Положај радника у Србији јако тежак
Србија има добре раднике, људе који хоће да раде, али има лошу и неодговорну Владу, Владу која као и све ове уназад није умела да спроведе процес приватизације како треба, која је имала такву небригу и која толико није знала шта треба са државом да су фирме које су продаване фактички остале без радника. Продаване су због свог грађевинског земљишта, продаване су због свог пословног простора, а не да би опстале и радиле. Данас смо испред компаније Београдске конфекције, која је била лидер у индустрији конфекције, коже и обуће и некада на целој територији Србије запошљавала 113.000 радника. Данас запошљава 37.000 радника који примају плате између осам и десет хиљада динара. Питам се, да ли би челници режима могли да преживе са платама од 10.000 динара? Да ли би могли да живе од тог новца? Пошто су они купили своје виле, своје аутомобиле, снашли се, а ове људе оставили на улици.
Процес приватизације у Србији урађен је толико лоше, да Српска напредна странка намерава да покрене процес преиспитивања свих приватизација које су урађене противно закону. Dакле наглашавам, ми нисмо против процеса приватизације, али смо против процеса „лоповизације“ и намеравамо да испитамо у чије џепове је отишао новац од ових злоупотреба и ових корупционашких афера. Српска напредна странка жели да каже да ће успети да се избори са овим процесом. Ми желимо да људи у Србији имају своје уставно право да раде, да живе од свог рада и да тај новац могу да уложе у себе и у будућност своје деце. Нажалост, имамо веома лошу и неодговорну власт која то није успела да обезбеди грађанима Србије и довела је већину радника данас у тако тежак положај да овај празник данас за њих нije тако весео као што би ми волели да им он буде. Ако ви имате неко питање, изволите.
Новинар (ТВ Прва): Које су то приватизације које ћете испитати?
Небојша Стефановић: Знате, када је чак и држава утврдила неправилности и раскинула приватизацију 25 посто фирми са којима је фактички потписала уговор о приватизацији, то вам говори колико је неодговорно приступљено том процесу. Имали сте приватизације које су спровођене путем тендера и путем аукције. Највеће корупционашке афере биле су оне у приватизацијама које су спровођене путем аукције и уједно најлошије, из разлога што тада уопште није провераван бонитет фирме, него је само било довољно да онај ко купује има новац. Уопште се није проверавало да ли ће он касније уложити у неке нове пројекте, да ли ће уложити у социјални програм, да ли ће људе мотивисати да производе нешто, да стварају нови капитал. Не, само су куповане фирме које су фактички будзашто продаване, које су биле занимљиве због свог грађевинског земљишта и свог пословног простора. И понављам, само књиговодствена вредност имовине која је продавана била је већа од оног новца који је добијен њеном приватизацијом. Дакле, оно што није урађено у складу са законом, а било је таквих случајева, да не помињем приватизације где су нам рекли да су те фирме безвредне, па их продавали за један евро, оне приватизације које су урађене супротно закону биће испитиване. Да видимо и да утврдимо у чије џепове је одлазио новац. Ми не кажемо да ћемо угрозити приватизациони процес, али хоћемо да знамо како да се заштите права радника, како да ти људи раде. Знате, Србија данас има квалитетне и вредне људе. Има квалификовану, стручну радну снагу. Има људе који желе да раде, али ти људи не могу да раде, јер држава не жели да им на озбиљан начин омогући и обезбеди оно што је потребно за то.
Новинар (ТВ Прва): А који је то озбиљан начин, које су то конкретне мере које бисте предузели?
Небојша Стефановић: То су мере да не можете да дозволите да имовина која је у процесу приватизације, док се не исплати целокупан новац, пређе у руке оног ко преузима фирму. Не можете да дозволите да онај ко купује предузеће, да се не зна план и програм шта ће радити са тим предузећем, јер знате, у питању су животи хиљада, десетина и стотина хиљада људи. Не можете да дозволите да купе фирму, раднике шутну на улицу, а онда фирму продају као бетонску базу, а пре тога се бавила текстилом. Такве мере, да не бих улазио сад у још стотину детаља, такве мере су потребне, озбиљне мере, али и антикорупционашке мере, које ће онемогућити, наравно, да они, који омогућавају приватизацију по неким сумњивим условима, пуне своје џепове новцем, а да се фирме продају будзашто, а да заиста имају огромну вредност.