Стефановић: Србија је заслужила Европу
Баш пред кључну одлуку званичног Берлина о одобравању Србији датума за почетак преговора са Европском унијом, председник Народне скупштине Небојша Стефановић путује у Немачку. Како у интервјуу „Новостима“ најављује, он ће председнику и посланицима Бундестага 24. јуна пренети да је Србија урадила све што је потребно за добијање датума:
- Немачким парламентарцима, који ће донети коначну одлуку, планирам да пренесем наше жеље да будемо део европске породице и да је Србија вољна да иде тим путем.
* Верујете ли да ћете успети да их убедите да нам подигну „европску рампу“ 28. јуна?
- Искрено, надам се позитивној одлуци. Али добијање датума је само први од много корака које морамо да направимо. Пред нама су тешки преговарачки услови у многим поглављима. Не само они који се тичу владавине права, већ и много тежи који се тичу заштите животне средине, пољопривреде, развоја економије... Све то ће успоставити нове стандарде у Србији.
* Датум је уско повезан са применом Бриселског споразума, а немачки шеф дипломатије Гвидо Вестервеле инсистира на укидању паралелних институција...
- Србија ће се приликом примене Бриселског споразума руководити искључиво оним што је договорено. Не можемо да урадимо ништа што ће да укине српску државност јер за то немамо мандат. Можемо радити само у оквирима на које смо се обавезали споразумом. Свима је јасно да ће Заједница српских општина, која тек треба да заживи, бити најбољи гарант права Срба на северу.
* Верујете ли да ће договор заживети и на терену до половине јуна?
- Искрено се надам да ће се преговарачки тимови договорити о плану примене. У овом тренутку то не зависи од наше стране, пошто смо ми вољни да се постигне компромис. Међутим, чини ми се да Приштина жели да нешто што није успела да постигне током разговора на политичком нивоу, сада кроз процес имплементације прогура на мала врата. Наравно да наша делегација то неће прихватити. Надам се да ће албанска страна то схватити под притиском европских партнера и да ће се вратити тражењу најбољих могућих модела имплементације који ће бити у корист свих грађана на Косову.
* Може ли државни врх да убеди Србе са Космета да је ово најбоље решење јер је и то услов да договор заживи?
- Имамо потпуно нов прилаз решавању спорних питања, и сада је приступ много бољи него за време прошле владе. Видљива је искреност државног врха који жели да са косовским Србима партнерски разговара о томе шта су проблеми, шта су решења и како их видимо. Очигледно је да тај приступ даје разултате сваким новим састанком. Разумљиво је да Србима на КиМ није лако, али морају да разумеју шта све доноси прихватање, а шта неприхватање споразума.
* Може ли се очекивати да након одлуке о датуму, Србија иде на ванредне парламентарне изборе?
- СНС не прави прогнозе о изборима, нити се за њих посебно спремамо. Међутим, они нас не би изненадили. Пошто смо као странка оперативно организовани, уколико би до њих дошло, спремно бисмо их дочекали. Не прижељкујемо изборе, али ако се у друштву осети потреба да се провери легитимитет власти, ми од њих нећемо бежати.
* Како гледате на одлуку војвођанског парламента да се усвоји Декларација о заштити законитости и уставности?
- То је једна политизована одлука која не представља суштинску жељу владајуће већине да се нешто у Војводини заиста промени. Мислим да Бојан Пајтић тиме жели само да направи политичких штит од бројних афера попут Развојне банке и Тесла банке и да је то његов лични пројекат, који званично није подржао ниједан од препознатљивих људи у ДС. Требало је да се изабере други пут, а не овај који продубљује поделе.
* Хоће ли сада бити нарушени политички односи и између Београда и Новог Сада?
- Не могу да кажем да тај потез неће оставити политичке последице, али СНС нема проблем да разговарамо и никада због интереса грађана нећемо одбијати сарадњу. Међутим, не видим искрену жељу покрајинске власти да се обрати републичкој, како би се проблеми решавали. Они као да теже политичком препуцавању. Очигледно је да не схватају да се само конструктивним дијалогом може нешто постићи.
* Мислите ли да ћете петицијом убедити Пајтића да устукне и да распише нове изборе? Он тврди да иза ње стоји свега осам одсто грађана Војводине?
- Када би се само тако мерило, онда број гласова које је добио не би био довољан да врши сву власт у Војводини. Жао ми је што потцењује 160.000 људи који живе у Војводини, јер мислим да би барем требало да их саслуша, без обзира на то какве поруке имају. Нажалост, нисам оптимиста када је реч о изборима, јер мислим да су они свесни да више немају подршку и да ће од гласања бежати што даље.
* Опозиција нове изборе тражи и у Београду. Да ли смо у престоници ближи гласању или прекомпоновању власти?
- Још не могу да вам кажем како ће се ствари одвијати у Београду. СНС је покренуо неколико важних иницијатива, попут промена Статута града, који ће донети више надлежности општинама. Те промене омогућиће да располажу имовином, да врше легализацију, да издају дозволе... Само се тако могу привући инвестиције. Опозиција смо која нуди конкретна решења и предлоге и не желимо било кога да рушимо само због фотеља. Радимо на томе да Београђани имају бољу власт.
* Разговарали сте са СПС и УРС о промени статута. Хоћете ли ускоро позвати социјалисте и на разговоре о смени Драгана Ђиласа?
- Пред нама су врло тешка економска и косовка питања, а тек након тога позабавићемо се осталим темама. Нисмо поставили никакве рокове, али ми је драго што смо сагласни да је потребно децентрализовати Београд, са чим се демократе не слажу.