Табаковић: Цео свет уважава наше економске резултате
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић недавно је боравила у Вашингтону на годишњој скупштини Одбора гувернера ММФ-а и Групације Светске банке, на којој је представљала нашу земљу. Главни утисак, након посете, како објашњава за "СНС Информатор" јесте то што су представници најважнијих међународних институција потврдили да Србија, и у овој години, наставља да остварује импресивне економске резултате.
Гувернер Табаковић каже да постоје сви разлози да са оптимизмом гледамо у будућност - имамо снажан привредни раст и тржиште рада, смањили смо инфлацију, девизне резерве су на рекордном нивоу и имамо јак банкарски сектор.
- И на јесењем заседању Годишње скупштине ММФ-а и Светске банке добили смо потврду да је Србија данас потпуно измењена земља - земља у којој је стабилност постала нормалност, да у континуитету напредујемо и побољшавамо услове пословања привреде, као и животни стандард грађана. Подсетила бих да је Србија за време претходне власти имала аранжмане који су неславно пропадали због одступања од договореног програма, и то са значајним трошковима коришћења, а да смо ми успели да у ММФ-у добијемо најважнијег међународног партнера са којим смо успоставили континуирану сарадњу, уз минималне трошкове. Данас имамо кредитни рејтинг за три нивоа изнад оног који смо наследили, а инфлацију, која је крајем 2012. године прелазила 12 одсто, смањили смо за годину дана на око два одсто и затим је осам година одржавали стабилном, на нивоима упоредивим са инфлацијом у развијеним економијама. При томе смо, као главно сидро стабилности цена, успоставили и очували релативну стабилност курса динара. Са овим резултатима у Вашингтону упознали смо и највише званичнике ММФ-а. Са њима настављамо сарадњу кроз већ доказано добар модел за Србију - Инструмент за координацију политика, нефинансијски аранжман какав смо већ имали и који је дао резултате, а који ће нам помоћи да и у будућности имамо снажну и одрживу економску политику.
* Колико је ствар престижа бити званица на свечаној вечери затовореног типа, коју је организовала највећа америчка банка "JP Morgan Chase"? Шта то говори о положају Србије и њеном угледу у свету?
- Присуство том догађају, на којем сам била као један од само шест од 191 гувернера у ММФ-у, представља признање и привилегију, не само за Народну банку Србије, већ за читаву нашу земљу, чији су економски резултати препознати и уважени и на том највишем глобалном нивоу. Моје очекивање било је да ће нама тамо бити постављена нека питања, али напротив, без трага надмоћи или ароганције, добили смо информације о томе како "JP Morgan Chase" види даљи развој финансијског система, где су области за даље деловање и била сам заиста поносна на оно што се о Србији зна, говори, мисли и шта се од Србије очекује. Имали смо изузетну прилику да те информације добијемо од председника и оперативног директора "JP Morgan Chase" Данијела Пинта, који је показао велику отвореност и поштовање, и имам утисак да други о нама знају више него што неки у Србији желе да знају и признају - да је наша земља прави пример земаља у развоју који би и друге мање развијене земље требало да следе. Волела бих да наши грађани знају да ова банка има објективан и непристрасан приступ када извештава о економским кретањима на различитим тржиштима, укључујући и наше, и да са њима имамо дугогодишњу одличну сарадњу. Као резултат тога, средином 2021. године српске државне обвезнице укључене су у индексе "JP Morgan", што је водило ширењу базе улагача у нашу земљу и повољнијем финансирању, односно било један од првих корака ка добијању инвестиционог рејтинга Србије.
* Колико је за Србију важан инвестициони рејтинг, који је добила први пут у историји од рејтинг агенције "Standard and Poor's"?
- Постизање инвестиционог рејтинга представља велики историјски успех који ће значити не само држави, него и грађанима и привреди, и на којем смо радили читаве протекле деценије. Овај успех дошао је као резултат одговорне економске политике наше државе, у чијој основи је сарадња свих њених носилаца, предвођених председником Александром Вучићем. То значи да имамо динамичан привредни раст, који се наставља у овој години по стопи која је готово највиша у Европи, да смо успоставили опадајућу путању инфлације и њен повратак у границе циља, да смо изградили отпорност на евентуалне будуће међународне шокове, јер смо девизне резерве земље повећали на рекордни ниво и изнад свих критеријума који се користе за оцену њихове адекватности. Постизање инвестиционог рејтинга значи да смо сада у друштву оних најбољих земаља са ниским ризиком улагања. То смо као признање од стране инвеститора, кроз повољније услове финансирања који су већ били на нивоу земаља са инвестиционим рангом, чак и земаља које су чланице ЕУ, већ имали претходних година, а сада смо за то добили и званичну потврду.
* Које су конкретне предности достизања инвестиционог рејтинга?
- Конкретне предности повећања кредитног рејтинга и достизања инвестиционог ранга јесу, пре свега, ширење базе инвеститора, односно све већа заинтересованост међународних улагача да инвестирају у нашу земљу, што значи у фабрике и отварање нових радних места, али и у хартије од вредности Србије. Резултат тога биће и повољнији услови финансирања свих економских субјеката у држави, не само државе на домаћем и међународном тржишту. Такође, у средњем року можемо да очекујемо јефтиније кредите за грађане и то би био један од главних резултата повећања овог кредитног рејтинга и других које очекујемо, јер то значи повољније услове задуживања и за домаће банке, што би морало да се прелије и на мање каматне стопе на кредите за клијенте. За нас посао није готов и, заједнички са Владом и председником Србије, наставићемо да нашу економију унапређујемо у свим областима како би кредитни рејтинг наставио да се повећава. Имајући у виду да и код друге две рејтинг агенције, "Fitch" и "Moody’s", имамо позитивне изгледе, реално је очекивати да би и оне могле повећати рејтинг Србије.
* Каква су предвиђања за 2025. годину? Да ли се инфлација зауставља и да ли грађани коначно могу мало да одахну?
- Наши грађани могу да одахну јер не да не очекујемо раст цена, у мери у којој ми, као домаћи актери, можемо на то да утичемо - мислим и на НБС и на Владу, већ, напротив, очекујемо снижавање одређених цена које су имале неоправдан раст. Поновићу оно што сам већ рекла: не бих волела да се трговци и малопродајни ланци инате празнећи рафове због тога што држава ради свој посао, а посао државе јесте да спречава монополско и картелско понашање, односно да се бави и заштитом конкуренције. Ми јесмо тржишна економија, али задатак државе је и да створи такве услове пословања где грађанин има право да бира, али не да бира у условима картелског договора и монополског понашања. Комисија за заштиту конкуренције води своје поступке и поздрављам иницијативу Владе да се то не задржи само на трговинама и на производима за исхрану, хигијену, већ да се прошири и на лекове. Знам да Влада сигурно неће попустити и зауставити се, али очекујем да ће се одговорно понашати и сви учесници у овом поступку. Одговорност према окружењу у којем послујете треба да буде на високом нивоу, тако да се и они који нису предмет испитивања понашају одговорно и да зараду постижу на обрту, а не на вишим ценама. Традиционалне вредности и поставке у економији морају да постоје, али ће држава увек радити свој посао тако да "несавршену" руку тржишта усмерава у циљу обезбеђења довољног броја, количина, врсте производа, а по ценама које омогућавају опстанак свих тих индустрија које су важне за све нас. Очекујем да се сви одговорно понашају. С друге стране, када говоримо о ценама, постоје и спољни фактори као што су геополитичке тензије, оно што зовемо међународно окружење, на шта не можемо да утичемо, али можемо адекватно да одговарамо.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА