Шапић: Почела обнова платоа испред Храма Светог Саве
Радови на уређењу платоа испред Храма Светог Саве сада почињу и требало би да буду завршени у току следеће године, али мислим да је важније да они буду урађени квалитетно и ваљано, јер ово што се налази иза нас је наша светиња, нешто што ће вековима, ако бог да, остати на овим просторима. Желимо да читав овај простор око Храма Светог Саве буде место на које данас воле да дођу не само Београђани него и сви туристи који долазе у наш град, те да након реконструкције ово постане заиста једно од најпрепознатљивијих београдских места за обилазак. Највећи број православних верника који дођу у Београд, дођу барем једном, тако да је важно да могу да уживају и у парку који ће бити уређен у складу са целокупним амбијентом, рекао је Александар Шапић, председник Привременог органа Града Београда приликом обиласка почетка радова на уређењу платоа код Храма Светог Саве.
Како би нови парк требало да изгледа, усаглашено је и са патријархом Порфиријем и Српском православном црквом.
Желимо да аутентичност овог парка сачувамо и да му удахнемо нови живот, да му удахнемо оно што он заслужује, а то је да поред најлепшег православног храма на свету буде и најлепши парк. Радићемо са најквалитетнијим материјалима, природним каменом, нећемо посећи ниједно стабло, већ ћемо посадити између 400 и 500 нових садница, рекао је Шапић.
Са Градом Београдом ће у овом пројекту заједничким средствима учествовати и Влада Републике Србије.
У оквиру парка ћемо имати Патријаршијски дом, који ће у другој фази реконструкције бити урађен, што значи да ћемо и нашој цркви обезбедити још боље и квалитетније услове за свакодневни живот. Желео бих да вам кажем да радимо овде и гаражу у Скерлићевој, са 356 нових паркинг-места, која је један саставни део овог великог пројекта, будући да ће они који обилазе храм имати где да се паркирају. То ће значити не само посетиоцима већ и Врачарцима који овде живе, истакао је Шапић.
Шапић је најавио и да данас креће уклањање нелегалних сплавова од Бранковог моста ка Ушћу.
Ми смо у протеклих десетак дана говорили доста о завршетку уклањања нелегалних сплавова на Савском шеталишту. Чекамо сад и постављање на излицитиране позиције 28 сплавова који су остали и онда полако радимо пројекат уређења читавог Савског шеталишта. Крећемо данас са уклањањем и сплавова од Бранковог моста ка Ушћу. Ја сам одавно рекао тим људима да ме узму за озбиљно, пошто ме многи нису узимали за озбиљно, и да не чекају да им закуцамо на врата. Данас ћемо закуцати и тамо на врата сплавова, јер крећемо да их уклањамо. Да не буде да им опет нисам рекао, па да буде: ”Јао, мајко, шта ме снашло?” Све сте знали, деценијама сте користили јавну површину без икаквих папира, дозвола и плаћања, имали сте прилику да лицитирате за нове локације и у том делу града. Део од Бранковог моста низводно ка Ушћу мора да буде очишћен, да би се видео Калемегдан, јер је то једини део одакле се Калемегданска тврђава може видети са обале река, завршио је Шапић.
Данас уклањање нелегалних сплавова од Бранковог моста ка Ушћу
Шапић је изјавио да данас креће уклањање нелегалних сплавова од Бранковог моста ка Ушћу.
"Ми смо у протеклих десетак дана говорили доста о завршетку уклањања нелегалних сплавова на Савском шеталишту а данас крећемо и да уклањамо сплавове од Бранковог моста ка Ушћу", рекао је Шапић новинарима испред Храма Светог Саве где су почели радови на реконструкцији платоа и парка испред храма.
Додао је да сви знају да су власници сплавова деценијама користили јавну површину без икаквих папира, дозвола и плаћања и да су имали прилику да лицитирају за нове локације и у том делу града.
"Ја сам одавно рекао тим људима да ме узму за озбиљно, пошто се многи нису тако понашали и да не чекају да им закуцамо на врата. Данас ћемо закуцати и тамо на врата сплавова јер крећемо да их уклањамо", нагласио је Шапић.
Нагласио је да део од Бранковог моста низводно ка Ушћу мора да буде очишћен да би се видео Калемегдан, јер је то, како је рекао Шапић, једини део одакле се Калемегданска тврђава може видети са обале реке.
Нећемо сарадњу са онима чији су ставови супротни националним интересима Србије
Очекујем да народ гласа по сопственој савести и да ће Београд након предстојећих избора добити управу какву заслужује, изјавио је Шапић.
"Верујем да ћемо се после избора вратити нормалном животу и моћи да радимо и наставимо са свим стварима које смо започели. Никада нисам никога позивао, а камоли притискао да гласа за мене или за опцију коју представљам, иако сам у овом послу 14,15 година, тако да то нећу ни сада променити", рекао је Шапић одговарајући на новинарско питање каква су његова очекивања од избора.
Говорећи о могућим постизборним коалицијама рекао је да је добродошао свако ко буде желео да заједно са Српском напредном странком води град, да га учини бољим, квалитетнијим, да се бави проблемима који метрополе као што је Београд имају.
"Нису добродошли они који имају ставове који су супротни националном интересу државе Србије и нашем народу, а то су они који сматрају да би требало да се одрекнемо једног дела своје територије и који сматрају да би требало сами себе да прогласимо геноцидним. Такође ни они који би на Стари двор или Скупштину града поред српске заставе закачили шарену заставу дугиних боја", рекао је Шапић.
Додао је да не може ни шарена застава дугиних боја, нити било чија друга застава да буде једнака српској и београдској застави и докле он буде седео у Старом двору ниједна таква застава се тамо неће вијорити.
Нема блокаде у набавци трамваја, верујем да ће коштати по 3-4 милиона евра
Шапић је рекао данас да не постоји никакав застој или блокада у вези са набавком 25 трамваја за град Београд и да се још не зна њихова цена.
"Буџетски новац који смо определили још прошле године за ту позицију нема везе са ценом трамваја, већ значи да ми у оквиру те позиције не можемо да потрошимо више, али можемо мање, пошто је то позиција за набавку свих возила", рекао је Шапић одговарајући на питање новинара докле се стигло са набавком трамваја.
Додао је да ствари мења и отежава то што је због привремености у функционисању града, привремен и буџет, те да ће ови проблеми бити решени након избора.
"Цена трамваја ће бити онолика колика буде понуђена. Неки су дошли до тога да ће бити око седам милиона евра по трамвају. А шта ће бити када се испостави да ће трамваји бити најмање дупло јефтинији, ако не и више", запитао је Шапић.
Додао је да верује да ће цена бити између три и четири милиона евра и да ће трамваји које ће купити Београд бити међу најјефтинијим, али, како је рекао, није циљ ни да буду најјефтинији, већ да се постигне оптимални однос цене и квалитета и да Београђани добију трамваје какве заслужују.
Осврнуо се и на недавне протесте у ГСП-у и истакао да је на њима учествовало само 5-6 радника.
"Остали окупљени су били новинари и чланови тог Веселиновићевог синдиката који је део Ђиласове странке, али нису чланови ГСП-а. Дакле од 6.000 радника ГСП-а протестовало је њих шест", навео је Шапић.
Оценио је да не стоје тврдње оних који кажу да је стање у ГСП-у никад горе, јер, како је рекао, да је тако, на протестима би било барем неколико стотина или хиљада људи.
Извор: Танјуг