Вести

Весић: Град Београд има довољно средстава да решава проблеме грађана

Град Београд има довољно средстава да решава проблеме грађана, али и да улаже у уређење и развој града, рекао је  заменик градоначелника Београда Горан Весић.

Весић је најавио тендер који ће бити реализован средином јула, а који се тиче субвенција за куповину бицикала домаће производње.

"Две хиљаде грађана који се први јаве на тендер добиће од Града субвенцију у износу од пет хиљада динара за куповину бицикла. То је део политике Града да се стимулише коришћење бицикала. Током ове године Београд ће добити више од двадесет километара нових бициклистичких стаза, а у наредне три године планирано је око сто километара. До краја године очекује нас и тендер за коришћење јавних бицикала, који подразумева 150 станица на којима ће грађани с личном картом моћи да изнајме бицикле, као што је то пракса и у другим великим градовима света", рекао је Весић.

Навео је пример Аде Циганлије где се по цени једног паркинг места могу изнајмити бицикли за четворочлану породицу, тако да за 150 динара грађани на читав дан могу да добију два бицикла за одрасле и два за децу. Таквих бицикала тренутно има пет хиљада, а осим на Ади и код СЦ „Милан Гале Мушкатировић” има их и у појединим градским гаражама близу пешачких зона.

"Припремамо и читав низ измена закона у сарадњи са Министарством унутрашњих послова да бициклисти могу да користе „жуте траке” ван „шпицева”, да се уведе појам бициклистичко-пешачке улице и слично. На тај начин полако постајемо град који стимулише урбану мобилност, односно коришћење бицикала и пешачење, како бисмо живели здравије", рекао је Весић.

 

Бесплатне школе спорта за основце од првог до четвртог разреда

Град Београд је заједно са Министарством омладине и спорта покренуо у 12 општина бесплатне школе спортова за ђаке од првог до четвртог разреда. То је пројекат који ће обухватити 62.000 малишана и на то сам посебно поносан, рекао је  Весић.

Весић је истакао да су деца у поменутом узрасту „најугроженија” по питању спорта јер са учитељицама, односно учитељима, најмање раде на физичком васпитању.

"Желимо тој деци да омогућимо бесплатне школе спорта, а тим програмом биће обухваћено 62.000 малишана. То значи да ће деца моћи да се пријављују за школе спорта у кошарци, фудбалу, атлетици, одбојци, рукомету, плесу, борилачким вештинама и гимнастици. Тренутно је највише пријава за плес и борилачке вештине. Деца ће се пријављивати у школама, а ми смо обезбедили новац за наставнике који ће добијати 1.500 динара по часу. Часове ће држати студенти и професори ДИФ-а, који су уједно и направили програме. Термини су често између две школске смене како наставници не би имали додатни долазак у школу. На тај начин смо, примера ради, породици са двоје деце уштедели сигурно између 30 и 50 евра на месечном нивоу. Као и код таблета које ће добити сва деца, желимо да свако дете има прилику да се бави спортом и да не зависи од тога да ли родитељи имају новац. Спорт мора да буде доступан сваком детету и због тога ће деца два пута недељно имати прилику да похађају бесплатне школе спорта. Да ли ће неко дете после тога наставити да тренира у неком клубу и колико ће развити свој таленат, потпуно је друго питање. Од јануара ће овај програм бити доступан и у преосталих пет општина", рекао је Весић.

Говорећи о тренутној ситуацији са пандемијом вируса корона, Весић је рекао да не би унапред говорио о евентуалном погоршању епидемиолошке ситуације.

"Чињеница је да је током последњих неколико дана повећан број људи који се вакцинишу, вероватно пре свега јер су људи чули да постоји могућност да се заразе новим сојевима ковида-19. Ипак, све то је далеко од онога што очекујемо и мислим да можемо много боље. У Београду смо стигли до скоро 53 одсто имунизованих, када су у питању лица преко 18 година, док је број ревакцинисаних преко 51 одсто. Недостаје нам око десетак хиљада вакцинисаних да достигнемо зацртану бројку од 750.000 вакцинисаних Београђанки и Београђана. Чињеница је, са друге стране, да бисмо могли да имамо већи број младих који се вакцинишу, па ће у том правцу ићи и наше наредне кампање. Град Београд је Влади Републике Србије предложио неколико идеја шта бисмо могли да урадимо, па остаје да се види шта ће од тога бити усвојено. Потребна нам је додатна кампања и стимулација младих за вакцинацију. Ми смо земља која се налази на прагу колективног имунитета и потребно нам је још између 10 и 15 одсто вакцинисаних грађана како бисмо били потпуно заштићени од нових сојева и како бисмо се вратили нормалном животу. Број заражених је у директној вези са бројем вакцинисаних. Пунктови за вакцинацију раде, грађани се могу вакцинисати и у свим домовима здравља, а читав процес траје неколико минута. Грађани могу да бирају вакцину, процес је лак и једноставан, а све је то омогућио председник Александар Вучић, који је обезбедио довољан број вакцина свих произвођача", истакао је Весић.

Весић је подсетио да је Град Београд расписао тендер за избор партнера који ће вршити наплату карата у јавном превозу и да је посао добила турска компанија „Кенкарт”.

"„Београдска картица” је нова картица и „бус плус” картица више не постоји. Разлика између „београдске картице” и претходних је што „београдска картица” у себи има два „новчаника”. Једним се плаћа превоз, а други омогућава остваривање попуста у различитим институцијама. Грађани који имају редовно плаћен јавни превоз могу да одлазе на пет градских базена по цени од само динар. То је заиста веома велика погодност, а то ћемо радити и са позориштима, музејима и другим институцијама. На тај начин ћемо стимулисати плаћање јавног превоза, а у будућности ће постојати могућност допуњавања картице на рецикломатима, које смо почели да постављамо по граду. „Београдска картица” се може набавити на свим продајним местима, као што је био случај и са „бус плус” картицама", рекао је Весић.

Поводом информација да је турска компанија ангажовала приватно лиценцирано обезбеђење које ће асистирати контролорима, Весић је потврдио да је јуче контактирао са поменутом компанијом.

"Јуче сам упутио писмо турској компанији „Кенкарт”, која је најавила ангажовање лиценцираног приватног обезбеђења, и нагласио сам да обезбеђење у возилима јавног превоза може да буде ангажовано само за заштиту контролора. Обезбеђење не може да легитимише грађане или да врши контролу карата. Контролу карата врше контролори, а легитимисање може да обавља само Комунална милиција или друга службена лица. Разумем њихову потребу да заштите контролоре, јер је само од почетка године забележено више од 50 напада на лица која контролишу карте у превозу. Једноставно, закон је изнад свега и сви морају да се придржавају законских прописа, било који посао да је у питању", нагласио је Весић.

Према његовим речима, Град Београд годишње субвенционише јавни превоз са 240 милиона евра, док од наплате карата инкасира око 65 милиона.

"То значи да директно из буџета дотирамо 175 милиона евра. Нигде у свету јавни превоз није профитабилан, али је реално да дотација износи око 80 милиона евра, што је европски ниво. Све наведено значи да из буџета сваке године дајемо 95 милиона више него што је потребно, а све због тога што неки људи не плаћају карте. Износ од 95 милиона евра би сваке године могао да обезбеди куповину 285 нових аутобуса или изградњу 46 вртића или школа. То је наша реалност и то би требало да знамо. У односу на 2012. годину, ми данас имамо 12.657.000 више километара  на годишњем нивоу, будући да су уведене нове линије и да се превоз „шири”. Имамо 1.127 полазака више и 72 аутобуске линије више. Данас имамо 503 аутобуске линије у односу на 431 из 2012. године. Због повећаног обима превоза расту и трошкови, па је мој апел свим грађанима да плаћају превоз јер тиме обезбеђују улагање у већи квалитет превоза", закључио је Весић.

 

Програм бесплатних таблета и уџбеника за око 103 хиљаде деце из Београда

Од нове школске године око 103 хиљаде девојчица и дечака са територије Београда биће обухваћено програмом бесплатних таблета и уџбеника, рекао је Весић. Град Београд ће ова наставна средства обезбедити за све ученике који у државним школама похађају трећи, четврти, пети и шести разред, што је тачно 67.592 деце, а таблети ће бити подељени родитељима уз реверс на три године и то у школама и општинама. Очекује се да подела таблета буде између 15. августа и 1. септембра, додао је Весић.

"Таблети ће бити осигурани, те уколико се оштети или буде украден, родитељи ће добијати замену. После три године таблети постају власништво родитеља. Сваки таблет ће имати картицу за бесплатан интернет. Уз сваки таблет ученици ће добити и бесплатне дигиталне уџбенике", истакао је Весић.

Весић је најавио да ће Град купити и 6.949 лаптопова за све наставнике и учитеље за поменуте разреде, такође са бесплатним дигиталним уџбеницима, а свака учионица имаће бесплатан вај-фај.

"Желим да деца Београда имају оно што немају деца Париза, Рима, Лондона и многих других европских градова. Треба да будемо храбри јер на овај начин улажемо у образовање деце и опремање наставника", рекао је Весић.

Са ових уређаја моћи ће да се „иде” само на образовне сајтове са „беле листе” које је одредило Министарство просвете. Кад је реч о деци првог и другог разреда, којих има око 34 хиљаде, Град ће купити по четири штампана уџбеника из српског, односно матерњег језика, математике, света око нас и изабраног страног језика. Вредност та четири уџбеника је око шест хиљада динара, нагласио је Весић, најављујући да ће тендер за то бити расписан наредних дана, те да ће новац бити уплаћен директно издавачима са којима ће се око детаља родитељи договарати.

"Мислим да смо на овај начин заиста растеретили кућне буџете и омогућили родитељима да тај новац искористе да деци купе нешто друго. Такође, на овај начин показали смо да су сва деца иста за нас, што је и најважнија порука", рекао је Весић.

Следеће године ће шестаци пренети свој таблет у седми разред, као и сви остали, а Град ће купити таблете само за децу која полазе у трећи разред, док ће ученици прва два разреда и даље добијати штампане уџбенике.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк