Селаковић: Борба против корупције подигнута на највиши ниво
Министар правде Никола Селаковић изјавио је данас да није задовољан резултатима примене Акционог плана за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције, који је ступио на снагу пре годину дана.
Он је нагласио да је Влада Србије показала чврсту политичку вољу да се избори са тим проблемом тако што је основала Координационо тело за борбу против корупције и ту борбу подигла на највиши ниво, јер се на челу тог тела налази премијер Србије Александар Вучић.
"Тиме демонстрирамо јаку политичку вољу да се тај проблем реши", истакао је Селаковић, отварајући први састанак Координационог тела за примену Акционог плана за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције у Републици Србији за период од 2013. до 2018. године.
Министар Селаковић је нагласио да је спровођење Акционог плана за спровођење борбе против корупције важан део поглавља 23, у оквиру преговора о приступању ЕУ, услов да би Србија равноправно стала раме уз раме са другим чланицама Уније и упозорио да ће званични Брисел инсистирати на испуњењу Акционог плана "до последње тачке".
Селаковић је изразио уверење да ће кроз координацију рада свих министарстава и надлежних тела у примени Акционог плана бити остварени сви планирани циљеви у борби против корупције.
"Доношењeм стратегија, акционих планова, израдом Акционог плана за поглавље 23, ми још сведочимо нашу политичку опредељеност да постанемо земља која ће по свом нивоу владавине права, по уређености институција, моћи да стане раме уз раме са земљама ЕУ, које ће, уверен сам, то препознати и примити нас у свој савез, у своју породицу нација и народа", рекао је спрски министар правде.
Подсећајући да је тачно пре годину дана ступио је на снагу Акциони план за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције, Селаковиће је истакао да није задоволајн постигнутим резултатима, мада јесте једним делом.
Према његовим речима, морају бити испуњене све планиране мере у борби против корупције и резултати морају бити видљиви, поготово што Србија има пуно антикопрупцијских тела и у оквиру министарства и у правосудним органима.
"Када имамо толико институција, где су резултати?", запитао је Селаковић, наглашавајући да институције система постоје да би штитиле права грађана и да би им обезбедиле виши степен заштите од корупције.
Подсећајући да је због незадовољавајућих резултата испуњавања Акционог плана, влада 8. августа донела одлуку о формирању Координационог тела за борбу против корупциие на чијем је челу премијер Вучић, Селаковић је нагласио да је одлука владе јасна - битно је разговарати о кокретним задацима, како покренути борбу против корупције.
Министар правде је указао да је потребно урадити ревизију законских прописа који се односе на кривична дела против привреде и тај посао мора бити готов до краја године, као и кривичних дела у финансијском пословању.
Према његовим речима, први велики задатак биће обука судија у заштити узбуњивача, као и у финансијским истрагама, а у области здравственог законодавства треба избацити коруптивне елементе прописа.
Министарство финансија мора да уради јединствени порески број и предложи законска решења којим морају да се заштите ревизори, навео је Селаковић.
Координационо тело основано је 7. августа 2014. године одлуком Владе Србије, а чланови тела су председник Владе, министри надлежни за послове правосуђа и финансија, као и представник Савета за борбу против корупције.
Радом Координационог тела руководи председник Владе, а замењује га министар надлежан за послове правосуђа.