Вести

Весић: Остварићемо градски сан о метроу

Градоначелник Радојичић и ја бићемо добар тим као што смо били у изборној кампањи. Са помоћницима градоначелника, члановима Градског већа, секретарима и директорима јавних предузећа наставићемо успешно да развијамо град, каже у интервјуу за “Блиц” Горан Весић.

Новоизабрани заменик градоначелника Београда истиче да ће сада имати више одговорности него док је био градски менаџер, као и да ће се и даље оперативно бавити јавним предузећима, великим пројектима и економијом града.

* Кажу да је др Радојичић само фигура постављена због позитивног имиџа, а да ћете у ствари ви бити број један из сенке.

- Моја странка СНС предложила ме је да будем заменик градоначелника и поносан сам због тога. Сви ми у граду спроводимо политику СНС и Александра Вучића. Одлуке доносимо заједно и консултујемо се. На челу нашег тима је градоначелник Радојичић.

* Шта ће бити приоритети нове градске власти?

- Најважнији приоритет је почетак градње метроа. Како смо обећали, до краја 2020. почињемо са изградњом прве линије.

* До када ће бити готова?

- Изградња почиње до краја 2020. године и веома смо посвећени да завршимо огроман посао који је пред нама како би багери почели да раде. Метро подразумева две линије и четири интегрисане линије БГ воза. Прва линија дужине 22 км биће од Макишког поља до Аде Хује. На Макишком пољу има простора да се изгради депо за вагоне и локомотиве. Најоптерећенија градска саобраћајница је Булевар Живојина Мишића, а станица метроа на Макишком пољу купиће све путнике са Чукарице, из Сремчице, Обреновца, Барајева и Лазаревца, који ће метроом долазити до града. Тако ћемо растеретити овај потез јер неће бити аутобуса.

* Хоћемо ли на крају вашег мандата радити интервју из метроа?

- То ћемо знати када будемо расписали тендер и добили извођача. За Београђане је најважније да метро коначно почне да се гради. Ђилас је обећавао метро 2008. године, па 2009. године, а прва одлука о изградњи донета је пре скоро 40 година. Током те четири деценије Београд је потрошио милионе динара, сваки градоначелник је мењао идеју када је у питању одлука да ли ће метро бити лаки или тешки. Изгубљене су деценије и коначно ми смо градска власт која ће овај сан да оствари.

* Који су други велики пројекти?

- Завршетак обилазнице око Београда радимо заједно са Републиком, посао је при крају и није далеко дан када ћемо коначно добити обилазницу. Град ради још једну унутрашњу обилазницу, спољни магистрални прстен у оквиру које градимо мост на Ади Хуји. Градњу почињемо 2020. године, а вредност је око 180 милиона евра. Градимо унутрашњи магистрални полупрстен који иде од Панчевачког моста преко Аутокоманде до Моста на Ади. Да бисмо га завршили, радићемо Топчидерски тунел. Бићемо спремни следеће године, а вредност пројекта ће бити 70 милиона евра. Када смо код тунела, у току је измештање корита Топчидерске реке како бисмо проширили Булевар патријарха Павла на шест трака и повезали Раковицу и Видиковац са Мостом на Ади.

* Када ћете почети са уклањањем Старог савског моста?

- До краја маја следеће године завршавамо постављање шина на Мосту на Ади и тако повезујемо Баново брдо и Нови Београд. Тада ћемо почети са уклањањем Старог савског моста и изградњом новог. Вредност новог моста је око 80 милиона евра. Стари мост ће бити репариран, биће постављен на неком другом месту као бициклистичко-пешачки мост, а где - гласаће грађани. Истовремено са изградњом новог Савског моста, почињемо изградњу градског тунела који ће почињати код садашње аутобуске станице, а завршавати скоро код Панчевачког моста. Овај тунел ће смањити обим саобраћаја у центру града за 14 одсто, загађење за око 10 одсто и скратити пут возачима за око осам одсто.

* Шта од пројеката који се не тичу инфраструктуре можете да најавите?

- Музеј града на углу Ресавске и Немањине улице, гондолу која ће повезати Ушће и Калемегдан, Научноистраживачки центар “Никола Тесла” на месту старе електричне централе на Дорћолу.

* Шта је са 54 фонтане?

- Места на којима ће бити фонтане су одређена и почиње пројектовање. Сваку фонтану ће радити други уметник, вајар или архитекта и оне ће бити уметничко дело. Оне ће улепшати наш град.

* Јесте ли чули критике да се деца лече СМС порукама, а ви градите фонтане?

- Свуда на свету, нажалост, имате СМС акције прикупљања помоћи. Постоји државни фонд и има довољно новца за лечење.

* Решаваћете и проблем буке у Београду?

- Морамо да нађемо меру између потребе да раде ресторани и клубови и потребе да људи имају мир. Сада када меримо буку морамо да се најавимо локалима. Тражићемо измену прописа и инспектори и комунални полицајци имаће опрему којом ће лако и ненајављено да утврђују ниво буке. Они који буду желели да емитују музику после радног времена мораће да ураде потпуну заштиту од буке у складу са правилима која ћемо да пропишемо. Локали који после радног времена точе алкохол мораће да имају посебне дозволе, а у њима неће бити дозвољено присуство малолетника.

* Шта ће бити са сплавовима?

- Припремљен је план локација сплавова, а на основу Закона о водама сви ће морати да плаћају накнаду Београду зависно од квадратуре и места. Од 2011. године Београду не плаћају ништа!? Сплавови који буду емитовали музику мораће да имају прописану заштиту од буке.

* Тешке речи су пале на седници Скупштине Града. Зар не мислите да сте и ви одговорни за такву атмосферу?

- Ми само одговарамо на бестидне нападе. Не очекујте да ћутимо када Никола Јовановић, чији је шеф уплетен у међународну корупционашку аферу, изађе и лаже како је ревизор утврдио шест милијарди евра ненаменски потрошеног новца, што је нетачно. Зар да ћутимо Санди Рашковић Ивић која оправдава хрватску „Олују“, а нас назива фашистима? Да не питамо Борка Стефановића шта се дешавало са “Борбом” и како је привођена главна уредница Зекић док је он владао земљом, а нас сада оптужује за цензуру? Или оном Ђиласовом синдикалисти који псује и вређа наше одборнике? Да ли треба да не питамо Ђиласа шта је са 1,2 милијарде евра дуга који је оставио Београду од кога смо последње четири године вратили 547,7 милиона евра!? Да ли треба да ћутимо о томе како је Ђилас родитељима незаконито наплаћивао дупло скупље вртиће, па сада морамо ми да вратимо скоро три милијарде динара!? За те паре могли смо да изградимо 15 нових вртића. Или да ћутимо о томе како је Ђилас у пријави имовине 2007. године био сиротиња, а 2016. године пријављује имовину од укупно око 6,5 милиона евра? Одговарамо само на њихове лажи.

 

Графити и мурали

* Што се тиче естетике града, имате још планова?

- Графити су ругло града. Усвојићемо нова правила по којима ће нове зграде морати да имају тзв. Антиграфит заштиту или течно стакло како графити не би могли да се задрже. Кад су у питању зграде под заштитом ми ћемо поставити ту заштиту. То нема везе с муралима, који улепшавају град.

 

 

 

извор: Блиц