Вести

Шапић: Све најављене социјалне мере се остварују

Бесплатни уџбеници стигли су у највећи број школа, на процес расподеле и дистрибуције нисмо могли да утичемо, али се Град Београд побринуо за оно што је најважније, а то је да родитељи ове године нису имали потребу да плаћају уџбенике и тиме помогао да се тај новац употреби за друге неопходне ствари, истакао је градоначелник Београда Александар Шапић.

Шапић је нагласио, гостујући у емисији "Фокус" на тв Б92, да су га многи нападали да је то популистичка прича за коју нема средстава у градском буџету, а када се то сада десило онда критикују зашто то није омогућено ђацима и у другим градовима Србије.

"Свака локална самоуправа одлучује и спроводи политику за коју има довољно знања и искуства. Ја не могу да се данас када водим читав град понашам другачије него што сам се понашао када сам водио Општину Нови Београд. Спроводим политику бриге о људима и све социјалне мере које сам спроводио у овој општини. Наравно да сада имамо још више социјалних мера јер имам већи механизам. Мислим да ће вероватно у будућности још неке локалне самоуправе донети сличне мере", истакао је Шапић.

Шапић је додао да се већ сада размишља да Град, уместо бесплатних уџбеника које је ове године купио, родитељима школараца да новац у истој вредности.

"На тај начин би родитељима омогућили да им деца наследе старе уџбенике, а да средства од Града Београда преусмере на нешто што им је потребније за школску годину у том тренутку", рекао је Шапић.

Говорећи о безбедности у граду, Шапић је навео да су одређене локације за 102 комунално-безбедносне станице које ће се налазити у близини школа, паркова и где деца проводе највише времена.

"Од јесени крећемо у имплементацију тих станица које ће практично бити продужена рука београдске полиције. Са реализацијом овога наш град више неће бити исти", рекао је Шапић.

Када је реч о социјалним мерама које су у склопу политике бриге о људима Шапић је подсетио да је овог лета издато скоро 200.000 карата за бесплатно коришћење базена, бесплатан јавни превоз за средњошколце, доживотне карте за јавни превоз за грађане изнад 65 година, бесплатан енглески језик за предшколце као и увођење пречишћивача ваздуха у вртиће и школе.

"Независно од тога радимо многе ствари као што је реконструкција улица без пробијања рокова уз рад викендом и ноћу како би се избегле гужве. Прошле године смо ребалансирали буџет и одредили 45 улица које смо завршили, у овој години смо "напали" више од сто улица", рекао је Шапић и додао да не постоји ни једна ствар коју је најавио, а од које је одустао.

Једна од ствари које је обећао, а коју је остварио су бесплатни вртићи, и од сутра родитељи свих 58.000 малишана који иду у државне вртиће неће морати ништа да плаћају.

Како је навео, најмање половина приватних вртића је задржала исту цену, а тамо где је цена повећана, родитељи ће плаћати мање за део који Град субвенционише.

Шапић је рекао да се у приградским општинама ради пуно пројеката и навео пример Барајева.

"У наредним месецима посетићу Младеновац, Гроцку и Лазаревац и уколико посветимо више пажње инфраструктури у приградским насељима, живот у њима може да има више предности него мана", поручио је први човек наше престонице.

Шапић се осврнуо на нови систем наплате градског превоза рекавши да сада добро функционише, да је једноставнији, ефикаснији и бржи. Како је навео спрема се позивна верификација сваког возила где ће, у наредних месец до два, свако возило проћи проверу да ли има све што је потребно за несметано функционисање превоза.

"Брига о људима је најважнија ствар у послу којим се бавим јер ко не води рачуна о својим нараштајима у будућности тај не води рачуна ни о свом народу и од тог начина вођења политике нећу одустати", закључио је Шапић.

 

 

Очекујем исти или већи приход од продаје карата до краја септембра

Шапић је навео да очекује да ГСП до краја септембра забележи исти или већи приход од наплате карата као пре преузимања од компаније Кенткарт и то са дупло нижим ценама и новим повлашћеним категоријама.

Шапић је рекао и да очекује и да јавни превоз буде бољи и квалитетнији него икада пре.

Шапић је то изјавио за Танјуг коментаришући изјаву бившег одборника Николе Јовановића, који је рекао да је забележен дупло слабији приход од продаје карата у односу на исти период прошле године.

"Он је заборавио да каже да су сада дупло јефтиније цене карата. Тај део је заборавио.  Очекујем да до краја септембра остваримо исти, ако не и већи приход. Са скоро дупло нижом ценом карата. А сад ви узмите у обзир како су Београђани реаговали. Почели су у већој мери да плаћају карте. Подсетићу вас да смо ми увели нове категорије које сада не плаћају карту", рекао је Шапић.

Подсетио је да се средњошколци сада возе бесплатно, као и Београђани старији од 65 година, који су једном годишње морали да обнове карту за градски превоз и притом плате 450 динара.

"Повлашћене категорије су сада још повлашћеније. Крајем септембра, почетком октобра изаћи ћу са свим подацима - шта смо урадили за јавни превоз, како смо растурили један систем који је исисавао новац од Београђана. Па ћете да видите шта је урађено за шест месеци", рекао је Шапић.

Додао је да је тачно да је првих неколико месеци забележен мањи приход, али да је томе кумовало више фактора - било је лето и мања је цена карте.

"Није тачно да је толико колико је он навео. А тачно је да Београђани данас мање плаћају превоз, а он је бољи и квалитетнији него што је икада био", рекао је Шапић.

 

Дочекујемо 1. септембар са низом мера које олакшавају живот Београђанима

Шапић је рекао да грађани Београда дочекују 1. септембар са мерама које олакшавају живот - бесплатним превозом за средњошколце, бесплатним часовима енглеског у предшколским установама, са пречишћивачима ваздуха у свим вртићима и школама, бесплатним вртићима за све и бесплатним уџбеницима за основце и средњошколце.

"Ја сам говорио када сам дошао на ово место да ће политика бриге о људима бити у првом плану градске управе. Ја сам се на исти начин понашао и у претходних 10 година на Новом Београду", рекао је Шапић.

Додао је да ће се Град Београд потрудити како би се радови на реконструкцијама улица привели крају, и додао да се сада види шта је и колико тога урађено преко лета.

"Вишњичку улицу смо пустили. Јуче је кренула у пуном капацитету. Урадили смо све што смо планирали, јер смо пре пар месеци увели рад викендима, ноћу, у терминима када нису шпицеви", рекао је Шапић.

Истакао је да ће од септембра кренути и имплементација комунално -безбедносних станица.

"На више од 102 локације у граду ћемо имати озбиљне објекте где ће боравити комунални милиционери "Бели". Разговарао сам са министром унутрашњих послова и начелником београдске полиције, да у тим објектима имамо непосредну сарадњу и да све пријаве грађана комуналној милицији буду практично пријаве полицији. Бићемо на дневној комуникацији и покриваћемо те делове града заједно", навео је Шапић и додао да Београд након имплементација комуналних станица неће бити исти град.

Како је рекао пре Нове године се очекује инсталација 30-40 објеката, а до краја пролећа све планиране комунално-безбедносне станице.

Говорећи о безбедности у школама, Шапић је нагласио да су "Бели" већ неколико месеци ангажовани на локацијама у околини београдских образовних објеката како би подигли ниво сигурности.

"Ти објекти се налазе управо у околини школа и паркова, јер нам је идеја да се родитељи осећају колико-толико сигурно када им деца бораве у школи или парковима", навео је Шапић.

Када се ради о бесплатним уџбеницима Шапић је најавио да ће од наредне године Град Београд ићи "корак даље", односно да се родитељима основаца и средњошколаца да новац у вредности пакета уџбеника.

"Ми смо ове године практично упумпали огроман број уџбеника у систем. Већ од петог разреда деци се не купују уџбеници, већ прелазе с руке на руку, али у неком моменту ви морате да практично опоравите све уџбенике. Размишљали смо да следеће године родитељима свим основаца и средњошколаца дамо новац у вредности пакета уџбеника", рекао је Шапић.

Шапић је објаснио да ће тим новцем родитељи деци моћи да купе комплет нових уџбеника, али ће такође, имати могућност куповине половних уџбеника.

"Знамо да је септембар најтежи месец за сваку просечну породицу због поласка у школу. Зато желимо да тај септембар олакшамо родитељима", рекао је Шапић.

Шапић наглашава да одлука Града да обезбеди свим ђацима бесплатне уџбенике није била лака, да је захтевала извесна претумбавања буџета, али да га поводом тога није контактирао ни један колега градоначелник јер је он меру најавио још прошле године.

"Морамо да узмемо у обзир да се трошкови живота у Београду значајно разликују од живота у другим местима. Разликују се и приходи, али ја нисам сигуран да је живот у Београду лакши од живота у другим градовима у Србији. Али ја сам градоначелник Београда и борим се за Београђане. Београд прави 45 одсто БДП-а, а мислим да нема толики буџет", рекао је Шапић.

Истакао је да је Влада Србије донела много мера, али да сматра да помоћ од 10.000 динара колико добијају сада све мајке деце до 16 година, не значе исто мајкама у Београду као мајкама деце у остатку Србије.

"Није лако живети у Београду. Знате колики су трошкови живота. И није фер замерати или осуђивати. А можда ће за годину, две или три дана многе локалне самоуправе издвојити средства за уџбенике", навео је Шапић.

Додао је да термин "бесплатни" није у потпуности тачан јер су грађани већ то платили кроз буџет.

"Суштина је да оно што грађани уплате кроз буџет вратите на неки начин", рекао је Шапић и додао да је то оно што Град овим мерама настоји да уради.

 

 

Извор: Танјуг/Б92