
Петковић: Представили смо хитан план за деескалацију на северу
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Републике Србије Петар Петковић изјавио је данас да је током тројног састанка у Бриселу са Приштином, уз посредство Европске уније, делегација Београда инсистирала на формирању Заједнице српских општина, као и да је представила план за деескалацију ситуације на северу АП КиМ.
Петковић је новинарима након састанка рекао да су разговори били тешки и напорни, као и да је он инсистирао на нормализацији односа која мора да почне деескалацијом и формирањем ЗСО.
"Говорио сам и о терору Аљбина Куртија према Србима, нарочито на северу, а предали смо поново и листу најновијих ескалаторних потеза. Говорио сам о хапшењима, прогону представника српског народа, оличених у представницима Српске листе, и о другим питањима, као што су нестали. Ту сам потврдио учешће у Женеви 26. јуна на састанку радне групе за питања несталих", рекао је Петковић.
Према његовим речима, тема разговора били су и МТС и енергетика, за које је рекао да су се и ту јавили проблеми, а тражено је и да официр за везу добије дозволу да посети Србе затворене у "казаматима" у Приштини.
"Али најбитније је да мора да се формира ЗСО и да се настави разговор о статуту ЗСО. То је нешто где се стало пре годину и по дана. Приштина није желела да настави да разговара о том питању. А тада је донета и страшна одлука о гашењу динара. Морамо да разговарамо о статуту и да дође до формирања ЗСО. Говорио сам и о гашењу српских институција и томе да је српски народ остао ускраћен за њих. Наш посао је да се боримо за српски народ", рекао је Петковић.
Наглашава да је делегација Београда изнела план на састанку за деескалацију.
"Питање људских права мора да буде прво и да доминира, да буде тема над темама", рекао је Петковић.
Како додаје, договорено је да се почетком јула наставе разговори на техничком нивоу, односно да их наставе главни преговарачи, а да ће у међувремену изасланик ЕУ за дијалог Петер Соренсен са саговорницима посетити Београд и Приштину.
На питање новинара, Петковић је рекао да постоји статут управљачког тима, као и нацрт статута који је израдила ЕУ, и да о томе мора да се прича, али да је најважније да коначни текст, који ће бити усвојен, буде заснован на Споразумима из 2013. и 2015. године, онако како је договорено, и како треба да изгледа ЗСО.
"Онда сам поново објашњавао због чега, иако је нацрт статута од стране управљачког тима завршен и једноставно послат Европској унији 2018. године, зашто није представљен до 2023. године. Објаснио сам да је разлог у томе што ЕУ пет година није одговорила на мејл и захтев управљачког тима. И показао сам конкретне доказе у мејловима који су тада послати, затим који су поновљени. Говоримо сада о одређеним детаљима да бих вам показао да се о томе причало у оквиру тројног састанка, јер је то за нас главна тема", рекао је Петковић.
Рекао је да је Соренсен тражио и да се прича о посетама, али да му је објаснио да мора да се зна шта је приоритет.
"Ми можемо да причамо о нечему што мора и може да се имплементира у одређеном временском року, али када српски народ страда, када су угрожена људска права, ту нема времена за чекање, ту мора одмах да се реагује", рекао је Петковић.
Упитан о разлици између Лајчака и Соренсена, Петковић је рекао да је ипак најважније да се изборимо за напредак у дијалогу.
"Са стране Београда постоји јасна политичка воља. То чекамо већ дуго када је реч о Приштини. Не бих да судимо господину Соренсену на основу првог тројног састанка. Просто треба да му дамо прилику да се покаже и да видимо какав ће резултат дијалога под његовим посредништвом да изгледа", рекао је Петковић.
Извор: Танјуг