Вести

Селаковић: Српски народ је увек био за мир и слободу

Министар културе Републике Србије Никола Селаковић изјавио је да ће јединство као кључна порука сутрашњег Свесрпског сабора бити наглашено и кроз декларацију о недељивости и јединству српског народа и поручио да је српски народ увек био за мир и слободу коју је доносио и другима.

"Ако се неки народ залаже за мир и воли своју слободу, цени је и брани, онда је то наш српски народ и то смо доказали у вековима постојања на овим просторима", рекао је министар Селаковић за Танјуг и указао на велики симболички значај и поруку сабора.

"Сама порука "Један народ - један сабор - Србија и Српска" не само да моћно звучи, него и јесте моћна управо зато што показује да без обзира на државне границе које поштујемо, и у томе предњачимо на све друге у овом делу Европе, ми као народ за границе не знамо", рекао је министар Селаковић.

Министар Селаковић истакао је да је то зато што "наша култура не зна за границе, наш језик нема граница, зато што наша будућност зависи само од нас и да ли ће имати границу - то зависи само од нас".

"Ми Срби смо као народ једно, без обзира на политичке системе у којима живимо и делујемо, да не прихватамо никакву врсту етничког инжењеринга међу нама, јер не постоје Србијанци или босански, црногорски, македонски Срби или хрватски Срби. Ми смо Срби, као један народ", поручио је министар Селаковић.

Када је реч о Сабору, он је рекао да су сутра планирани централни догађаји почев од молебана у Храму Светог Саве, заједничке седнице две владе у присуству председника, а затим и културно-уметнички програм, какав, према његовим речима, до сада није био виђен, не само у Београду већ и у Србији и Републици Српској.

"Ми очекујемо културно - уметничка друштва из 40 градова. Њих 50 ће бити, а ако имате у виду да у сваком има 50 играча, то је 2.500 играча на једном месту. То ће можда бити и једно од највећих и најдужих српских кола које се икада играло. Наравно и догађаји у Народној Скупштини, декларација која се доноси", рекао је министар Селаковић.

Министар Селаковић послао је и поруку да одржавањем Сабора "никога не вређамо, никога не нападамо, никоме не штетимо, али не дамо ни да било ко штети нама самима".

Када је реч о декларацији, чије је потписивање најављено за сутра, министар Селаковић истиче да она треба да подцрта недељивост и јединство српског народа, али и недељивост културног простора.

"Само ако смо заједно, сабрани и јединствени много лакше ћемо пролазити кроз изазове савременог доба и све оно што нам прети да нас збрише са појединих делова земље, као што је то било у прошлости.  Шаљемо поруку да се са тиме не миримо. Ми никога не вређамо, али тражимо да нико не вређа ни нас, туђе не угрожавамо, али тражимо да нико не угрожава ни нас. Ако нас угрожава - онда ћемо се борити", поручио је министар Селаковић.

Са друге стране, како додаје, постоји и политичка веза, не само она душевна и етничка.

"Република Српска је саставни део Босне и Херцеговине, српски народ је конститутивни народ. Дејтонски мировни споразум је поставио рецепт за функционисање БиХ као државе. Србија је потписница и гарант тога. Свако ко крши реч Дејтона, брутално гази и ниподаштава, мора да зна да ми нећемо ћутати и сагињати главу. Не пада нам на памет да ратујемо, то је сулудо. Свако ко употреби ту реч, он жели нама да наштети. Али ми подижемо свој глас када нас неко вређа. А када неко вређа наш здрав разум причајући одређене ствари о нама, не треба да очекује од нас да ми на то ћутимо и да прихватамо и певамо од радости када нам неко каже да смо геноцидни", нагласио је министар Селаковић.

Срби су слободољубив и слободарски народ, поручује министар Селаковић.

"Ми смо народ који је другима доносио слободу. Зато и нећемо допустити да нам било ко удара жиг и качи било какву етикету. То је нешто против чега ћемо се увек борити и што је председник Србије Александар Вучић на понос целе земље показао и у ГС УН. Оно што је најважније то је да никада не одустајемо од онога што су праве вредности", рекао је министар Селаковић.

Министар Селаковић указао је на то да ни у будућности, Србија неће дозволити да, како каже, нашој браћи и сестрама у Републици Српској неко наметне причу да они нису Срби, као ни да им неко наметне да су геонидни народ.

"Нису. Поштујемо туђе жртве, наравно да су нам наше најболније, али сваке поштујемо. Нажалост, живимо у времену када немамо идентичан одговор са других страна где се наше жртве ниподаштавају, где нико није одговарао за њих. Али, окренути смо будућности и управо овај Сабор показује нашу жељу и вољу да гледамо у будућност", рекао је министар Селаковић.

Култура сећања је један од камена темељаца нашег културног деловања, рекао је Селаковић, јер, како поручује, да нема културе сећања, Србија би се уклопила у један "злонамерни западњачки наратив".

"Тај наратив је приказивао Србе као агресоре у земљи у којој они живе вековима. Културу сећања морамо да гајимо, јер културе сећања по питању геноцида у Јасеновцу није било. Зато су се убиства над оним ретким потомцима  јасеновачких жртава "90х и понављала", подсећа министар Селаковић.

Додаје и то да је култура сећања везана и за дане славља и помиње успостављен Дан српског јединства, слободе и националне заставе,  који се већ три године прославља 15. септембра.

"Ми сутра поново показујемо да смо једно. Република Српска јесте део БиХ, ми њен територијални интегритет поштујемо, али ми поштујемо морални и историјски капитал српског народа коме припадамо. Ми га поштујемо, ми га волимо, друге не вређамо једино што тражимо јесте да и други поштују то што је наше", поручио је министар Селаковић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг