Вести

Селаковић са званичницима Габона

Министар културе Никола Селаковић, који предводи делегацију Владе Србије на заседању Мешовите комисије између Републике Србије и Габона у Либрвилу, састао се са званичницима ове земље председником Владе Рејмондом Ндонгом Симом и министарком за реформу институција и коопредседавајућом Комисије Мјуријел Минку Мезви.

На састанцима су потврђени традиционално добри политички односи, који датирају још из времена бивше СФРЈ и истакнут интерес за унапређење укупне билатералне, а посебно економске и трговинске сарадње.

Министар Селаковић је изразио задовољство у име Владе Републике Србије због одржавања заседања Мешовите комисије, првог после више од 40 година и нагласио да ово заседање представља важну тачку у новијој историји две земље, да ће бити добра прилика за анализу постојеће економске сарадње и снажан подстицај за њено унапређење у наредном периоду.

Селаковић је захвалио званичницима Габона на поштовању територијалног интегритета Србије и непризнавању једнострано проглашене независности Косова и Метохије.

Министар је потврдио посвећеност Републике Србије унапређењу партнерства са Габонском Републиком, пре свега кроз унапређење економских односа на обострану корист и указао да је у временима глобалне неизвесности и сталних криза јачање сарадње између пријатељских земаља од изузетног значаја, јер омогућава да се превазиђу изазови и пронађу могућности за повећање продуктивности и раста у тим земљама.

Селаковић је пренео поруку председника Србије Александрa Вучићa на недавном скупу на првој конференцији "Србија-Африка 2024: Достојанство" у Београду да је Србија највећи пријатељ Африке у целој Европи и да се у нашој земљи питање најбољег могућег односа према афричким народима никад није доводило под било какву сумњу.

Селаковић је поздравио жељу председника Владе Габона дa угости председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића у узвратној посети, заједно са делгацијом привредника наше земље, што је у обостраном интересу и информисао да Влада Србије интензивно ради на стварању подстицајног инвестиционог и пословног амбијента за привлачење нових директних инвестиција. На састанку је констатовано да постоје потенцијали за унапређење сарадње у области пољопривреде, кроз подстицање трговинске размене пољопривредно прехрамбених производа између две земље, потом у области грађевинарства, електроиндустрије, фармацеутске и хемијске индустрије, као и на пољу културе са фокусом на сарадњу сродних установа, заштиту културног наслеђа и размену у области савременог стваралаштва.

 

 

Извор: Танјуг