Вести

Селаковић потписао три документа о културној сарадњи Србије и Кине

Министар културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић потписао је у оквиру званичне посете председника Народне Републике Кине Србији Си Ђинпинга три документа у циљу даљег оснаживања културне сарадње која потврђује челично пријатељство између Републике Србије и Народне Републике Кине. 

Селаковић је са амбасадором НР Кине Ли Мингом потписао Програм сарадње у области културе између два министарства за период 2025–2028. године, као и Заједничко саопштење Министарствa културе Србије и Министарствa културе и туризма НР Кине о званичном оснивању Кинеског културног центра у Београду, а са председником и главним уредником Кинеске медијске групе Шеном Хаисјунгом Писмо о намерама између Министарства културе и Кинеске медијске групе.

Програм сарадње у области културе обухвата сарадњу у различитим областима културе и уметности како би се учврстиле пријатељске везе између две земље и продубило међусобно разумевање између два народа кроз унапређење међусобне сарадње и културну размену. Сарадња подразумева и организовање фестивала културе, сарадњу у области позоришне уметности, уметничке игре и музике, потом успостављање непосредне сарадње између установа културе две земље, али и унапређење сарадње у области заједничких археолошких активности, конзервације, рестаурације и дигитализације културног наслеђа...

Заједничко саопштење Министарствa културе Републике Србије и Министарствa културе и туризма НР Кине о званичном оснивању Кинеског културног центра у Београду предвиђа развој културне сарадње између Културног центра „Иво Андрић“ Републике Србије у Пекингу и Кинеског културног центра који ће ускоро бити отворен у Београду на месту некадашње Амбасаде НР Кине срушене у НАТО бомбардовању.

Писмо о намерама Министарства културе Републике Србије и Кинеске медијске групе потписано је у циљу промовисања, јачања и омогућавања размене између народа и културне сарадње, али и продубљивања међусобног разумевања Србије и Кине, односно бољег разумевања Свеобухватног стратешког партнерства Србије и Кине, билатералне сарадње и културне размене у областима медија, културе и уметности, а у сарадњи са националним институцијама и презентовањем њихових садржаја и програма.

 

 

 

Извор: Танјуг