Вести

Петковић: Процес нормализације са Приштином је под великим знаком питања

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије др Петар Петковић састао се са амбасадором Велике Британије у Републици Србији, Њ.Е. Едвардом Фергусоном, кога је упознао са политичком ситуацијом на Косову и Метохији и проблемима са којима се Срби свакодневно сусрећу због политичке обесправљености, сталних напада и покушаја да се насилним и недемократским средствима потчине Приштини.

На самом почетку разговора, Петковић је изразио забринутост због одлуке Приштине да од 1. фебруара прекине платни промет са централном Србијом и укине динар као средство плаћања у покрајини, истакавши да се ради о посебном виду притиска који би засигурно водио ка исељавању српског становништва са Косова и Метохије. Ова одлука води и ка обесмишљавању и свих до сада постигнутих договора па и договора о формирању Заједнице српских општина, која се у својој структури базира и на институцијама које функционишу у платном систему динара, који је једина легална валута на Косову и Метохији, нагласио је Петковић.

Петковић је такође истакао да се ради о толико опасном једностраном потезу Аљбина Куртија, који није само политички проблем, већ пре свега социјални и хуманитарни са катастрофалним последицама.

Петковић је саговорника упознао и са чињеницом да су Срби предали потписане петиције за смену нелегитимних градоначелника и одборника на северу Косова и Метохије и да очекују да се тај проблем реши у што скорије време.

Петковић је нагласио да су лажни градоначелници и одборници изабрани са 3,5 одсто гласова, а да је сада прикупљено више него довољно потписа за њихову смену, односно више од 20 одсто од укупог броја регистрованих бирача.

Срби и Албанци, према Петковићевим речима, своје несугласице око Косова и Метохије не могу решити никако другачије осим дијалогом, на чему ће Београд и даље посвећено радити, међутим, с обзиром на чињеницу да Аљбин Курти из дана у дан креира кризе, инциденте и насиље над Србима, процес нормализације је под великим знаком питања.

 

 

 

Извор: Танјуг