Вести

Весић обишао завршне радове на деоници пута Владичин Хан-Сурдулица

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић обишао је завршне радове на деоници пута Владичин Хан-Сурдулица и истакао да држава на тај начин показује да нису важни само ауто-путеви и брзе саобраћајнице, већ и локални већи путеви чијом се реконструкцијом подиже комфор живота људи.

Реч је о деоници Грамађе-Декутинце-Сувојница која је, како је рекао, најбржа веза између Владичног Хана и Сурдулице и грађанима скраћује пут и за десет километара.

Весић је истакао да је ресорно министарство уложило више од милијарду динара ове јесени у локалне путеве на југу Србије међу којима је и пут Грамађе-Декутинце-Сувојница и додао да власт на овај начин показује колико јој је важан сваки део Србије.

"Овај пут је урађен на предлог председника Србије Александра Вучића који је то обећао грађанима када је посетио ову општину и то је само један од путева који су грађани у разговору са председником предложили да се уради", рекао је Весић.

Истакао је да реконструкција путева доприноси равоју локалних бизниса у тим местима и да ту људи остају да живе јер се ту отварају фабрика, а свака нова фабрика значи више радних места и бољи животни стандард.

Због тога је, нагласио је министар, важно што се Србија развија кроз изградњу саобраћајне инфраструктуре.

 

 

Изградићемо канализацију око Власинског језера

Министар Весић, посетио је данас село Сувојница у општини Сурдулица, где је у разговору са мештанима најавио нове пројекте у тој општини, међу којима и изградњу канализације око Власинског језера.

Министар Весић рекао је да је Сувојница пример шта значи када држава помаже развој локалних заједница и између осталог навео да је мештанима тог села, реконструкцијом пута Грамађе - Декутинце - Сувојница, пут према Врању скраћен за скоро 10 километара, наводи се у саопштењу министарства.

"Овде смо урадили игралиште, сада ћемо почети асфалтирање, помогли смо изградњу цркве и на тај начин показујемо колико нам је важно да се свака локална заједница развија", рекао је министар Весић.

Када је у питању Сурдулица, најавио је изградњу канализације око Власинског језера што је, како је рекао, веома важно јер је то језеро не само извор водоснабдевања за две општине, већ и туристички потенцијал.

"Изградњом прстена канализације око језера коначно ће Власинско језеро моћи да постане прави туристички потенцијал. Активирањем тог језера читав овај крај добија на значају и људи ће моћи боље да живе, моћи ћемо да развијамо мале локалне бизнисе и тако се развија сваки део Србије", рекао је министар Весић.

Министар Весић је грађанке и грађане Сувојнице позвао да на предстојећим изборима гласају за листу “Александар Вучић – Србија не сме да стане“ јер, како је истакао, глас за ту листу значи глас за развој Србије.

"Глас да наставимо да радимо пројекте као што је пут Грамађе - Декутинце - Сувојница и нови пројекти које ћемо радити јер то значи да ће се Србија развијати. Александар Вучић води рачуна о сваком насељеном месту Србије, не само о изградњи ауто-путева и брзих саобраћајница већ да свако место постане боље место за живот и зато позивам све да 17. децембра изађу на изборе јер масовна подршка листи ‘Александар Вучић - Србија не сме да стане’ значи глас за развој Србије", рекао је министар Весић.

Мештанка Сувојнице Валентина Митић захвалила је министру Весићу на посети, наводећи да не памти да је неко од министара до сада посетио то село.

 

Комплетна канализација у Врању најкасније за две године

У оквиру пројекта "Чиста Србија" на територији Врања биће изграђено укупно 141 километар канализације, изјавио је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић приликом посете том граду чије је постројење за прераду отпадних вода, како је рекао, пример како ће изгледати сва таква постројења у Србији.

Министар Весић је у Врању обишао радове на канализацији у селу Доње Требешиње и постројење за прераду отпадних вода у насељу Ћуковац и том приликом рекао да је Врање један од ретких градова у Србији са фабриком за прераду отпадних вода која је потпуно у функцији, саопштило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

"Не само да је у функцији, већ овде постоји потпуно заокружен систем који се завршава производњом електричне енергије и потпуном прерадом отадних вода које у чистом облику одлазе у Јужну Мораву. Електричну енергију коју произведу из биогаса, они 50 одсто своје потрошње електричне енергије на тај начин покривају, а сада ћемо им помоћи да поставе соларне панеле како би могли да буду потпуно самоодрживи", рекао је министар Весић.

Навео је да је ово постројење пример како ће изгледати сва постројења за прераду отпадних вода у Србији.

Министар Весић је рекао да ће у Врању најкасније за две године бити завршена комплетна канализација, 141 километар канализације, а да ће у међувремену почети да се гради и Врањска Бања, те да ће када то буде завршено Врање бити град у којем ће сва отпадна вода потпуно бити прерађивана и у чистом облику враћена у природу.

Такође, навео је да ће већ следеће године почети да се гради регионална депонија у Врању која је значајна и коју је Врање дуго чекало и да, када се томе дода брза пруга која ће туда пролазити, Врање неће имати ниједан већи комунални проблем осим да се позабави и решавањем проблема водоснабдевања.

"Проблеми које Врање има када је реч о водоснабдевању имају мање више сви градови у Србији – лоше цеви, лоша мрежа, потреба да се то поправи због чега ћемо креирати посебан државни програм генерално за помоћ локалним самоуправама по том питању", рекао је министар Весић.

Истакао је да је Врање пример како држава и град могу заједно да раде и како ће у наредних десетак година изгледати све општине и градови у Србији јер ће, додао је, сви морати да прерађују отпадне воде на исти начин.

Навео је да је Врање један од локалних сампоуправа које имају одговоран однос према постројењима и додао да има локалних самоуправа које не управљају постројењима онако како треба.

"Зато је Врање место од којег могу да уче многи градови и општине у Србији и задовољан сам јер ће многи долазити овде да виде како се уређује систем прераде отпадних вода", рекао је министар Весић.

Градоначелник Врања Слободан Миленковић подсетио је да су са пројектом “Чиста Србија” кренули у децембру 2021. године и са поносом истакао да је Врање први град где је тај програм почео да се реализује.

"Сада смо на 58 километара од укупно 141 километара колико је уговорено, али свега тога не би било да није пре тога била фабрика за пречишћавање отпадних вода и да није направљен концепт како да се све те отпадне воде усмеравају ка овој фабрици која је сада у пуном капацитету", рекао је Миленковић.

Врање је заједно са министром Весићем посетио државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Драган Стевановић, као и помоћник министра Душан Радоњић.

Извор: Танјуг