Вести

Петковић: Српском народу дозлогрдило да чека на остваривање права

Једина преговарачка платформа Приштине јесте да покуша да испровоцира званични Београд на неку неодмерену реакцију, а не да разговара и решава отворена питања. Нема смисла да Приштина бежи од теме формирања Заједнице српских општина, јер ће о њој морати да разговарају, с обзиром на то да Београд неће одустати од тог захтева. Ово за "Новости" поручује директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије др Петар Петковић, након неуспеха последње рунде дијалога у Бриселу због одбијања представника Албанаца да се разговара о теми коју је на дневни ред ставила ЕУ, и у тренутку док из Приштине стижу нове провокације о уједињавању са Тираном.

* Има ли смисла преговарати када се опструкције настављају, а Брисел нема механизам или неће да изврши притисак на Албанце?

- Представници Приштине су у Брисел дошли са једним јединим циљем - да потпуно обесмисле дијалог. Не само да су категорички одбили да разговарају о формирању Заједнице српских општина, већ су отишли и корак даље, одбијајући да са Београдом разговарају и о питању енергетике. Уместо што директно ниподаштава Бриселски споразум, Куртију би било боље да се замисли зашто су данас Ђаковица, Приштина, Пећ и други градови моноетничке средине, очишћене протеривањем Срба. Додатно, провокације ради, Курти најављује да ће тобоже да обилази српске средине, иако би му боље било да обилази градове у којима је доживео дебакл на изборима. То су све поруке у лице ЕУ. Сигуран сам да су они те поруке и те како добро разумели и надам се да ће на њих умети да одговоре.

* Да ли је дошло време да се бриселски споразуми прогласе неуспешним, а преговори врате у окриље Савета безбедности УН?

- Нема сумње да бисмо данас имали много повољнију позицију да су преговори остали да се воде под окриљем Уједињених нација, јер тамо имамо наше традиционалне савезнике. Међутим, бивша власт на челу са Борисом Тадићем, Драганом Ђиласом и Вуком Јеремићем, одлучила је да их измести у Брисел. Због тога Србија данас плаћа њихов цех и водимо разговоре где нам је маневарски простор мањи од врха чиоде. Само захваљујући председнику Александру Вучићу наш глас се данас чује и ми смо у стању да као водећа земља по расту БДП, економски помогнемо наш народ у јужној покрајини. То наш народ и те како осећа и зна да их држава Србија никада неће о ставити на цедилу.

* Представници Српске листе дали су ултиматум Приштини да формира Заједницу српских општина до почетка године или излазе из институција.

- Ни ми ни Српска листа не разговарамо језиком ултиматума, то је била порука српског народа који је у три недеље био на нишану дугих цеви РОСУ, народа у који су Куртијеви специјалци пуцали и који је две недеље стајао на киши и мразу бранећи своје основно право на слободу кретања и након што је пала прва кап српске крви на северу Косова и Метохије, када је тешко рањен Срећко Софронијевић. Српском народу је дозлогрдило да готово девет година чека да оствари своја колективна права која су садржана у Заједници српских општина, док се истовремено Приштини толеришу сва кршења споразума и договора. Српска листа је добро чула поруку свог народа који је на локалним изборима дао неподељену и апсолутну подршку њиховим представницима.

* И даље има великих проблема око повратка расељених. Постоји ли начин да се људи охрабре и врате на своја огњишта?

- Стопа повратка на Косово и Метохију мања је од два одсто, најмања је у једном постконфликтном подручју на свету. То довољно говори о одсуству било какве политичке спремности Приштине да се допусти повратак Срба на вековна огњишта. Они се од повратка систематски одвраћају тајним оптужницама, хапшењима, узурпацијом имовине, физичким и правним насиљем, али и скрнављењем српских гробова, чиме се шаље порука да мир на Косову и Метохији немају ни живи ни преминули Срби. Колико год су велике опструкције из Приштине, званични Београд чини све да створи услове за одржив повратак нашег народа, попут изградње повратничког насеља "Сунчана долина" надомак Звечана, нових станова и кућа, вртића и других инфраструктурних пројеката у које се данас улаже више него за последњих 40 година, захваљујући председнику Вучићу.

 

Курти узалуд машта

* Курти је недавно поручио Београду да тзв. Косово неће признати Србију док је на снази Устав из 2006. године.

- Очигледно је да Курти многе лекције из политичке теорије и праксе није успео да савлада јер његово тзв. признавање никоме на свету није потребно. Србија је међународно призната држава и чланица свих међународних организација, укључујући и УН, чији ходници и кулоари су за њега једина доступна тачка, и то само понекад. Ту чињеницу би Курти морао добро да зна, пре него што и помисли да може да условљава дијалог његовим сновима да кадрира и одлучује о највишем правном акту Србије.

 

 

 

Извор: Вечерње новости