Вести

Весић: Сваки бесправно изграђен објекат у Београду ће бити срушен

Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да ће сваки бесправно изграђен објекат у Београду бити срушен и истакао да на територији Београда постоји добро организована мафија која се бави бесправном градњом.

Весић је посебно нагласио да, у спрези са разним државним службеницима, у томе учествују разни квазиинвеститори, односно полукриминалци који граде бесправно и уништавају наш град.

Тиме наносе више штете граду него што су то радили нацисти 1941. године када су бомбардовали Београд. Дођу у неку улицу, купе плац, направе бесправну зграду и затим се нелегално прикључе на канализацију и водовод и униште све оно што куће у околини имају, рекао је Весић.

Весић је рекао и то да када се гради легално, онда се морају плаћати и све дажбине граду.

Морају да се прошире мреже инфраструктуре, односно водоводне и канализационе цеви како би се могла прикључити још нека зграда. Ти криминалци не ураде тако, него чекају када ће бити нова легализација како би завршили свој посао, јер држава треба да буде у њиховој функцији, рекао је Весић.

Весић се осврнуо и на јучерашње рушење објекта у Сазоновој улици на Врачару.

Сваки бесправно изграђен објекат у граду ће се рушити. С ким год да сте се договорили, то не може да прође и биће срушено. Није нормално да се гради бесправно, да се не плаћају дажбине, да се краде од буџета и људи. Када градите бесправно, то је исто као да сте ушли у радњу и опљачкали је. Инвеститор у Сазоновој улици је добио грађевинску дозволу, али је смислио да изгради још спрат-два више како би зарадио додатно, објаснио је Весић.

Весић је нагласио да тако нешто неће бити допуштено као ни то да се мењају закони како би сто криминалаца легализовало своје зграде.

Обичан народ опет неће имати ништа од тога. Имамо 95 одсто захтева за легализацију станова до сто квадрата од обичних људи. Зато сам одлучан да решим овај проблем и решаваћу га док сам ту. Нећу се повлачити пред криминалцима који мисле да Град Београд и држава постоје за њих. Треба да радимо за град и да допринесемо да се наш град развија, закључио је Весић.

 

Град ће субвенционисати обнављање лифтова и фасада стамбених зграда

Весић je подсетио да је циљ измена Закона о главном граду и Закона о становању и одржавању зграда, које је иницирао Град Београд, био да се, између осталог, уведе ред у одржавање стамбених објеката у Београду, нарочито у сегменту лифтова и фасада. То је омогућило, додао је Весић, да Град, односно општине помогну грађанима како би се обновили лифтови и фасаде.

Лифтови су један од највећих проблема у стамбеним зградама јер је просечна старост више од четрдесет година, а њима се дневно превезе више људи него јавним превозом. Права је срећа што су они и даље у функцији јер многи одавно заслужују ремонт. Имајући на уму да су лифтови скупи, а припадају власницима станова, Град Београд ће покренути конкурс за суфинансирање замене лифтова. То значи да ћемо скупштинама станара понудити одређени број произвођача лифтова како би могли да изаберу с ким ће склопити уговор, а Град ће учествовати са десет одсто субвенције од уговорене вредности лифта, рекао је Весић.

Весић је најавио и да ће ускоро бити промењена постојећа градска одлука по којој су грађани лифтове могли да отплаћују од три до пет година, тако да ће тај рок бити продужен на десет година. Плаћање би било посредством уплатнице "Инфостана", што ће бити гаранција за компаније, али и могућност да цене буду повољније.

Верујем да ће то бити довољно стимулативно да се замени велики број лифтова. Град ће издвојити сто милиона динара за ту намену, рекао је Весић.

Истовремено, Град ће расписати и конкурс за уређење фасада, за шта је планирано да се издвоји две стотине милиона динара, односно да учешће Града буде двадесет одсто. Услови ће бити слични као и за лифтове, отплата на десет година уз могућност наплате посредством "Инфостана".

Весић је подсетио да Град Београд учествује и у обнови фасада оних објеката који су под заштитом државе.

Ове године смо одвојили 325 милиона динара и обновићемо између шездесет и седамдесет фасада. Од 2013. године уредили смо више од пет стотина фасада, тако да постоје делови града, попут Земуна, Косанчићевог венца, Поп Лукине, Бранкове, који имају уређене фасаде. На томе ћемо и даље инсистирати јер уређење града јесте један од наших приоритета, прецизирао је Весић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Студио Б