
Селаковић: Економија најјача спона Србије и Босне и Херцеговине
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић након састанка с министарком иностраних послова БиХ Бисером Турковић изјавио је да је од изузетне важности добра сарадња две земље и оценио да је тренутно економија најјача спона две државе.
Селаковић је рекао да је сарадња две земље нарочито плодна на пољу економије и подсетио да је Србија велики спољнотрговински партнер БиХ.
"Економска сарадња не огледа се само кроз трговинску размену, већ и кроз инвестиције и то су суштински разлози зашто је Србија заинтересована за стабилност не само у БиХ већ у читавом региону“, рекао је Селаковић.
Селаковић је рекао да му је драго што је БиХ заинтересована и што подржава све иницијативе под окриљем ЕУ и додао да је на данашњем састанку говорио и о иницијативи мини Шенген и о значају тога да се и БиХ придружи Србији, Албанији и Северној Македонији, упркос нерешеним проблемима из прошлости, на којима се мора радити док се не пронађе решење.
"И поред тих проблема, постоји много тога што може да нас везује овог тренутка и у будућности, а економија је тренутно копча и најбоља спона“, истакао је шеф српске дипломатије и додао да издељен регион не може да буде конкурентан на тржишту Европске уније и истиче да заузимајући исту позицију може да постигне више.
Селаковић је рекао да је за Србију изузетно важна стабилност БиХ.
"Србија поштује територијални интегритет БиХ, устројство власти на основу Дејтона. Ми смо заинтересовани за стабилност и мир у региону и поштоваћемо сваки договор који буде између два ентитета и три конститутивна народа у БиХ“, рекао је Селаковић.
Селаковић је истакао да је Србија подједнако заинтересована за развијање сарадње са Федерацијом БиХ као што је има са Републиком Српском, са којом, подсећа, има и специјалне односе.
"Ова посета је са жељом да се интензивира наш дијалог“, рекао је Селаковић и додао да се односи Србије и БиХ развијају и на трилатералном нивоу, с Турском.
Селаковић је навео да је на састанку разговарано и о сарадњи током ковид пандемије и истакао да је управо та сарадња пример колико две земље могу да помогну једна другој и захвалио се на помоћи БиХ која је упутила лекарске тимове у Нови Пазар када је тамо епидемиолошка ситуација била изразито лоша.
"Оно што нам је заједничко јесте да смо ушли у Ковакс програм, платили вакцине унапред и да нисмо добили ништа. То је одлична прилика да станемо заједно упркос разликама и да Бриселу кажемо да и у нашим државама живе људи као и у њиховим“, истакао је шеф српске дипломатије.
На састанку је разговарано и о спорним питањима као што су судски процеси, заједничко улагање у хидроелектрану на реци Дрини.
"Оно што би било добро, иако је немогуће када су овакве ствари у питању, било би да покушамо да их не политизујемо“, навео је Селаковић и додао да је уверен да се може увести пракса чешћих виђања званичника две земље.
Извор: Танјуг