Вести

Селаковић : Тужбе против првог састава ВСС и ДВТ

У процесу борбе против корупције у правосуђу постоје озбиљни отпори чишћењу Србије, а процеси у случају 24 спорне приватизације су прилика да српско правосуђе покаже да ли је у стању да подржи системске реформе државе, каже у интервјуу Куриру министар правде Никола Селаковић.

* Нова мрежа судова треба да почне да функционише 1. јануара 2014. Предвиђа да се број основних судова повећа са 34 на 66, а јавних тужилаштава на 58. Шта то конкретно значи?

- С једне стране, правда ће бити доступнија, што ће допринети ефикаснијем раду српског правосуђа, чиме оно данас не може да се похвали, а с друге, нова мрежа судова коштаће мање државу и грађане. Житељима многих места у Србији је постојећом мрежом судова отежан или ускраћен приступ суду, а тамо где данас постоје судске јединице, не суде се кривични предмети, па грађани морају да путују по више десетина километара до основног или вишег суда како би поднели тужбу.

* Рекли сте да ће Министарство исплатити неисплаћене зараде судијама који су током реизбора 2009. остали без функција, па су им оне након више од три године одлуком Уставног суда враћене, али и да ће поднети регресну тужбу (тужба је за накнаду штете) против одговорних за насталу штету. Јесте ли поднели тужбу и против ког?

- То ћемо учинити онда кад будемо добили прве правоснажне пресуде. Процена је да штета која је причињена тим реизбором износи око 15 милиона евра. ВСС и ДВТ су органи који су вршили поступак (ре) избора судија и тужилаца, па сходно томе и људи који су били чланови тих тела и доносили одлуке треба да одговарају.

* Подносите, дакле, тужбе против Снежана Маловић, Нате Месаровић и других?

- Поднећемо тужбе против свих оних који су били чланови првог састава ВСС и ДВТ. Ипак, размотрићемо и могућност подношења кривичних пријава. Ако буде основа, нећемо избегавати и то да учинимо.

* Они ће морати из свог џепа да надокнаде ту штету?

- Да уколико је реч о грађанској тужби за накнаду штете. Кад неко причини штету, дужан је да ту штету и надокнади. Накнаде штете на основу правоснажних пресуда делимично ће се вршити с рачуна Министарства, а делимично из буџета судова и јавних тужилаштава. Односно, од 1. јануара 2012. године за плате судија и тужилаца надлежни су ВСС и ДВТ, па ће од тог датума на њих бити пренета и обавеза исплате настале штете.

* Најављено је да ће истраге о 24 спорне приватизације бити готове до краја године. Можете ли да гарантујете да правосуђе неће оманути?

- Уверен сам да ће судови бити на висини задатка кад буду предузимали оне предмете за које тужилаштво буде пронашло основу да их је потребно даље процесуирати. Ако смо ми као извршна власт, захваљујући ангажману првог потпредседника Владе господина Вучића, били кадри да стиснемо петљу и кренемо у борбу против организованог криминала и корупције без обзира на име, функцију или политичку позадину, верујем да ће и судови бити у стању да изнесу свој део борбе. То је прилика да српско правосуђе покаже да ли је у стању да подржи системске реформе државе.

* Како видите рад Уставног суда, брзу реакцију у случају Мирослава Мишковића, кад су утврдили да му је „повређено уставно право на ограничено трајање притвора“, и то иако пред собом имају око 13.700 нерешених жалби које се вуку годинама?

- Занимљиво је приметити да нема правилности у раду тог суда. Свима је упало у очи како је одлука експресна, зашто није таква и у другим случајевима. Сећамо се случаја Горана Кнежевића, који је провео 13 месеци у притвору, а Уставни суд је одбацио његову жалбу. То само показује колико су јаки отпори прочишћењу српског друштва од корупције и организованог криминала.

* И у правосуђу, дакле, постоје делови који су подложни утицајима политичара и тајкуна?

- Не обитава српско правосуђе на изолованом острву усред океана. Претпостављам да је то производ утицаја разних друштвених чинилаца, па и оног који је у овом или оном времену, на овај или онај начин Србијом ведрио и облачио.

* Говорите о Мишковићу?

- Мислим на власнике крупног капитала сумњивог порекла.

* Како ће правда постати доступнија?

- Министарство ће пружити пуну подршку и увођењу система јавних бележника, односно обновиће се тзв. нотарски систем, који у Србији не постоји готово седам деценија. Јавни бележници ће у малим местима, у којима нема услова да се у њих врати основни суд или задржи судска јединица, заменити највећи део послова који грађани најчешће обављају у суду. До отпочињања примене Закона о јавном бележништву у септембру 2014, у свим местима која по новој мрежи судова не буду имала суд или судску јединицу, биће организовани судијски дани.

Тајкуни и политичари - Лоповима узимамо имовину

* Најављивали сте закон о утврђивању порекла имовине. Шта се чека? 

- Како не бисмо радили стихијски, морали смо прво да извадимо Стратегију о борби против корупције. Нико ко је оштетио државни буџет и имовину грађана и тако стекао личну корист на противзаконит начин не сме да буде аболиран нити да остане у поседу те имовине. У наредном периоду ћемо за овај велики друштвени проблем наћи решење, или кроз израду новог закона или кроз измене одређених одредаба Кривичног законика.

* Сведоци смо тога да севају варнице и на линији СНС-СПС. Каква је атмосфера у Влади?

- Нигде у свету немате коалициону владу, чије чланице имају идентичне погледе на сва могућа текућа и стратешка питања. У протеклом периоду су све несугласице на адекватан начин решаване.

* Колико је то одрживо? Хоће ли Влада издржати мандат или следе избори?

- У најстабилнијим демократијама увек су могући ванредни избори. Не знам зашто би то било другачије и у Србији.