Вести

Селаковић: Буџет за културу ове године већи за 15 одсто

Министарство културе ове године има буџет већи за 15 одсто, а за толико су увећана и средства за конкурс "Градови у фокусу" која се додељују локалним самоуправама, осим Београда и Новог Сада, изјавио је министар културе Никола Селаковић.

Министар Селаковић рекао је да то значи да ће 2025. године кроз овај конкурс бити додељено 400 милиона динара, а лане је та сума износила 350 милиона и да се тим новцем финансира развој и адаптација културне инфраструктуре по општинама и градовима у Србији.

"У низу општина и градова имамо вишегодишње пројекте, међу којима је Музеј ћирилице у Рачи крај Бајине Баште, за који ћемо ове године обезбедити да добије своју сталну поставку и да широм отвори врата свим заинтересованим, а већ постоје многе заинтересоване школе, друштвене организације, удружења, појединци који желе да долазе и обиђу тај музеј. Ту је и Музеј стакларства у Параћину, затим Кућа Колубарске битке у Мионици, за коју сам уверен да ћемо је завршити ове године и да ћемо за Мишићеве дане имати њено отварање", рекао је министар Селаковић за ТВ Хепи.

Додао је да се у Косјерићу сређује објекат Центра за културу Дома културе у оквиру које је и Народна библиотека, у Деспотовцу Центар за културу Деспот Стефан Високи, кућа Милеве Марић Ајнштајн у Руми.

Према његовим речима осим пројекта "Градови у фокусу", постоје и пројекти од националног значаја на којима се ради, као што је нови Историјски музеј Србије, у згради старе железничке станице у Београду и који мора да буде готов пре "EXPO 2027".

"Завршен је конкурс за идејно решење новог Музеја Николе Тесле у згради некадашњег "Југошпеда". У току је израда урбанистичког пројекта за зграду новог Природњачког музеја, али ту су и пројекти широм Србије, од којих смо неке завршили, а неке ћемо так радити", навео је министар Селаковић.

Министар Селаковић истакао је да је Министарство културе кренуло у акцију за равноправност ћирилице са латиничним писмом, јер је, како је рекао, у овом тренутку ћирилица у потпуном узмицању и све је мање има.

"Ћирилица је неизоставни део идентитетског културног кода српског народа. Она је наше матично писмо на коме се српски језик пише готово хиљаду година", рекао је министар Селаковић.

Додао је да ћирилица као део нашег наслеђа и културног идентитетског кода, захтева посебан третман.

Навео је да је Србија заједно са Републиком Српском донела закон о употреби српског језика у јавном простору и заштити ћириличног писма и да се Министарство културе Србије понаша у складу са тим законом.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи