум политичког развоја и културе, и да сви ти трикови из разних обавештајних приручника за свргавање влада у Србији више не могу да прођу. Они можда желе рат, али ми желимо рад, резултате и напредак, и наша жеља ће, сигуран сам, победити.

 

О променама у Сједињеним Америчким Државама: Многи од Трампа очекују чудотворне ствари

* Бројне су анализе тога какав ће бити однос администрације Доналда Трампа према решењу косовског проблема. Шта ви очекујете од Вашингтона?

- У свету који све више срља у кризе и нестабилности, потребни су снажни политички лидери који се залажу за мир и стабилност. У том смислу, многи од новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава очекују чудотворне ствари. Време ће показати да ли су та очекивања оправдана, и да ли је човечанство ушло у фазу у којој је деескалација немогућа. И Србија ће сигурно осетити последице и једног и другог сценарија. Ми, наравно, осим тих брига општег карактера, имамо и свој дугогодишњи проблем на Косову и Метохији. Трамп је у свом првом председничком мандату показао да је спреман да се бави и решавањем криза на Балкану, и у том смислу он може бити једна од кључних политичких фигура. Искуство је показало да је најгора варијанта статус кво, односно запостављање проблема и игнорисање чињенице да нас нерешавање изазова може одвести само у правцу ескалације. У сваком случају, остаје да се види на који начин ће се председник Трамп и његова администрација односити према бројним проблемима с којима се свет суочава, а Косово и Метохија је свакако један од њих, иако немамо дилеме да се зацртани курс спољне политике великих сила готово никад не мења. Како год да било, на сопствену снагу и мудрост српског руководства једино и засигурно можемо да рачунамо.

 

 

 

Извор: Курир