Вести

Предложени Статут Војводине је антидржавни акт

На првом месту, ради се о акту који је потпуно у супротности са словом и духом Устава и закона Републике Србије, о акту којим се нарушава јединство законодавне власти Републике Србије, о акту којим се нарушава јединство судског система Републике Србије, затим о акту који успоставља паралелне институције у оквиру наше државе. Подсетићу вас, оваквим Предлогом Закона о утврђивању надлежности једним потезом пера сва имовина Републике Србије на територији Аутономне Покрајине Војводине преко ноћи постаје имовина Аутономне Покрајине. То значи да Република Србија више неће имати своју имовину на територији своје Покрајине.

Читав низ других разлога, СНС алармира читаву јавност и упозорава све, не само политичке чиниоце, већ читаву и интелектуалну елиту наше земље да се оваквим једним актом не чини корак напред ка административној децентрализацији наше државе. Та прича је само један политички памфлет. Да ли се у било којој нормалној европској држави прича о административној децентрализацији може везати са оним шта се на територији Аутономне Покрајине Војводине ради оснивањем Војвођанске академије наука и уметности?! Погледајте децентрализоване европске земље. Да ли Италија која има 20 покрајина у свом саставу има 20 академија наука и уметности? Коме је у интересу стварање посебног културног идентитета грађана српске националности на једеном делу територије Републике Србије. Позивамо на озбиљност, позивамо на одговорност, подсећамо да је пре свега три месеца председник Републике изјавио да је немогуће враћати се на решења оног накарадног Устава из 1974. године, да је он био његов велики противник и да ни по коју цену он неће дозволити да се било шта слично доноси данас. Можемо само да приметимо да је читав поступак доношења оваквог Предлога Статута и Предлога Закона нешто што веома подсећа на доношење тог накарадног Устава из 1974. године. Овакав Предлог Статута, овакав Предлог Закона представљају не корак у најмрачнију прошлост, већ скок. Стога, препуштам реч свом колеги Марку Ђурићу који ће вам дати још неколико веома битних детаља везаних за све правне, али и не само правне последице евентуалног изгласавања ових октроисаних аката.

Марко Ђурић: Даме и господо новинари, СНС сматра да јуче усвојени закључак Извршног већа и одлука Скупштине Аутономне Покрајине Војводине о изменама Предлога Статута представља само козметичку промену која не може да сакрије праву противуставну и штетну природу овог акта. СНС указује на чињеницу да потреба за доношењем оваквих измена, овог акта који је по својој природи антидржаван и ствара парадржаву, лежи у чињеници да представници власти су и сами свесни да не уживају легитимитет за доношење оваквих аката и да грађани када су на изборима заокруживали политичку опцију нису гласали за то да буде стварана држава у држави и да буде разбијано државно јединство Србије. Проблем је дакле, у томе што грађани нису за ово гласали на изборима и грађани су на изборима свој глас и своје поверење указали онима који су им обећавали стотине хиљада нових радних места, који су има обећавали благостање у сваком смислу, а не онима који су спремни да зарад неких својих мешетарских и себичних уских политичких и других личних интереса нарушавају, једним оваквим актом, државно јединство Србије.

Дакле, то је разлог због чега је представницима власти толико неопходно да прикрију шта је права суштина овог акта. А шта је заправо права суштина? Па суштина је заправо можда најбоље описана од стране председника Скупштине Аутономне Покрајине Војводине Шандора Егерешија који је прецизно набројао 152 надлежности које ће овим актом бити пренете са Републике на Покрајину. Дакле, то је читав низ надлежности, како у области политике, тако и у области економије, области културе и свим другим аспектима друштвеног живота што ће довести до врло конкретних и практичних последица. Практично, сви послови државне управе који су до сада вршени на републичком нивоу усвајањем ових аката прећи ће на Аутономну Покрајину. Шта ће то конкретно значити? Па сви радници свих министарстава и свих органа и организација Републике на територији Аутономне Покрајине престаће да буду радници Републике и постаће радници Аутономне Покрајине. Дакле, као што је колега рекао, сва имовина Републике на територији Аутономне Покрајине потезом пера постаће имовина Аутономне Покрајине иако је реч само о поверавању надлежности, дакле о једном чину који Република у сваком тренутку може да опозове.

Затим, оно што треба истаћи је да све ово доводи до тога да практично све оно што је од значаја за свакодневни живот грађана Републике Србије на територији Аутономне Покрајине прелази у надлежност Покрајине, а то самим тим доводи до тога да ће на територији покрајине доћи до стварања паралелног политичког система и у томе лежи тај дуготрајни и посредни сепаратистички ефекат овога Статута. Дакле, поред одредби које су директно противуставне и слободно можемо рећи сеператистичке, постоје и одредбе којима на посредан начин и дугорочно воде издвајању Војводине из правно-политичког система Србије.

Дакле, оно што још треба истаћи јесте и да овакав Статут бројним својим аспектима представља и нешто што се коси са европским стандардима и европским вредностима. Није он супротставњен темељним европским вредностима на којима почива од свог оснивања ЕУ, а то је начело солидарности и равномерног регионалног развоја. Оваквим Статутом грађани Војводине неће постати богатији због тога што ће морати да издржавају огромну покрајинску администрацију и биће бременити бројним и великим новим трошковима, али ће зато истовремено грађани остатка Србије постати доста сиромашнији.

Циљ СНС још пре годину дана је био да до усвајања Статута Аутономне Покрајине као једног од темљених правних аката дође кроз један дијалог на демократски начин концензусом. Представници власти одабрали су други пут, пут наметања и управо у томе лежи једна од главних паралела између доношења овог акта и акта који се звао Устав из 1974. а који је представљао увод у распад претходне државе, од паралеле од које представници власти толико желе да побегну. Ја вам се захваљујем, уколико има неких питања ми смо спремни да одговоримо, уколико не, хвала вам што сте дошли на конференцију Српске напредне странке.