Вести

Весић: Лидери СзС позивају на сукобе и крвопролиће

Позивам Београђанке и Београђане да не наседају на провокације насилника, јер не сме да буде проливена ниједна кап крви како би се Обрадовић, Ђилас и Јеремић дочепали власти на улици када већ не могу на изборима, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.

* Део опозиције најавио је за данас велики протест у Београду. Ако дође до радикализације, на који начин ће држава и Град реаговати?

- Србија је слободна земља у којој свако има право да изрази свој политички став, па и протестима, све док је све мирно и без насиља. До сада смо показали висок степен толеранције, чак и када протести нису били пријављени, што се не дешава у многим европским земљама. Рецимо у Француској, где је на демонстрацијама ухапшено преко три хиљаде људи. Дакле, док су протести мирни, они могу да се одржавају. Прерасту ли у насиље које најављују фашисти Бошка Обрадовића, реаговаће се у складу са законом, као и до сада.

* Из опозиције тврде да ће градске власти блокирати неке саобраћајнице и на разне начине опструирати масовност скупа?

- Колико је мени познато, само Обрадовићеви фашисти и његови помагачи Ђилас и Јеремић најављују блокаде саобраћајница. Они су ти који прете упадом у државне институције, блокадом аутопута, нападом на станове државних функционера... Они позивају на крвопролиће и на сукобе. Они нападају комуналне раднике и новинаре. Њихова једина политика је насиље. Насиље над новинарима који се усуде да извештавају онако како Ђилас не жели, што сте искусили ви, али и новинари РТС којима су упали у редакцију и претили им моторном тестером, или новинарке ТВ Пинка које су претучене. Насиље над политичким неистомишљенцима којима прете убиствима или носе вешала на протестима. Насиље над женама, што су могле да осете Ана Брнабић и Маја Гојковић. И на крају ти велики јунаци извршили су насиље над саобраћајним знацима и заштитним оградама око градилишта у центру Београда, јер знаци и ограде нису умели да се бране. Зато позивам Београђанке и Београђане да не наседају на провокације ових насилника јер не сме да буде проливена ниједна кап крви како би се Обрадовић, Ђилас и Јеремић дочепали власти на улици, када већ не могу на изборима.

* Због чега власт прави велики митинг у Београду 19. априла? Да ли је то одговор на протесте или део предизборне кампање?

- Имам утисак да ви мислите да грађани Србије који подржавају Александра Вучића немају права да се окупе и изразе свој политички став? Наши противници се окупљају четири месеца, блокирају град и малтретирају грађане чак и када их се скупи хиљаду, и то је у реду, а није у реду да се они који подржавају Вучића окупе једном. Окупљамо се да покажемо да већина грађана Србије подржава Вучићеву политику. И да кажемо „стоп насиљу” које промовишу Обрадовић, Ђилас и Јеремић. Да покажемо да Србијом не могу да дивљају фашисти. Да заштитимо све оне који су били на удару ове агресивне мањине.

* Да ли ће и када бити избора? Да ли је у Србији могућ дијалог власти и опозиције, барем о изборним условима?

- Сви чланови Председништва СНС, изузев председника Вучића који је био уздржан, гласали су за ванредне изборе. У демократијама друштвени конфликти се решавају изборима. На тим изборима СНС би победила убедљиво, тако да је наш страначки интерес да се они распишу. Да ли ће бити избора, одлучиће председник Вучић и премијерка Брнабић, водећи рачуна како би се то одразило на преговоре о коначном статусу Косова и Метохије, на прилив страних инвестиција, раст бруто домаћег производа, преговоре о чланству ЕУ... Ми смо државотворна странка и интересе земље увек стављамо изнад страначких. А изборни услови су исти као када су их усвојили они који би сада да их мењају, Тадић, Јеремић и Ђилас. Ми променили нисмо ништа. Били су им добри када су били на власти, а нису им добри када су у опозицији.

* Представници Српске листе одлучили су да 19. маја изађу на локалне изборе у четири општине на северу Косова. Шта то значи и зашто су подносили оставке у новембру?

- Одлука Српске листе да изађе на изборе је најгора могућа вест коју су могли да добију у Приштини. Они су се надали да већина Срба неће изаћи на изборе да би на власт у четири српске општине на северу КиМ могли да поставе „Харадинајеве Србе” или „Ђиласове Србе”. А то би значило крај за Србе на КиМ. Колико год нама то некада звучало на другачији начин, одлуке које се тичу Срба који тешко живе на КиМ они сами треба да доносе. А ми смо ту да станемо иза њих и помогнемо им. А оставке су поднете јер су приштинске власти увеле таксе на увоз робе из Србије. Није ваљда требало да ћуте и пређу преко тога?

* Већина стручњака конзерватора Републичког завода за заштиту споменика културе упутила је апел за обустављање изградње гондоле Калемегдан - Ушће, јер је, како кажу, одлука коју је Републички завод донео проблематична и у њој нису учествовали. Како то коментаришете?

- То се зове накнадна памет. Имали су прилику да учествују у јавним расправама када су доношени урбанистички планови и да кажу шта мисле. Одлуке су донете и гондола ће бити изграђена. Тренутно се гондола гради у Јерусалиму и то преко Старог града који је, рекао бих, старији и значајнији за светску историју од Београдске тврђаве. О тврђави Масада, грађеној пре Христа, где се такође налази гондола, нећу да говорим. Слично је и са тврђавама у Салцбургу и Кобленцу, које су под заштитом Унеска, за разлику од Београдске. Када је 1928. постављан Победник, та одлука је нападана, а о томе како се Париз бунио против Ајфелове куле коју су звали гвожђуријом, нећу да причам. Данас је она симбол Париза, који посети милион туриста годишње. Гондола ће бити изграђена и већина грађана то подржава и уживаће у њој.

* Који велики радови чекају Београђане наредних месеци?

- До 1. септембра, уколико ови Ђиласови хулигани не наставе да нападају раднике, биће завршени Трг републике, Карађорђева и Топличин венац. До краја године биће реконструисане улице 27. марта, Краљице Марије, Џорџа Вашингтона и Цара Душана. Почетком јуна завршавамо шине на Мосту на Ади и спајамо трамвајем Баново брдо и Раковицу са Новим Београдом. Током јуна почиње реконструкција Савског трга која ће трајати до фебруара наредне године, али ће саобраћај ићи преко трга током реконструкције. Када буде завршен, постаће пешачка зона, а саобраћај ће ићи по ободу. Уређујемо осам градских скверова, пуштамо у рад Булевар Вудро Вилсон, реконструишемо парк Три кључа код Газеле, а гради се нови централни парк у Београду на води. Ширимо булевар Патријарха Павла од Пере Велимировића до Кошутњака. Крајем године почињемо изградњу Новог савског моста а потом трамвајски премештамо да повеже Нови Београд и Аду. Почињемо да градимо топловод Обреновац - Београд и Коњарник - Винча. У септембру почињу радови на депонији Винча, односно изградња спалионице отпада а до краја године и прве фабрике за прераду отпадних вода у Великом Селу...

 

 

 

Извор: Блиц