Вести

Петковић: Власти у Приштини неће моћи да зауставе знање и таленат наших људи на КиМ

Стипендије за 35 студената са простора Косова и Метохије свечано су у Београду уручили директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије др Петар Петковић и министар омладине и спорта Вања Удовичић.

Петковић је истакао да власти у Приштини неће моћи да зауставе знање и таленат наших људи на Косову и Метохији и да ће држава и Канцеларија за Косово и Метохију учинити све да створе боље услове за њих.

"Ви сте будућност нашег народа на Косову и Метохији и држава је уз вас. Издвојили смо 790 милиона динара и кренули у прву фазу изградње нове зграде Универзитета који ће бити на понос свих нас и представљати симбол Косовске Митровице", поручио је Петковић.

 

Ране дечака "мрља на образу" међународне заједнице

Ране нападнутог дечака Николе Перића из села Гојбуља на Косову и Метохији су "мрља на образу" међународне заједнице која је дужна да по Резолуцији 1244 брине о безбедности српског народа, изјавио је Петковић.

Петковић је новинарима приликом доделе стипендија најбољим студентима са простора Косова и Метохије рекао да ће то бити једна од тема нове рунде дијалога на техничком нивоу која се у Бриселу очекује 7. јула и додао да ће поред случаја дечака Перића, српска делегација тражити да се разговара и о случају Драгице Гашић.

"Дечак Никола је нападнут од стране албанских екстремиста и то када се враћао својој кући са фудбалског игралишта. Коме смета овај дечак од 13 година? Да ли смета зато што је Србин или смета зато сто носи крстић око врата који му је био скинут и згажен?", упитао је Петковић.

Истиче да његове ране треба посебно да заболе оне који су дужни да заштите српски народ на Косову и Метохији, као и да су његове ране "мрља на образу" међународне заједнице.

Петковић каже да је село Гојбуља место где се често дешавају инциденти, додајући да је у том месту оскрнављена црква, гробље, као и да је више пута српски народ био нападнут управо у том селу.

"Ово није једини инцидент, ово је 70. по реду инцидент од почетка ове године, а то је више од две трећине инцидената у овој години у односу на претходну годину када смо имали укупно 80 инцидената", указао је Петковић.

Упитао је да ли је то мултиетничко Косово о ком говори премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти и представља Косово међународној заједници као "оазу мира у свету".

"Мислим да се овде ради о нечему другом. Неко покушава да Срба више нема на простору Косова и Метохије и када Курти прети и говори како када му се прохте може да иде на север Косова и Метохије и када говори баш у вези са тим севером како је све могуће, ми му само поручујемо да не прети и за разлику од њега ми молимо да не чине ништа нажао према Србима на Косову и Метохији", навео је Петковић.

Нагласио је да ће управо ти чести напади на српско становништво на Косову и Метохији бити једна од тема предстојећег дијалога у Бриселу.

Петковић је истакао да ће приштинска страна морати да одговори како то да неће да формирају Заједницу српских општина, за коју Курти каже да је моноетничка заједница, а пристају на моноетичку Ђаковицу где истерују прву жену Српкињу која је одлучила да се врати у свој родни град.

Наводи да Приштина може да набавља блиндирана возила, а Драгица не може да има блиндирана врата, али може да налази слике прекланих људи са поруком да ће и она тако завршити.

Петковић је додао и да ће се тих дана у Бриселу када се наставља дијалог навршити 3.000 дана од када Приштина није формирала ЗСО.

 

Важно што се позвао на споразум

Петковић је поздравио изјаву генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга да власт у Приштини мора да поштује споразум по коме Косовске безбедносне снаге не могу да уђу на север Косова без договора са Кфором и сагласности четири градоначелника са севера покрајине.

"То што је Столтенберг рекао је апсолутно тачно. Још 2013. године направљен је договор да ни на који начин са дугим цевима из Приштине не могу да улазе на простор севера Косова и Метохије", рекао је Петковић одговарајући на питање новинара након доделе стипендија најбољим студентима Универзитета у Приштини.

Петковић каже да су приштинске власти добиле нове блиндиране аутомобиле, оклопна возила, како би, каже, нападали Србе.

"А не могу блиндирана врата за Драгицу Гашић да би јој обезбедили мир и колико толико заштитили у стану у Ђаковици", поручио је Петковић.

Иначе, Драгица Гашић је од 9. јуна, од када се вратила у свој стан у родној Ђаковици, према њеним речима, свакодневно изложена претњама, нападима и малтретирању.

"То су ти дупли аршини који постоје у Приштини, на шта међународна заједница мора да обрати посебну пажњу. И важно је што се Столтенберг позвао на тај споразум из 2013. године, јер он одвраћа све оне који намеравају да улазе на Косову и Метохији", рекао је Петковић.

 

Север Косова и Метохије није кућа Виоле фон Крамон

Север Косова и Метохије није кућа Виоле фон Крамон, па да она позива Албанце како хоће, поручио је Петковић, реагујући на њен позив упућен политичарима из Приштине да посете север Косова и да контактирају српске политичке лидере на Косову и Метохији.

Петковић је након доделе стипендија најбољим студентима Универзитета у Приштини, поручио Крамон, која је известилац за Косово у Европском парламенту, да, уколико јој је стало да се бави Приштином, прво постави питање зашто није формирана заједница српских општина, као и зашто није решено питање енергетике и слободе кретања на Косову и Метохији.

"Што није поставила питање због чега Удовичић није могао да уђе на простор Косова и Метохије. Значи неће, јер је то не интересује, њу интересује некаква друга великоалбанска политика", рекао је Петковић, одговарајући на питање новинара.

Истакао је да је најбитније да српска страна буде смирена и да мудро води политику.

"Јер када имамо мир, можемо економски да се развијамо. Само јака Србија може да брани Косово и Метохију на прави начин", поручио је Петковић.

 

Нова рунда техничког дијалога 7. јула у Бриселу

Петковић је најавио да се 7. јула очекује нова рунда техничког дијалога у Бриселу.

Петковић је рекао да ће Београд том приликом покренути питање безбедности Срба, уз друге теме, као што су питање несталих и енергетика.

Подсетио је и да се у уторак 6. јула навршава 3.000 дана како није формирана ЗСО.

 

 

Извор: Танјуг