Селаковић : Градимо чврст и сигуран пут правосуђа
Никола Селаковић, министар правде и члан Председништва Српске напредне странке, каже да је правосуђе у Србији у кризи већ скоро две деценије. Многе ствари су, зарад стицања јефтиних политичких поена, рађене краткорочно, стихијски и без јасног циља. Сада се није кренуло од тога да се све ради изнова, не ради се реформа реформе, већ се хитно решавају горући проблеми и спасава оно што се спасити може.
...Поставили смо задатак да изградимо систем који ће функционисати за пет, десет или петнаест година, и да створимо ефикасне и одговорне институције. Грађани морају да разумеју да је за суштинске промене у правосуђу потребно време. Међутим, решавање проблема је почело, и прве помаке већ можемо да видимо. Неки су од системског значаја, али грађанима не толико важни, а има и оних који грађане више занимају. Рецимо, Врховни касациони суд је први пут, после 20 година, почео да спроводи програм посебног решавања предмета из виших судова, од којих неки и по 25 година чекају на пресуду. Такви предмети биће решавани до краја године. Након тога, покренуће се посебан план по којем ће се за пет година сви стари предмети у Србији бити решени, а нови ажурно решавани. Такође, започето је и решавање проблема смештаја судова и тужилаштава. Први пут, после 50 година, обезбедили смо одговарајућу зграду за Уставни суд Србије. Стање је тренутно најтеже у Београду, Крагујевцу и Новом Саду, али не смемо да заборавимо ни мања места. Почетком 2014. године, ако све буде ишло по плану, имаћемо прве сређене зграде. Чекају нас тешки задаци и велики изазови, али имамо снаге, воље и идеју како да правосудни систем подигнемо на здраве ноге.
* Док су Ваши претходници добијали критике Европске и Венецијанске комисије, Ваш рад је врло брзо препознат и позитивно оцењен. Да ли је то делује као ветар у леђа, или значи још већи терет одговорности?
...Терет који на себи носи српско правосуђе је тежак и бременит. Тек након годину дана рада успели смо да се, из дугогодишњег минуса, приближимо позитивној нули. Можемо да кажемо да смо урадили нешто, али не и да смо урадили довољно. Почели смо да градимо пут правосуђа, који морамо даље, метар по метар, да ширимо, да продужавамо како би он постао чврст, јак и сигуран. Пут којим грађани неће корачати само данас, већ и у времену које је пред нама.
* Посматрано очима обичног грађанина, шта, заправо, доносе Стратегија борбе против корупције, Стратегија за реформу правосуђа, и најављена Стратегија реформе јавне управе?
...Оно што је највише недостајало српском правосуђу, годинама уназад, јесте ефикасан и јак систем у којем правосудне институције, попут Високог савета судства и Државног већа тужилаца, представљају генераторе владавине праве и поштовања закона. Уместо тога, имали смо правосуђе где су судије имале привидну независност, а никакву одговорност, предмети грађана гомилали су се из године у годину у фиокама судова, а корупција је ушла у сваку пору нашег друштва. Да ли је неко од носилаца правосудних функција радио добро или не, на то питање данас нико не може да вам одговори, јер они који су морали да донесу критеријуме за њихову оцену, то нису урадили ни након три године од формирања институција. Створен је општи хаос, у којем је приступ правди бивао све удаљнији од грађана Србије. Народна скупштина је, у јулу ове године, усвојила две изузетно важне националне стратегије – за реформу правосуђа и за борбу против корупције, док ће Стратегија за реформу јавне управе на јесен бити прослеђена Влади Србије на усвајање. Ове две, већ усвојене стратегије, поставиле су циљеве које Србија у наредних пет година мора да оствари. Са друге стране, акциони планови, који прате ове стратегије, прописују ко, шта, како, када, и колико је новца потребно како би ти циљеви били остварени. Од тога нема одступања, а непоштовање повлачи одговорност. Потребно је да грађани знају да, захваљујући овим документима, нема више непланског, напречац или “о рук” решавања проблема, већ онако како је њима прописано. Тако се граде и учвршћују институције, које су гарант јаких права грађана, доброг инвестиционог амбијента и сталног привредног раста.
* Скоро да нема функције на којој Вас медији нису видели. Помињани сте и као главни преговарач са ЕУ, министар који није "за реконструкцију“, део сте тима за имплементацију Брислеског споразума... Где Ви мислите да можете да дате најбољи допринос?
...Српска напредна странка указала ми је велико поверење, али и одгововорност, када ме је предложила за министра правде и државне управе. Министарство на чијем сам челу, у протеклих годину дана, показало је да зна да ради као тим. Наравно, увек тежите ка бољим резултатима и не задовољавате са оним што сте до тада постигли. Међутим, када постанете део неке политичке странке, а у овом случају странке којој су грађани указали највеће поверење, морате да будете спремни да одговорите на многе изазове. Уколико Српска напредна странка и Влада Србије поставе пред мене нови задатак, даћу све своје знање, труд и рад да томе допринесем на најбољи могући начин. Ипак, мислим да је пре тога потребно да завршим велике и важне послове на месту министра правде и државне управе, на којем сам у овом тренутку најактивнији.
* Да ли се сећате како је изгледао Ваш први дан у Министарству правде и државне управе? Који је био Ваш први потез?
...Када сам, крајем јула прошле године, први пут закорачио ходницима Министарства правде и државне управе, поред мене су били само мој шеф кабинета и садашња сарадница у кабинету. Дочекало ме је пуно очију. У некима од њих видео се страх од промене, неизвесност шта сад и ко сам ја. Из тог разлога, закуцао сам на врата сваке канеларије. Желео сам да упознам све запослене, да им кажем да многе ствари у претходном периоду нису рађене ваљано, али да, ако сви будемо вредно и посвећено обављали свој посао, можемо учинити много доброг за грађане. Људи су то временом препознали као праву слику наше Странке, која је до тада блаћена кроз неукусне медијске кампање бивших власти, а која је показала да је странка здравих идеја, јасне визије и способних људи.
* Одликује Вас скромност, коју у Србији данас ретко ко поседује. Један од примера је и то што нисте крили да, као министар, идете и градским превозом. Какве су биле реакције грађана?
...Дуго је у народу стварана слика да је министарска функција нешто свето и недостижно за остале грађане. Многи од њих су се разродили од сопственог народа и данас их тешко можете видети како шетају улицом или иду градским превозом. Ваљда им прошлост то не дозвољава. Поносан сам на то што и даље, без проблема, шетам улицама и возим се градским превозом. Често ме пролазници поздраве, када ме препознају, и најчешће похвале Странку и нови дух који је унела на политичку сцену. Углавном ми грађани остављају поруке преко налога на друштвеним мрежама, а ја им, кад могу, одговорим, ако су питања из делокруга рада Министарства.
* Један сте од најмлађих истакнутих функционера СНС-а и, уопште, политичара у Србији. Шта бисте поручили младима?
...Стратегију и Акциони план за борбу против корупције изнео је тим наших људи који имају од 25 до 30 година, а које сам ангожавао у претходних 12 месеци. Србија може да се модернизује и ојача само ако буде мотивисала младе људе и створила им могућност да остану у својој држави и уложе у њу знање, које су стекли дугогодишњим образовањем. Србија је међу првим земљама у Европи по стопи одлива школованих људи. Морамо пронаћи начин да отворимо радна места и запослимо најбоље свршене дипломце факултета, који ће бити стожер будућих промена у Србији. Са друге стране, политика је, у једном трену, била препозната као средство за остварење личних циљева, а о општем државном интересу није се бринуло. Такав начин размишљања мора бити прекинут. Будуће генерације требало би да разумеју да се у политику улази са јасном визијом и јаком жељом да помогнете својој држави и народу.
Интервју за СНС Информатор