Вести

Весић: Саобраћајно повезивање Западног Балкана предуслов за економски развој

Саобраћајно повезивање Западног Балкана брзим путевима и пругама предуслов је за повезивање не само земаља региона већ и шире, као и за економски развој, изјавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, који је путем видео позива присуствовао министарском састанку Транспортне заједнице који се одржава у Скопљу.

Министар Весић навео је да је развој саобраћаја и економије у свим земљама Западног Балкана и региона услов за решавање компликованих политичких и других питања.

"Ко то не разуме, не разуме Балкан, а ни уједињену Европу која не може да буде потпуна без земаља Западног Балкана", рекао је министар Весић и подсетио да је из Европске уније речено да је проширење на Западни Балкан приоритет.

"Нама је то одавно важно, али вама није било", додао је министар Весић.

Истакао је да је усклађивање са правним тековинама Европске уније један од приоритета министарства на чијем је челу.

"До краја мандата следеће Владе Србије испунићемо комплетну нашу агенду са чиме ћемо наставити у наставку наших законодавних активности и после формирања нове владе", рекао је министар Весић.

Министар Весић искористио је прилику да још једном потврди посвећеност Србије приближавању Европској унији у области законодавства и инфраструктурног повезивања. 

"Ми на Западном Балкану одавно мислимо да је ово одлучујући тренутак и да све земље Западног Балкана заслужују да буду део Европске уније", рекао је министар Весић. 

Подсетио је да је Србија ове године усвојила измене и допуне Закона о железници, Закон о интероперабилности железничког система, као и измене и допуне Закона о ваздушном саобраћају који су део наше европске агенде. 

Додао је да ће се закони који се налазе у процедури, а нису усвојени само зато што су у Србији у међувремену расписани избори, наћи на дневном реду републичког парламента после избора. 

У питању су, навео је, Закон о безбедности железничког саобраћаја, измене и допуне Закона о облигационим својинским односима у ваздушном саобраћају, Закон о жичарама и транспорту лица, измене и допуне Закона о транспорту опасне робе, измене и допуне Закона о истраживању несрећа у ваздушном саобраћају. 

"Те законе ћемо усвојити најкасније у другом кварталу наредне године", рекао је министар Весић. 

Навео је да су у припреми измене и допуне Закона о превозу путника у друмском саобраћају, измене Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима, измене и допуне Закона о превозу терета у друмском саобраћају за које се, додао је, очекује да ће бити на дневном реду скупштине најкасније до краја следеће године и почетком 2025. године.

Министар Весић рекао је да је министарство на чијем је челу на тај начин дало добар допринос приближавању Србије Европској унији.

Говорећи о инфраструктурним пројектима у Србији, министар Весић између осталог поменуо је да почиње изградња брзе саобраћајнице и ауто-пута на северу Србије чиме ће се број километара ауто-путева и брзих саобраћајница које се тренутно граде у нашој земљи са 460 повећати за још 300.

"Ми смо ове године, као држава, обезбедили четири милијарде евра за инвестиције у инфраструктуру. Ипак, радујемо се пакету од 6,5 милијарди евра Европске уније за инфраструктуру на западном Балкану и надамо да ће ту бити новца за нас. Било како било ми смо се, као влада, определили да се убрзаним улагањем у инфраструктуру боримо против рецесије која полако захвата земље Европе", рекао је министар Весић. 

Истакао је да је, када је у питању инфраструктура, приоритетни циљ ресорног министарства повезивање са суседним земљама. 

Између осталог, поменуо је да је изграђена брза пруга од Београда до Новог Сада, а да је у току изградња брзе пруге између Новог Сада и Суботице која ће бити завршена до краја следеће године, те да ће у 2025. години бити успостављена брза пруга од Београда до границе са Мађарском. 

"Очекујемо да у 2025. години наши мађарски пријатељи заврше свој део пруге и да 2026. године будемо повезани са Будимпештом", рекао је министар Весић.

Када је у питању повезивање са Босном и Херцеговином, навео је да ће до септембра следеће године бити завршен ауто-пут од Сремске Раче до Кузмина који је део ауто-пута Београд-Сарајево. 

Министар Весић поменуо је и да ће се, кроз пројекат Светске банке, радити реконструкција пруге од Београда према Румунији чије је пројектовање у току, као и нови мост преко Дунава, о чему се преговара са Румунијом.

Навео је да се са Владом Бугарске преговора о новој траси између Ниша и Софије односно Драгомана, као и о отварању нове железничке везе која би повезала бугарску луку Видин на Дунаву и српску луку Прахово. 

Што се тиче наших суседа према југу, министар Весић између осталог је поменуо да ће следеће године почети изградња брзе пруге од Београда до Ниша дужине 230 километара, уз помоћ ЕУ.

Министар Весић искористио је прилику и генералну директорку Генералног директората Европске комисије за мобилност и транспорт Магду Копчински, која се на министарском састанку такође обратила путем видео позива, позвао да подржи заједнички предлог влада Србије и Северне Македоније о изградњи брзе пруге од Ниша према Скопљу. 

"Када то будете подржали имаћете алтернативу и моћи ћете брзо да дођете до Скопља тако да Вас позивам да подржите предлог две владе који подразумева, између осталог, и регионално повезивање", рекао је министар Весић алудирајући на чињеницу да се Копчански пожалила да није могла да дође у Скопље јер је изгубила авион.

 

 

 

Извор: Танјуг