Шапић: Нећемо одустати ни од једног обећаног пројекта
Нећемо одустати ни од једног обећаног и најављеног пројекта и грађани могу да очекују њихову реализацију. Пре свега мислим на ваучере за Нову годину, увођење пречишћивача за предшколске и образовне установе, као и на увођење енглеског језика у вртићима, изјавио је градоначелник Београда Александар Шапић на конференцији за новинаре у Старом двору, где је најавио и да се ради озбиљан саобраћајни пројекат који ће бити представљен јавности, а чији је циљ повећање проточности саобраћаја у Београду.
Говорећи о ваучерима за Нову годину, Шапић је истакао да ће они бити дељени као што је и сам раније најавио.
"Расписана је набавка и очекујемо да ће све проћи као и претходне две године."
"Ваучере ће добити сва деца до 19 година, закључно са четвртом годином средње школе, као и сви запослени у предшколским и образовним установама Града Београда. За ову намену су већ обезбеђена средства", рекао је Шапић.
Шапић је додао да, када је реч о пречишћивачима ваздуха, због објективних околности није испуњено обећање дато грађанима.
"Неке објективне околности су на то утицале, а онда и увођење привремене градске управе. Набавка је поново расписана и очекујем да ће коначно да успе, те да ћемо у 11.500 просторија имати пречишћиваче ваздуха и да неће постојати ниједан простор у коме бораве београдска деца, предшколци, основци и средњошколци, а да у њима нема овај уређај. Важно је да настављамо и са реализацијом овог пројекта и да од њега нећемо да одустанемо", истакао је Шапић.
Како је рекао, неће одустати ни од пројекта увођења енглеског језика за предшколце, напоменувши да је један курс већ реализован прошле године.
"Имали смо померања и због закона који је такав да практично неко са 100.000 динара може да вам помери и искомпликује процес за неколико месеци. Ову набавку смо расписали, ако се не варам, чим је завршио са радом привремени орган негде у јуну и још траје. Очекујемо да то буде готово за који дан и да енглески за предшколце почне на онај начин као и прошле године. Ова набавка је расписана на две године, тако да очекујемо да оног тренутка када буде завршена бар две године нећемо имати проблема и да ће енглески језик несметано да се одржава за све београдске предшколце који се спремају за полазак у школу", рекао је Шапић.
Шапић је нагласио и да је завршена исплата за 99 одсто ђачке помоћи од 20.000 динара.
То је обављено у првој недељи октобра онако како сам и рекао и најавио иако сам читавог септембра читао разне наслове и прозивања. Дакле, било је онако како смо и обећали, реч је о 36 милиона евра издвојених из буџета за 200.000 основаца. Они који нису добили ова средства, а остало их је свега неколико стотина, јесу они родитељи који нису валидно оставили своје податке у формуларима које смо им вратили да их поново попуне.
"И они ће добити средства, тако да их молим да се поново јаве школи и правилно испоштују процедуру. Ово је први пут да су све београдске породице које имају школску децу добиле оволики износ, који превазилази чак и нови комплет уџбеника", истакао је Шапић.
Шапић је најавио да ће озбиљан саобраћајни пројекат бити представљен јавности, чија је сврха боља проточност саобраћаја у Београду тамо где је то могуће.
Ту се пре свега мисли на Нови Београд, затим на два булевара која иду паралелно са Савом и Дунавом и једним полупрстеном, за који се надамо да ће постати прстен, а то је обилазница око центра града. Доста мера, одлука и радова. Започели смо проширивање улица на Новом Београду, изградњу кружних токова, али ћемо све пројекте представити тако да бисте видели како их ми видимо и шта очекујемо у следеће две године ако све буде у реду и ако будемо у прилици да их спроведемо. Затим се надам да ће и мост који ће кренути да се ради у новембру, а у складу са информацијама које имам, бити готов крајем 2026, односно почетком 2027. године, рекао је Шапић, нагласивши да ће то бити револуционарна ствар што се тиче саобраћаја у Београду.
Према речима Шапића, ради се о нечему што до сада нико није спровео, те да ће та решења значајно растеретити саобраћај, пре свега на Новом Београду и уз обале река.
"Говоримо о стотинама хиљада људи који на дневном нивоу пређу са једне стране река на другу и врате се. Ту потенцијал имамо. Нажалост, у центру града потенцијал за ширења немамо. Чујем неке који кажу како би они то лако решили тако што би само отворили једну траку за аутобус. Само нисмо чули како би отворили траку за аутобус где нема места за то", појаснио је Шапић.
Шапић је навео да се на том пројекту ради већ дуго, те да ће бити и нових саобраћајних решења, промена неких улица, а када студија буде завршена биће представљена јавности.
"Представићемо је јавности и обавезаћемо се на одређени временски период до када она треба да буде спроведена. Мислим да то има мало градова на свету, у Европи мислим да нема ниједан град, а то је да ћете моћи да идете до саме реке и да онда одлучујете који ћете мост да пређете. Нећете морати раније да доносите одлуку. Моћи ћете паралелно са реком да обилазите град са једне и друге стране и ту ћемо правити проточност саобраћај далеко већу него што је данас. На овај начин ћемо покушати да нађемо решења и да у следећих неколико година, што се саобраћаја тиче, растеретимо Београд док не добијемо метро", закључио је Шапић.
Извор: Танјуг