Вести

Весић: Одлуке које доносимо су у интересу грађана Србије

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Влади Републике Србије и члан Председништва Српске напредне странке Горан Весић изјавио је да ће данас бити одржане две седнице које се односе на Србију и да, док ће се председник Републике Србије Александар Вучић на седници Савета безбедности Уједињених нација борити за Србију и Косово и Метохију, у Европском парламенту усвајаће се још једна негативна резолуција о Србији, на иницијативу дела српске опозиције, која тражи да се укину претприступни фондови за нашу земљу чиме се, практично, заустављају развојни пројекти.

Весић је указао да Европски парламент нема позицију коју имају национални парламенти, односно не доноси законе, а ни резолуције које доносе нису обавезујуће за чланице.

Подсетио је на низ резолуција Европског парламента, негативних по Србију, попут оне из марта 2022. године којом је Српска православна црква оптужена да распирује напетости и рат на Балкану, или из јула те године, у којој се пет чланица Европске уније позива да призна самопроглашену независност тзв. "Косова", као и из септембра 2022. године којом је тражено да се обуставе приступни преговори са Европском унијом ако Србија не уведе санкције Русији.

Како је рекао, иста европска институција је у јануару 2023. године донела Резолуцију којом се Европска унија позива да прекине преговоре са Србијом, ако се не одрекне Додика, у мају Резолуцију о "Косову" и Србији у коју је убачен амандман којим се тражи истрага о трагедији у Основној школи "Владислав Рибникар", а у октобру прошле године и Резолуцију којом се позива Европска унија да прекине преговоре са Србијом и претприступне фондове због Бањске.

"Постоји континуитет резолуција које већина у Европском парламенту доноси, врло негативних, које немају већи утицај на Европску унију, у Европском савету, ни на Србију", приметио је Весић.

Навео је да ће Србија пажљиво размотрити сваки документ који се односи на земљу, као озбиљна влада, али ће одлуке доносити самостално, у интересу својих грађана.

Додао је да ће седници Европског парламента присуствовати неколико опозиционих посланика из Србије, који тамо, како је рекао, неће дувати у пиштаљке нити ће носити транспаренте, јер би били избачени из сале, зато што то што раде у Србији, у Европском парламенту - није могуће.

"Тамо ће тражити да се укину претприступни фондови за Србију. А, тражећи то, практично траже да се Србији укине подршка, а то значи и прекид изградње брзе пруге Београд - Ниш, који грађани очекују, прекид обнове пруге Београд - Бар, од Ваљева до Врбница, изградње ауто-пута Ниш - Мердаре, обнове пруге Ниш - Димитровград, железничке обилазнице око Ниша, депоније за чврсти отпад у Нишу и Врању, пројект развоја "LIID". Поједини опозициони лидери, у жељи да сакрију изборни неуспех, дошли су до тога да траже да се Србији не дају средства и да се земља не развија, да би они могли да кажу да су успешни", нагласио је Весић.

Додао је да опозиција нема доказе о наводним неправилностима на изборима, што, како је рекао, немају ни међународни посматрачи.

"Аустријанац Андреас Шидер, који је био и посматрач на изборима, убацио је у резолуцију да се осуђују напади на европске посматраче, а напад је то што је неколико нас јавно рекло да је његова супруга смењена у Бечу због корупције у здравству, што је доказано. Суд у Бечу је 2022. године поништио све уговоре које је његова супруга потписала док је била у градској власти у аустријској престоници, наносећи јој штету. А, онда је прешла у компанију "Siеmens" са којом је склапала све те уговоре. И ви не смете да кажете да је брачни пар Шидер учествовао у корупцији о чему пише аустријска штампа. Кад им поновите оно што пише њихова штампа тада је то напад на интегритет европског политичара који је иначе тражио да "Мајке Сребренице" добију (Нобелову награду), који подржи Куртија у свему што уради, па и у укидању динара. Он сме да лаже о Србији, а ми не смемо да споменемо њега и његову супругу, против којих се води међународна истрага", рекао је Весић.

Додао је да је евидентно да поједини европски посматрачи нису посматрали изборе у Србији, већ покушавају да утичу на њих, мешајући се у унутрашњу политику Србије, која се не меша у изборе у Аустрији, нити било где другде.

Навео је и да с обзиром да следе избори у Европском парламенту, део садашњих посланика вероватно то више неће бити у новом сазиву, иронично додајући да га, пошто се Шидер активно укључио у политичку борбу, не би зачудило да буде кандидат опозиције у Србији или Куртијеве странке у Приштини, "јер му у Аустрији иде све теже".

На питање може ли резолуција Европског парламента, уколико буде усвојена, имати последице по Србију, Весић је одговорио одрично, јер није обавезујућа, истичући да Србија мора да настави да се развија, да се гради инфраструктура, реализују пројекти.

"Бићемо домаћини изложбе "EXPO 2027", то је најважнији пројекат који ће потпуно променити имиџ Србије у свету. До 2027. године изградићемо 487 километара ауто-путева и брзих саобраћајница, просечна плата биће 1.400 евра, а пензија и минимална зарада 650 евра", подвукао је Весић.

Истакао је и да ће само ове године у саобраћај бити пуштено 166 километара ауто-путева и брзих саобраћајница - деонице од Шапца до Лознице, Паковраће - Пожега, две деонице на Моравском коридору, једна на Дунавском коридору до Пожаревца, од петље Дивци до Ваљева.

Нагласио је да се Србија убрзано развија, а сваки нови пут, значи нову фабрику, радна места, бољи животни стандард.

"То је наша политика. А, поједини опозициони посланици мисле да на власт у Србији, када не могу гласовима грађана, могу да дођу преко Брисела, па су нашли никог бољег до Шидера, тражећи да се укину средства, како се земља не би развијала. Да би Шидер, који је промотер Аљбина Куртија био задовољан, а они у тој сиромашној Србији дођу на власт. У томе је разлика између нас", поновио је Весић.

Упитан да ли опозиција може да блокира рад парламента, каже да то није могуће, али да њихово понашање показује какав је њихов однос према држави.

Конститутивна седница парламента је, како је рекао, свечана седница, на којој се потврђују мандати посланика, који полажу заклетву пред грбом и заставом.

"Али, имали смо део опозиционих посланика који је одбио да положи заклетву пред грбом и заставом, већ су то учинили у холу, у директном преносу на Н1, чиме су положили заклетву Драгану Шолаку, јер је он њима и грб и застава. То јесте легитимно, али је бедно и скандалозно, јер посланици треба да заступају грађане који су их бирали", рекао је Весић.

Додао је да је конституисањем парламента почео да тече рок за формирање владе и пренео да је расположење у Српској напредној странци, која је окосница листе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" која је освојила апсолутну већину, да мандатар за састав нове владе буде из њихове странке.

Како је рекао, састав нове владе зависи од мандатара.

"Сваки мандатар уноси своју енергију, а циљеви су јасни из нашег програма који смо представили грађанима, а то је наставак пројеката и развоја Србије", закључио је Весић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва