Вести

Стефановић: Вучић покушава да избори немогуће за КиМ

Потпредседник Владе Небојша Стефановић рекао је данас да не разуме нападе људи који су сведоци стања на Косову и Метохији на председника Александра Вучића у тренутку када покушава да избори немогуће, а нису се бунили када је претходна власт чинила све да отежа положај Београда у решавању питања Косова.

„Данас када председник Вучић покушава да избори немогуће, да уради нешто како би помогао српском народу, он је изложен нападима и то од људи који су сведоци стања. Владика и отац Сава знају колико је Вучић помогао манастире, цркве, грађане, да је чинио све да се помогне да Срби остану на Косову. Не разумем шта је поента тих напада, осим ако није самостално створена политика“, истакао је Стефановић.

Рекао је да му се чини да повремено делови СПЦ, поједини људи из цркве, користе сва оружја и оруђа да нападну председника Вучића, иако је учинио толико за наш народ у покрајини, много више од других који се нису бунили када се успостављала административна линија, које су де факто границе, који су изместили решавање питања Косова из УН у ЕУ, иако су знали да у Унији нећемо имати подршку за наше ставове.

„Нису се бунили када су Јеремић, Тадић, Ђилас деловали на начин да смањују наш суверенитет. Тада су ћутали“, нагласио је Стефановић.

Осврнуо се на последњу препирку оца Саве и Српске листе, рекавши да се не ради о било каквом нападу Српске листе, већ да је владика Теодосије потпуно јасно говорио о државној политици за коју нико није заузео став.

"Покушао је да неким аргументима који су чудни, које нисмо чули само од њега, прича како ће спровођењем неке политике доћи до егзодуса Срба. Јесу ли Срби на КиМ безбедни? Да ли је дошло до њиховог прогона са југа, да ли на КиМ има више Срба него пре 15 година?", упитао је Стефановић.

Стефановић каже да се с времена на време пласирају такве врсте политичких прича од оних који не желе да прихвате реалност на терену да је Срба све мање и који су активно учествовали у томе свим својим деловањем од упућивања питања Међународном суду правде, до премештања решавања из УН на ЕУ, чиме су утицали да се положај Срба у преговорима отежа што више.

 

Јеремић пере савест због оног што је радио за КиМ

Стефановић је изјавио данас да лидер Народне странке (НС) Вук Јеремић петицијом коју је покренула та партија накнадно пере савест после свега што је урадио као министар спољних послова по питању Косова и Метохије.

Стефановић је потез лидера НС оценио лицемерним и подвукао да су, док је Јеремић био шеф српске дипломатије, преговори о КиМ измештени из УН у ЕУ, да је уведен царински печат, а да су Јариње и Брњак отворени као административни прелази.

Министар је навео да су у време када су могли да одлучују, Јеремић и Тадић учинили све да отежају положај наше државе и умање могућност Србије да активно брани своју позицију на КиМ.

''Све што су у том периоду донели данас је огромна препрека Србији и највише ударамо у зид због оног што су они радили. Деловање Вука Јеремића и свих са којима је радио као министар, било је погубно и ужасно по Србију и ништа није донело српском народу'', казао је Стефановић.

 

Ухапшен осумњичени отмичар деде Јелене Ђоковић

Припадници МУП-а током ноћи ухапсили су Бранислава М. (36) из Сремске Митровице који се сумњичи да је извршио кривично дело изнуде у покушају, односно отмице деде Јелене Ђоковић у Љигу, саопштио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Стефановић је објаснио да се Бранислав М. сумњичи да је упао у кућу 83-огодишњака, да су украли мобилни телефон, 26.000 динара из новчаника и да су након тога деду Јелене Ђоковић одвели од куће и везали за далековод.

Пренео је да су отмичари тражили од породице Ђоковић откуп од око два милиона евра.

Стефановић је пренео да је Браниславу М. одређен притвор од 48 сати у Ваљеву, након чега ће бити приведен у тужилаштво.

Указао је да је полиција пронашла одређене предмете који сведоче о почињеном делу.

Према Стефановићу информације полиције говоре о томе да је био један извршиоц и један помагач.

„Мислимо да је ово случај који је дело нижег нивоа организације“, казао је Стефановић негирајући да се ради о кривичном делу веће организације.

Захвалио се људима из полиције који су, како је казао, схватили да овакве ствари морају брзо да се решавају, како би се уклонила било каква сумња у ефикасност полиције, те и послали поруку криминалцима да се грдно варају да је бити лак план изнуде.

 

Незадовољан сам благом казненом политиком

Стефановић је изразио данас незадовољство благом казненом политиком судства и апеловао да судије имају храбрости да донесу теже санкције.

Стефановић је рекао да је потребно да се прекршиоци закона, који су хапшени више пута, драстичније кажњавају, односно да се искористи могућност да се изрекне казна колико закон максимално дозвољава, посебно код кривичних дела где има елемената насиља.

"Мислим да би то била снажнија порука. Полиција је често фрустрирана, јер када видите да када неко ко украде десет пута аутомобил добије десет пута благу казну, онда то обесхрабрује“, рекао је Стефановић.

Према Стефановићу, није проблем увек у закону, јер закон, на пример, за нелегално ношење оружја предвиђа казну од две до 12 година.

"Још нисам чуо да је неко добио и пет година, а не 12 година затвора. Када први судија буде одлучио да осуди тако неког на пет година, онда ће други размислити да ли ће носити оружје. Међутим, ако се казни благо, наногицама, кућним притвором и условном казном онда то дестимулише полицију“, упозорио је Стефановић.

Стефановић је подвукао да треба јачати судове, радити на повећању храбрости судија да донесу теже санкције.

„Џаба рад тужилаштва и полиције ако суд не буде довољно храбар. Суд доноси одлуке како жели јер је независан, али суд мора да има у виду правду, јер је она та због чега постоји суд. Ако грађани не осећају правду, онда се поставља питање да ли судови сврсисходно испуњавају своје обавезе“, рекао је Стефановић.

 

Полиција неће дозволити фиктивно пријављивање

Стефановић је истакао данас да држава чини све како би људи који живе у Медвеђи или Бујановцу имали довољно права и економске снаге да не желе да напуштају те општине, али и да неће дозволити фиктивно пријављивање.

Стефановић је рекао да постоји један део наших држављана албанске националности који покушавају да створе лажну слику о њиховом присуству.

„Они не живе у тим општинама, већ на Косову, и покушавају да се пријаве у више општина да би остваривали одређено право гласа на локалу, како би у општинама стварали илузију већине. Оно што ми предузимамо, што је у нашој надлежности, јесте да омогућимо да сви грађани имају равноправне могућности и права, али то не значи да могу да имају фиктивне адресе“, поручио је Стефановић.

Стефановић је рекао да полиција ради на утврђивању да ли неко живи на адреси на којој је пријављен.

„Постоји један део напора да одређени грађани албанске националности купе део имовине, земље, компанија на територији централне Србије. Да неко не мисли да се ради о десетинама хиљада људи који се тренутно насељавају, то није случај, али то не значи да не постоји интерес да се таквом врстом праксе почне“, казао је Стефановић.

Стефановић је нагласио да се не може нико натерати да прода стан и земљу, ако то не желите, и да су напори државе да помогне грађане у сваком делу Србије усмерени на то да свака општина има једнак развој.

„Држава се труди да људи који живе у Медвеђи или Бујановцу имају довољно права, економске снаге да не желе да напуштају ту општину, да се не мења демографска слика, јер је то нека тиха врста етничког чишћења, као што се дешавало на КиМ“, рекао је Стефановић.

Казао је да полиција неће дозволити фиктивно пријављивање, те да онај ко је фиктивно пријављен неће моћи да учествује у локалним процесима.

 

Смањена стопа криминала

Укупна стопа криминала у Србији смањена је за 19 одсто у односу на претходни месец, а није почињено ниједно убиство у обрачуну криминалних група, изјавио је Стефановић.

Стефановић је навео да је полиција у последњих месец дана у циљу подизања нивоа безбедности предузела низ мера и радњи према безбедносно интересантним особама.

Стефановић је објаснио да је МУП након анализе извршених кривичних дела на територији Србије, појачао присуство полиције на терену што је, каже, довело до смањења укупне стопе криминала.

Министар је прецизирао да је забележено и смањење имовинских деликата и разбојништава за око 25 одсто.

''Није извршено ниједно убиство као последица обрачуна криминалних група. Кривична дела са елементима насиља смањена су за 22 одсто, а што се тиче крађа и тешких крађа било их је мање за 16 одсто у односу на претходни месец“, рекао је Стефановић.

Стефановић је додао да је забележено и смањење кривичних дела неовлашћеног коришћења туђег возила за око 30 одсто.

 

Неће свака школа имати полицајца

Стефановић је изјавио данас да од 1. септембра неће у свакој школи у Србији бити полицајац, али да ће те школе имати полицијски видео надзор или ће их редовно обилазити полицијске патроле.

Стефановић је навео да стотине полицајаца већ раде у школама и вртићима, као и да је полиција у школама, поготово у оним у којим је прецењен највиши степен ризика, увела различите врсте контрола попут видео надзора.

''Не могу да кажем да ћемо 24 сата у сваком школском дворишту бити присутан полицајац јер то не постоји нигде у свету. Тачно је да поједини полицајци покривају неколико школа, али одређени број младих полицајаца које смо запослили распоредићемо и на ове послове'', рекао је Стефановић.

Стефановић је подвукао да циљ није стварање полицијске државе и да не треба постављати полицајца у свакој школи, предузећу или на улици, већ да треба гради друштво у којем то неће бити потребно.

''Зато се у основним школама уводи превентивна настава како би деца била упозната о томе шта је насиље, безбедност у саобраћају или какву опасност представља употреба дроге, алкохола и оружја'', напоменуо је Стефановић.

Стефановић је додао да децу треба упознати и са сајбер криминалом и опасностима које вребају у том свету.

 

 

 

Извор: Танјуг