Страхујем за породицу
Због чега сте незадовољни реформама у српском правосуђу? Зашто сте баш ви изразили незадовољство?
– Зато што је мој посао такође био да пратим реформу правосуђа. Уочио сам да се донети закони и критеријуми не поштују. Судије су биране, част изузецима, по партијској линији, пријатељским везама, по потпуно нејасним критеријумима. Из документације се јасно види да се прописани критеријуми нису поштовали. На првом месту, није се радило у складу са Уставом и законом.
Да ли сте то и усмено пренели председнику Тадићу?
– Имао сам прилике да о томе разговарам, био сам његов генерални секретар. Председник Републике по члану 112 Устава Србије нема овлашћења да се меша у рад правосудних органа и реформу правосуђа. Очекивао сам да се предузму мере преко надлежних органа и да се на одређени политички начин сагледају сви ти докази о тешким злоупотребама у реформи правосуђа. До тога није дошло.
Како је све функционисало у Председништву? Да ли су ваше колеге биле задовољне вашим радом?
– Не желим ништа ружно да причам о својим колегама, о председнику Републике, о кабинету председника. Све су то људи које дубоко поштујем и ценим. Нема никакве потребе да се спуштам на тај ниво и да сада одговарам на неке заиста смешне приче које се о мени пласирају. Можда је то и порука људима који сарађују са ДС-ом, како се та странка односи према људима који су заиста радили свој посао, а сада их, одједном, више не зна. Видим да сада тврде да сам радио правно-бирократске и техничке послове.
Да ли су и ваше колеге указивале на неправилности у правосуђу или су благонаклоно гледале на то што се дешава?
– У кабинету председника искључиво сам ја био надлежан за правна питања, тако да у том смислу колега није било. Оно што је битно, јесте да је и ЕУ послала врло оштро писмо Србији, где се указује да је у такозваној реформи правосуђа било много прекршаја, злоупотреба, незаконитости и, коначно, нејасноћа. То може да буде препрека уласку у ЕУ. У крајњој линији, ево јавног позива: објавите документацију.
Изазвали сте буру реакција учлањењем у СНС. Министар Драган Шутановац је казао да га изненађује ваша одлука да из крајње левичарске партије пређете у крајње десничарску...
– Ја нисам био члан ДС-а, нити иједне друге партије.
Да ли сте имали сусрет са Тадићем после ваше оставке?
– Нико ме није звао. Ништа писано нисам добио. Документ који су проследили медијима је јако чудан. У њему стоји да би требало да дам документацију како би председник предузео мере из своје надлежности. Понављам да председник нема никакве надлежности у тој области и, уколико би се мешао, то би било неуставно. У Председништву сам био само пар пута пошто сам дао оставку, да покупим своје личне ствари и да потпишем неке папире који прате разрешење. Чистог образа сам напустио Председништво, без обзира шта други причају.
Како су реаговале ваше колеге на ваш долазак?
– Незванично, знам да све те колеге и дан-данас јако воле да се друже са мном, само је питање да ли то смеју јавно да покажу.
Казали сте на конференцији да се бринете за безбедност своје породице. Да ли је њихова безбедност, као и ваша, угрожена?
– Од те конференције се дубоко надам да ће ми, ако неко има нешто против мене, то и рећи. Ако хоће да се свађа са мном, нека се свађа, али не може да дира моју породицу. Нарочито не сме да се, на било који начин, дира мој син, који има три и по године. Он са свим тим нема везе.
Да ли је било неких позива, претњи или узнемиравања?
– Не бих више о претњама. Шта је било било је, и нека је њима на част. Сада се осећам јако добро и сигурно. После конференције за штампу добијао сам само позиве и поруке, чак и високих функционера ДС-а, који ми честитају. Али, сви су поруке слали са приватних телефона.
Да ли се њихови службени телефони прате, па су вас звали са приватних?
– Ко чита законе, видеће који су услови да се неко прислушкује. Али да ли се ти закони поштују у Србији? То је добро питање.
Плашите ли се за себе?
– За себе се никада нисам плашио. За породицу јесам. Ово би требало да буде демократска земља, да људи причају шта мисле, слободно раде и делују. Мислим да се за такву Србију боримо.
Због чега те доказе о неправилностима у правосуђу нисте дали неким од надлежних државних органа?
– Коме да дам? Судијама које је изабрала Ната Месаровић и која зна како су изабрани? Није било простора, јер знам како би се о томе судило. Знам како су судије дошле до тих позиција.
Колико су поуздани ти подаци?
– Све су то званична документа са печатом, бројем... Државне тајне се у складу са законом морају чувати. Ја закон и Устав поштујем и нећу ниједан једини тајни податак било коме рећи. Постоји само један изузетак, а то је да се не сматра тајним податком онај који је проглашен тајном само како би се прикрила незаконита радња.
Хоћете ли успети у неком наредном периоду, уколико СНС дође на власт, да промените правосудни систем?
– Није питање да ли ће СНС доћи на власт, већ је питање када. Шта год да се ради у правном систему, мора да се ради јавно. Не треба ништа ломити преко колена, треба озбиљно сагледати ситуацију, проучити правни систем, консултовати све еминентне правнике, све људе из праксе, и тек онда урадити конкретне ствари.
Антрфиле:
Задовољан сам СНС-ом и Вучићем
Одакле сарадња са СНС-ом?
– То је странка домаћина, људи који поштују правни систем, који се залажу за његово поштовање и странка озбиљних људи, која не би дозволила да се према врло озбиљним и одговорним стварима у држави понашамо на овако неодговоран начин, као што је, рецимо, реформа правосуђа. Вучић и ја смо први пут политички контактирали пре две недеље. То што волимо шах је нешто друго. Задовољан сам СНСом и радом Александра Вучића.
Закони се не поштују
Сматрате ли да је Србија правно неуређена земља?
– Србија има законе, али се они не поштују. Ако у закону пише да се стане на црвеном када возите, онда станите.
Да ли ћете наставити борбу за истину и за праву реформу правосуђа?
– У договору са врхом СНС-а, будите сигурни да ћемо смислити на који начин ћемо јавности приказати шта се заиста дешавало. Спремни смо да после избора исправимо грешке. Смислићемо методологију.
Аутор: ПРЕДРАГ ЈЕРЕМИЋ