Вести

Стефановић: Велико интересовање за српско оружје на сајму у Абу Дабију

Очекујем да ова година буде добра за домаћу одбрамбену индустрију, изјавио је потпредседник владе и министар одбране Небојша Стефановић после, како каже успешног наступа домаћих компанија на једном од највећих сајмова наоружања у свету "ИДЕX 2021" који је одржан у Абу Дабију.

Стефановић, који се управо вратио из Абу Дабија где је имао бројне сусрете са колегама из бројних земаља, да су компаније домаће одбрамбене индустрије предвођене Југоимпорт СДПР-ом успешно наступиле и истиче да је било доста заинтересованих широм света за склапање уговора и послова са нашим фирмама.

Рекао је да су српски произвођачи показали да могу да држе корак са модерним светом у производњи савременог наоружања, али и да су представили неке иновације и модернизације у области наоружања.

"Уверен сам и очекујем, после интересовања које сам могао да видим на штандовима наших излагача и интересовања представника држава и војски широм света, који су разговарали са нама, да ова година буде добра за домаћу одбрамбену индустрију", рекао је Стефановић, сумирајући резултате протеклог сајма који је окупио у Националном изложбеном центру у Абу Дабију више од 900 излагача из 59 земаља.

Стефановић истиче да је то једна од највећих сајмова у свету посвећених копненој војсци, али и поморству и делом авијацији и да је упркос ситуацији са ковидом и ове године велики број излагача био присутан и да очигледно велики број земаља сматра да је важно да се представе резултати њихове одбрамбене индустрије.

"Ово је и за нас било веома значајно", истиче Стефановић.

Како каже на нашем штанду први пут је био интегрисан и већи број компанија домаће одбрамбене индустрије које су јединствено представиле нашу понуду наоружања, све оно што се производи у Србији односно највећи део тога.

"Хтели смо да покажемо да је наша памет, то јест српски произвођачи кадри да држе корак са модерним светом у производњи савременог наоружања, али и да представимо неке иновације и модернизације наоружања које се већ налази у саставу великог броја војски у свету", навео је Стефановић.

Србија је представила и пројекте са којима смо отишли корак напред, на пример, који се тичу муниције и средстава као што су "Тамнава" (вишецевни ракетни лансер) и "Шумадија" (ракетни систем), ПАСАРС (самоходни ракетно артиљеријски систем), оклопни транспортери "Милош" и "Лазар" као и Заставин програм лаког пешадијског наоружања и друго, наводи Стефановић.

Објашњава да је склапање уговора са заинтересованим компанијама увек сложен процес, пошто након иницијалног интересовања и понуде, следе преговори у којима људи из наших фирми одлазе код тих компанија и обрнуто.

"Ово је област где постоји велика конукренција широм света и зато морате да имате добар квалитет и цене да би могли да продате своје производе", напомиње Стефановић.

Истиче да је током вишедневног боравка у Абу Дабију имао прилику да се сретне са шеиком Бин Заједном и другим представницима те земље, као и већим бројем министара разних земаља, Египта, Белорусије, Кипра и других.

"Видео сам велики број људи са којима сам и разговарао о томе како да направимо заједничку сарадњу и како да пласирамо производе наше домаће памети".

Такође, Стефановић додаје да је са Бин Заједом разговарао о наставку сарадње две земље.

"Поред оног што он заиста високо цени, политике стабилности коју председник Александар Вучић спроводи у овом делу света, Бин Зајед је заинтересован да њихове компаније наставе са српским компанијама уговоре и сарадњу и неке од пројеката које смо већ започели, али и да унапредимо и појачамо сарадњу, као и да имамо и неке нове пројекте", рекао је Стефановић додајући да сада, ипак, не може да открије о чему је реч.

Стефановић истиче да свакако постоји добра клима, поверење и простор да наше војске још интензивније сарађују, и у обуци и тренингу, али наравно и у развоју новог наоружања.

Говорећи о домаћој одбрамбеној индустрији, Стефанович је рекао да планира у наредном периоду да разговара не само са компанијама које су везане за Југоимпорт СДПР, то јесте ћеркама фирмама и не само оним повезаним са нашим фабрикама наменске индустрије, већ са свима компанијама у Србији које производе неке од компоненти или помажу домаћу обрамбену индустрију, како би била што ефикаснија.

"Да видимо шта су пројекти на које треба да се фокусирамо у наредне две, три или четири године. И да за четири године можемо да се фокусирамо на две, три или четири ствари које ће домаћа наменска индустрија да производе, али да буду "савршене", са којима можемо да будемо конкурентни на страним тржиштима. И да не коштају превише да би наша домаћа индустрија могла да их презентује у наредних 20 година као извозне производе Србије".

Стефановић је уверен да домаћа памет то може да уради, као и да то и потврђује све оно што је урађено у претходних пет година у Србији.

То је широка лепеза изузетно квалитетних производа који привлаче пажњу на светским тржиштима, додаје Стефановић.

Стефановић је изразио уверење да је то будућност српске одбрамбене индустрије и истакао да је зато потребно да сви радимо заједно, да се удружи инжењерска памет коју имамо како би добили производе који ће бити интересантни странцима, али и за опремање Војске Србије.

 

 

До краја маја или почетка јуна стижу четири Мига 29 из Белорусије

Стефановић је рекао да ће сва четири Мига 29 које је Белорусија поклонила Србији бити испоручена нашој земљи до краја маја или почетка јуна.

Стефановић је потврду за то добио на сајму наоружања у Абу Дабију "ИДЕX 2021", где је разговарао са министром државне управе за војну индустрију Белорусије Димитријем Пантусом и додао да су ти авиони још на модернизацији односно ремонту у Белорусији.

"Јасно је због чега имамо одређене заостатке, имајући у виду и корону и све друго што се дешавало. Са Белорусијом имамо братске и пријатељске односе, тако да имам сва уверавања да ћемо до краја маја или почетком јуна имати наше авионе у Србији и да ћемо моћи да их користимо", навео је Стефановић.

Стефановић очекује да ће све уговорне обавезе бити на време испуњене.

Са тим авионима из Белорусије, као и шест оних које смо раније набавили из Русије, Србија ће ове године имати укупно 14 Мигова 29.

Стефановић додаје да ће током ове године бити завршена и модернизација и наших Мигова 29 која се ради у Батајници.

Напоменуо је да је због ковида било одређених проблема пошто у ремонту учествују и руски инжењери и механичари који су део овдашњег тима.

"Потпуно верујем нашим механичарима, струћњацима и водећим инжењерима и уверен сам да ће они свој посао урадити како треба. Тако да ћемо укупно имати 14 модернизованих или ремонтованих Мигова 29", навео је Стефановић.

На питање да ли ће Србија узети и руски ПВО систем "Красуха", Стефановић је рекао да тренутно наша војска и Генералштаб праве анализе наших потреба и могућности у вези са тим системом односно "како то средство које смо ми замислили треба да изгледа и шта би то било".

Објашњава да је" Красуха" систем за противелектронска дејства које служи за заштиту од дронова и беспилотних летелица и ометање сигнала различитих уређаја и да он сада има озбиљан домет и може у широком пољу да делује.

Стефановић је рекао да од наоружања које је набављено у иностранству ове године треба да нам стигне и 19 тенкова Т-72 МС из Русије, као и преосталих 20 извиђачких транспортера БРДМ 2МС, али и један део уговорених Мистрала (система противваздушне одбране) из Француске до краја 2021. године.

"Са тих 19 тенкова Т-72 МС биће употпуњен наш тенковски батаљон", рекао је Стефановић.

Напомиње да у ово време транспорт тих средстава представља велики изазов.

"Ипак, све оно што смо уговорили и што је претходних година постигнуто имаћемо на нашој територији до краја 2021. године", нагласио је Стефановић.

Такође, додаје, и са Кинезима се већ ради на прављењу домаће извиђачке беспилотне летелице "Пегаз" на основу кинеске беспилотне летелице "Ц Х-92А".

"Пегаз" ће бити производ наше инжењерске памети, а радимо га на бази "Ц Х -92А" коју већ имамо у саставу наше војске, рекао је Стефановић и објашњава да ће "Пегаз" бити домаћи производ као комбинација кинеских и наших компоненти.

"Војнотехнички институт заиста интензивно ради на развоју тога, то није лак посао. Реч је о веома сложеној ствари, да добијете летелицу која има одређене летне карактеристике и да испуни одређена очекивања по питању носивости и наоружања, као и могућности опреме. Очекујем да ће Србија у једном тренутку бити способна самостално да производи ту летелицу, наравно уз помоћ одређених компоненти које се не праве у нашој земљи", наводи Стефановић.

Реч је о беспилотним летелицама, додаје, које су предвиђене нашим програмским документима.

Упитан у којој фази је реализација договора са Француском у области наоружања и војне опреме, Стефановић је рекао да се ти споразуми склопљени у складу са уговорима и да се већ развијају средства која ће моћи да интегришу Мистрале.

Тако да ћемо када стигну Мистрали моћи да их интегришемо у наше наоружање, напоменуо је Стефановић.

Истиче да све иде у складу са планом и очекује да до краја године Војска Србије има још једну нову борбену могућност.

Подсећања ради, Србија је потписала са Француском, између осталог, наруджбенице система противваздушне одбране Мистрал 3, који се сматра једним од најбољих у свету, као и његову интеграцију у постојећи противавионски систем ПАСАРС. Потписан је и технички споразум у вези са набавком ПВО система кратког домета.

Такође, предвиђена је у сарадњи са Французима набавка радарских и електронских система за ваздухопловство, као и оптоелектронских система за модернизацију наших тенкова и борбених возила.

 

 

Извор: Танјуг